Skocz do zawartości

Ustawianie na Polarną w SharpCap


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka pytań odnośnie obsługi.

 

1. Ustawiacie wysoki gain i krótki czas dla kamery, czy odwrotnie? U mnie wskazania dokładności ustawienia na biegun strasznie szybko zmienia się, podobnie  z tym w którą stronę kręcić montażem (up,down i left right kilka razy na sekundę, że trudno się połapać)

2. Na niektórych screenach w tym watku widać, że program sam pokazuje dokładność ustawienia (good, excelent).W moim 2.9 nie ma takiej info.

3. Czy u was, też nie ma w ostatnim etapie przycisku next/finish tylko restart/previous i generalnie procedura ustawienia na biegun kończy się nacśnięciem krzyżyka i odłączeniem kamery?

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię krótki czas na bin 2 i wysoki gain. Szybka reakcja softu na to co robię liczy się dla mnie najbardziej. ,,Ocena" poziomu ustawienia jest niedostępna w 2.9, ale nie ma ona przecież znaczenia. 

 

3. U mnie tak. Ustawienie na 10-30 sek mi wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 12.08.2020 o 14:12, Majchror napisał:

Cześć,

 

czy ktoś pamięta, która darmowa wersja Sharpcap oferowała możliwość ustawienia montażu bez widocznej polarnej?

 

pzdr

Robert

Nie znalazłem takiej opcji w SharpCap. Jest natomiast opcja drif alignment w PHD2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
W dniu 8.09.2020 o 09:24, kiniu-13 napisał:

Wczoraj, postarałem się bardziej, i guiding też akceptowalny. :emotion-5: 

Polar Aligin.jpg

guiding.jpg

Cześć :) 

 

Widzę, że Twoje ustawienie jest genialne, więc prośba podziel się jak to osiągnąłeś. Ja niestety mam zawsze status Good i mój znacznik nie ustawia się na UMA jak u Ciebie tylko z boku widze UMA w obrazie z kamerki. Moja metodologia ustawiania na SharpCap wygląda następująco:

 

1. Kiedy Program pyta o obrót montażu o 90 stopni to za pomocą "pilota" Eqmod to czynię i obracam Sprzęt mam na pierze więc wygląda to tak, że przeciwwagi mam skierowane na zachód, a teleskop na wschód.

 

2. Obraz daje mi kamerka główna podłączona do głównego teleskopu Newtona 200/800 lub refrakroa (jak używam w danej chwili; I TUTAJ PYTANIE, czy tak może być, czy muszę używać kamerki gudującej podłączonej do lunetki 9x50mm w moim przypadku?).

 

3. Ustawiam (tylko jak wspominałem nigdy strzałki nie zamknęły mi się jak u Ciebie na Polarnej tylko w jakieś małej odległości od niej) wiadomo osiągam status good i na tym kończę ustawiam montaż na pozycję home i finito. 

 

Czy według Ciebie robię to dobrze, czy źle? Prośba o pomoc i podpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kosmit napisał:

Za duża skala obrazu z tym Newtonem. Jest zalecenie by robić to z lunetka +/- 200mm + matryca a'la Asi mini. SharpCap potrzebuje szerszego pola do plate solve gwiazd. 

A mógłbyś doradzić jakąś lunetkę w rozsądnej cenie, ażeby dobrze zgrała się z kamerką?. Z góry dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kosmit napisał:

Widzę, że masz Asi mini, no i dobrze i do tego guider 200mm. Ja mam Evoguide 50 ED, ale możesz wybrać coś tańszego, ale.... w okolicy 200mm pamiętaj. Do tego Newtona ten guider będzie o wiele lepszy.

Ok dzięki wielkie za podpowiedź właśnie analizuję oferty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii ustawienia na polarną, to wszystko zależy od precyzji wykonania mechanizmu. Mam iOptrona iEQ 30 Pro, i jak na tą klasę montażu, regulacja ustawiania wysokości i azymutu, jest wykonana dość precyzyjnie. Przed przystąpieniem do ustawiania, na montażu wisi kompletny setup. Musisz tak regulować ustawianiem wysokości i azymutu, by osiągnąć jak najmniejszy błąd. To wymaga trochę wprawy, proponuje więc wykorzystać jakąś noc, tylko na to. Powodzenia i cierpliwości życzę. Trening czyni mistrzem. :) 
Jako guidera używam lunetki 60/240 mm i kamery Altair GPCAM AR0130C, z pixelem 3,75um. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, count.neverest napisał:

Ja na CEM25 na śrubę DEC nałożyłem pokrętło o znacznie większej średnicy, tak samo AZ- obie wymieniłem. Ustawienie z błędem 0" za każdym razem. 

 

Potwierdzam ;) Patent z większym pokrętłem działa ;)

 

Screenshot 2021-03-09 at 10.19.44.png

  • Lubię 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam pytanko odnośnie dość chyba istotnej rzeczy w tym wszystkim. 


W ustawieniach Sharpcap jest zakładka Polar Aligment. Tam można zaznaczyć 3 opcje położenia.


- korzystaj automatycznie ze strefy czasowej

- uzyj lokacji z montażu ASCOM (nie wiem w ogóle czy sharpcap to pobiera i jest w jakikolwiek sposób zintegrowany na moim komputerze)
- użyj tej kolacji (można wpisać ręcznie lub zaznaczyć, żeby program sam zlokalizował)

Z tego co zauważyłem przełączając z automatycznej strefy czasowej, na opcję 3 i geolokację potrafi z "Perfect" przeskoczyć na "Good". Co macie zaznaczone? 
Nie wiem też na jakiej zasadzie pobiera położenie opcja "Geolocate". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.