Jump to content
JaLe

Ustawianie na Polarną w SharpCap

Recommended Posts

Polecam program PAT kolegi @ bujarek. Kiedy się już wszystko opanuje, to samo ustawienie trwa kilka minut,a efekt jest rewelacyjny.

W dniu 23.03.2019 o 22:53, MateuszW napisał:

Metoda jest bardzo prosta, ale filmik zrobiłem :)

u mnie w ciemnych partiach w dzien pojawiaja sie pasy.

tez tak masz?

uzylem sterow ze strony qhy  POLEMASTERDriver150915.exe

w nocy na gwiazdach jeszcze nie sprawdzalem.

image.png.64f7e51a376c66a70d2873cf0d9b2784.png

8 minut temu, Tayson napisał:

u mnie w ciemnych partiach w dzien pojawiaja sie pasy.

tez tak masz?

Też, ale w nocy ich nie ma. To chyba wynika z krótkiego czasu naświetlania.

• Like 1

Posted (edited)

Panowie a jak z połączeniem kamerki atik16ic? Bo opcja ascom driver w wersji 2.9 mam nieaktywna :( w phd2 wszystko śmiga. 

Edited by xinu

Witam, czy ktoś z użytkowników mógłby polecić najtańszy sensowny zestaw (kamera plus szukacz i montaż ) pod program Sharpcap i Skywatcher Star Adventurer?

Pozdrawiam.

Wybaczcie odkopanie tematu, ale wreszcie stałem się szczęśliwym posiadaczem HEQ5 i tak sobie studiuje różne wątki i filmy o ustawieniu na biegun. Doszedłem do wniosków, że wszelkie metody manualne fajnie znać i rozumieć, ale po to mamy programy by ułatwiać sobie życie a nie na odwrót. Stąd zdecydowanie chcę pójść w ustawianie przy pomocy SC. Póki co mam jedynie modyfikowany webcam i szukacz.

Mam pytanie odnośnie metody. Czy nie należy tutaj najpierw wyrównać osi kamery i osi RA montażu przed rozpoczęciem pracy z programem? Z opisu wynika, że wystarczy z grubsza ustawić na polarną, kamerę mieć od tak zamontowaną i śmigać od razu SC.

Godzinę temu, Mateusz_D napisał:

Czy nie należy tutaj najpierw wyrównać osi kamery i osi RA montażu przed rozpoczęciem pracy z programem? 

Nie. Cała magia precyzji tej metody polega na braku konieczności justowania kamerki. Kamera określa sobie położenie osi obrotu (wynikającej z rozbieżności justowania) na podstawie pomiarów. 

A obrotu osi najlepiej dokonywać za pomocą silników, a nie ręcznie, bo oba obroty mogą być nieco niewspolosiowe względem siebie. 

• Thanks 1

Posted (edited)
W dniu 1.06.2018 o 08:07, JaLe napisał:

To nie tutorial, a raczej dokumentacja tego w jaki sposób poradzić sobie z precyzyjnym ustawieniem na gw. Polarną.

"Szarpnąłem się" na 12 EUR za wersję 3.20 i wczoraj testowałem. Kamerka QHY 5P-II-M 2592 x 1944 z pikselem 2,2 um na lunetce 60/240, której używam do guidingu. Oczywiście cały setup (guider na grzebiecie tuby głównej) na moim montażu HEQ5 Pro. Miałem duży problem z uzyskaniem stabilnego obrazu (Solved), pomimo prób z różnymi ustawieniami kamerki. Nie wiem dlaczego. W końcu po kilku próbach udało mi odczytać aktualną niedokładność ustawienia, które robiłem na oko: ok. 13'. Program ocenił ją jako "poor".

Podjąłem więc próby poprawy ustawienia i po kilku próbach udało mi się osiągnąć 1', co program ocenił jako "good". I tak zostawiłem, uznając to wartość zupełnie wystarczającą. Osiągnięcie większej dokładności na moim montażu, obciążonym pełnym setupem (tuba 9 kg plus przeciwwagi 10 kg) jest mało realne. Szczególnie dotyczy ustawienia to osi RA (ustawienie góra-dół), gdzie śruby regulacyjne chodzą jak w plastelinie. Twój wynik 7'' uważam za super profesjonalnie rewelacyjny, który jednak i tak w praktyce nie bardzo przełoży się na jakość fotki. 1' na przykład wystarczy. Dlaczego? Poniżej wyjaśnienie.

W dniu 1.06.2018 o 10:00, Lukasz83 napisał:

Pytanie do wszystkich, czy jeśli ustawimy polarną z błędem równym 7'' (powiedzmy, że w osi DEC), to zakładając skalę zestawu równą około 0,4''/pix o ile zdryfuje nam gwiazda (względem początkowego położenia) w ciągu godziny? Wie ktoś jak to policzyć?

Nie jestem specem od geometrii "sfer niebieskich", więc poszukałem narzędzia. Poniżej link.

http://celestialwonders.com/tools/polarMaxErrorCalc.html

Przy parametrach wejściowych:

Guide Star Angle = 1 deg co mniej więcej odpowiada FOV mojej tuby i matrycy

Focal Length = 825 mm, ba taka jest ogniskowa mojej tuby

Time = 10 min, bo dłuższe klatki pozyskuje się raczej rzadko

Declination = 47 deg, czyli np. M51

Field Rotation = 4,7 um, bo taki jest rozmiar piksela na mojej matrcy

w kalkulatorku dostaję poniższe maksymalne wartości błędu ustawienia

Maximum Alignment Error = 14,88 arcmins

Identical Axis Error = 10.52 arcmins.

