Skocz do zawartości

Ustawianie na Polarną w SharpCap


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
Teraz, MateuszW napisał:

A jak precyzyjnie trzeba wtedy wstępnie trafić? Może też być kilka stopni błędu?

Właściwie to nie wiem jaki miałem błąd, nie skupiłem się na tym. Mont miałem na home, dec mam zaznaczone dla swojej miejscówki na obudowie ołówkiem. Azymut na oko. Nie mam lunetki, więc błąd był na pewno spory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gryf188 napisał:

Czy Sharp cap pro ma wersję trial ?

Z tego co ja się orientuję to PRO uaktywnia się samo po wprowadzeniu licencji do normalnej wersji i nie ma możliwości triala ....  w końcu za 15 dolców na rok to bezsens ;) 

A wersja 2.9 działa znakomicie i ma tę samą funkcjonalność ... chyba że PRO ma coś więcej ale to musiałby się ktoś wypowiedzieć kto to ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.08.2019 o 20:11, chemik83 napisał:

generalnie udało się zainstalować lustrzankę jako kamera i działa wszystko teraz czekam aż będzie pogoda by wypróbować lustrzankę jako kamerę do ustawienia na biegun :)

sharpcam.jpg

i jak tam Canon  się spisuje w Sharpcap, bo jestem zainteresowany tym rozwiązaniem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka informacja. U mnie ten Sharpcap kompletnie się wywalał. Nic nie mogłem zrobić. Czego się nie nacisnęło, od razu wywalało błędy. Jeden wielki error, fix, bug. Nie ładował jakiś bibliotek dll, czy coś tam. Odłożyłem na półkę, spisałem na straty, ale ostatnio poczytałem forum Sharpcapa, że nie każda wersja pasuje idealnie do systemu operacyjnego. Ja mam win 7, 64 bit. Odinstalowałem wersję 3.2 i zainstalowałem 3.1. No i gitara, wszystko śmiga, że hej. Bardzo fajna sprawa to ustawianie na polarną. Prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
9 godzin temu, isset napisał:

Czy taka dokładność ustawienia na Polarną jest akceptowalna?

Nie łudź się, że polarna jest ustawiona z taką dokładnością. Niestety, aż tak dobrze ta metoda nie działa. Wynika to z ugięć teleskopu , montażu , luzów itp.

Wiele razy powtarzałem procedurę na montażu zainstalowanym na pierze w obserwatorium. Wyniki za każdym razem różnią się od siebie.

Zrób test: zaraz po dokładnym ustawieniu wykonaj procedurę jeszcze raz, tyle że obróć montaż o 90st w drugą stronę. Jestem ciekaw twojego wyniku :)

 

Apropos: Ja używam wersji 2.9, z tym że w ogóle nie widzi Lodestara. Z ASI 120 mini łączy się bez problemu, ale ta kamera ma nieco za mały pixel do tego celu.

W wersji 3.2 Lodestar od razu widnieje na liście i łączy się bez problemu. Czy ktoś wie jak temu zaradzić? Która wersja była ostatnią darmową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcinos napisał:

Zrób test: zaraz po dokładnym ustawieniu wykonaj procedurę jeszcze raz, tyle że obróć montaż o 90st w drugą stronę. Jestem ciekaw twojego wyniku

Całkiem możliwe, że aż tak dokładnie nie jest. Dziwi mnie, że często trafiam w podobny wynik. Ustawiam najpierw za pomocą lunety biegunowej, ale tak na oko, a potem już dokładniej w SharpCap. W tej kolejności solving wykonywany jest błyskawicznie.

 

Następnym razem wykonam eksperyment i zobaczymy :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż najlepiej obracać pilotem a nie luzując osie - oś obrotu ślimacznicy i łożysk na których pracuje na luzie niekoniecznie jest taka sama :) 

3 godziny temu, Marcinos napisał:

Wynika to z ugięć teleskopu , montażu , luzów itp.

W sumie racja że np ustawiając dużym newtonem może pojawić się różnica wynikająca z ugięć. No to lepszym wyjściem wydaje się osobna kamerka zainstalowana na osi, która z racji małej masy i zwartej konstrukcji powinna być całkowicie sztywna. Sztywność samego montażu w przypadku HEQ5/EQ6 jest już raczej bardzo wysoka.

Niemniej takie wartości, jeśli stosujemy guiding są już przynajmniej o rząd wielkości bardziej dokładne niż potrzeba :) Takie detale mają znaczenie jedynie bez guidingu.

3 godziny temu, isset napisał:

Ustawiam najpierw za pomocą lunety biegunowej, ale tak na oko, a potem już dokładniej w SharpCap. W tej kolejności solving wykonywany jest błyskawicznie.

W lunetce to co najwyżej zrób tak, żeby polarna była gdziekolwiek w polu widzenia. Więcej nie ma sensu się bawić. Nie wiem jaką ogniskową ustawiasz ale zazwyczaj można trafic na biegun "z głupa" żeby sharpcap się ogarnął.

3 godziny temu, Marcinos napisał:

Apropos: Ja używam wersji 2.9, z tym że w ogóle nie widzi Lodestara. Z ASI 120 mini łączy się bez problemu, ale ta kamera ma nieco za mały pixel do tego celu.

W wersji 3.2 Lodestar od razu widnieje na liście i łączy się bez problemu. Czy ktoś wie jak temu zaradzić? Która wersja była ostatnią darmową ?

Chyba jedyna rada to opróżnić portfel :) 2.9 jest ostatnią darmową, a widocznie wsparcie dla Lodestara dodali później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marcinos napisał:

Ja też postaram się wrzucić wieczorem porównanie jakie są efekty po dwóch stronach meridianu. A nóż dojdziemy do jakiś konstruktywnych wniosków ;)

Najlepiej zrób taki test dwukrotnie, czyli dwa razy ustawienie z każdej strony. To nam powie czy różnica jest od meridianu czy po prostu każdego kolejnego przebiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie różnice w ustawieniu są także u mnie. Tak na prawdę za każdym razem, jak montaż stoi w ogrodzie, po poprzedniej sesji przed następną potrzebne są korekty. To są niewielkie wartości, ale są. Też myślę, że to są jakieś ugięcia itp. Może nawet wpływ mieć gleba, wieczorem zamarznięta, a następnego dnia już nie i montaż może trochę usiąść. Żeby było jeszcze dokładniej, to do tego został wymyślony PAT. Tam nastawiasz polarną na gwiazdach obiektu który