Jeżeli uznać cytowany wyżej kalkulatorek za wiarygodny, okazuje się że moje zgrubne (na oko) ustawienie bieguna nieba z błędem ok. 13' można w praktyce uznać za od biedy wystarczająco dokładne.  A uzyskane wczoraj wczoraj przy pomocy SharpCapa 1', to już "bóg i ziemia". Na większe dokładności nie ma specjalnie sensu się wysilać.

Edited by diver

15 minut temu, diver napisał:

Jeżeli uznać cytowany wyżej kalkulatorek za wiarygodny, okazuje się że moje zgrubne (na oko) ustawienie bieguna nieba z błędem ok. 13' można w praktyce uznać za od biedy wystarczająco dokładne.  A uzyskane wczoraj wczoraj przy pomocy SharpCapa 1', to już "bóg i ziemia". Na większe dokładności nie ma specjalnie sensu się wysilać.

W Twoim opisie zabrakło jasnego zaznaczenia kluczowej informacji: piszesz o stosunkowo niewielkich wymaganiach polarnej do focenia z guidingiem. Jeśli ktoś myśli tu o zastosowaniu bez guidingu, to tolerancje są dużo bardziej restrykcyjne i trzeba trzymać się poniżej 1".

Natomiast nawet jeśli ruch gwiazdy (z guidingiem) nie przekroczy rozmiaru piksela, to jej powolny dryf na kolejnych klatkach może powodować trudne do opanowania patterny po stackowaniu - dlatego warto dokładniej ustawić, jeśli się da niewielkim nakładem pracy.

Posted (edited)
7 minut temu, MateuszW napisał:

W Twoim opisie zabrakło jasnego zaznaczenia kluczowej informacji: piszesz o stosunkowo niewielkich wymaganiach polarnej do focenia z guidingiem.

Moim zdaniem nie, nie piszę o żadnych wymaganiach i niczego nie zabrakło. :no:  Skąd taka teza??

Kalkulator moim zdaniem wylicza po prostu maksymalny błąd ustawienia osi RA dla osiągnięcia maksymalnego założonego błędu na matrycy (field rotation). Oczywiście przy założeniu, że montaż "idzie jak po sznurku" przy niedokładnie ustawionej na biegun osi RA. I tyle. Guiding, który "wyprostuje" ten błąd to zupełnie osobny temat.

Edited by diver

52 minuty temu, diver napisał:

Guiding, który "wyprostuje" ten błąd to zupełnie osobny temat.

No właśnie nie. Tego błędu nie da się już wyprostować. Ten kalkulator liczy, ile będzie dryfować gwiazda na zdjęciu, przy założeniu, że guiding idealnie prowadzi w punkt. Chodzi o rozbieżności, jakie zrobią się między naszym kadrem, a gwiazdką guidera, przy separacji równej "Guide Star Angle".

Gdyby guidingu nie było, a montaż prowadził idealnie, a błąd polarnej byłby rzędu kilkunastu minut, to wierz mi, gwiazdy byłyby totalnie pojechane przy 10 minutach. Wiem, bo aby uzyskać punktowe gwiazdy do 5 min bez guidingu, przy mniejszej sakli niż u Ciebie, muszę ustawiać do ok 30" dokładności.

• Like 2

Posted (edited)
W dniu 18.06.2019 o 00:50, MateuszW napisał:

Wiem, bo aby uzyskać punktowe gwiazdy do 5 min bez guidingu, przy mniejszej sakli niż u Ciebie, muszę ustawiać do ok 30" dokładności.

Spróbujmy to jednak policzyć.

210080649_Bdbiegunaniebieskiego.png.cfcb1d0ddbce7bd7146f768dc46a8276.png

Załóżmy, że błąd ustawienia na biegun (błąd osi RA) to 1', a czas obrotu to 10 minut.

Będziemy liczyć d w [''].  Więc 10 minut obrotu to kąt 360 * 60 * 60 / 144 = 9000''.

Mamy więc d = tg(e) * t = tg(1/60) * 9000 ~ 2,6''.

Gdyby więc montaż prowadził idealnie (byłby bez luzów i błędu silnika), to bez wsparcia ze strony guidingu otrzymamy dryf jak wyżej. Odnosząc to do astrofoto: przy pikselu > 2,6'' gwiazdki nie będą jeszcze "pojechane".

Swoją drogą pojawia się pytanie: czy są tak dokładne amatorskie montaże?...

W dniu 18.06.2019 o 00:50, MateuszW napisał:

Chodzi o rozbieżności, jakie zrobią się między naszym kadrem, a gwiazdką guidera, przy separacji równej "Guide Star Angle".

Wygląda na to że masz tutaj rację w sprawie algorytmu kalkulatora. Choć trudno mi precyzyjnie skomentować, bo tego algorytmu nie znam.

Edited by diver

Czy istnieje sposób aby podłączyć do ShareCap kamerkę SBIG albo główną STL albo SBIG giuder ?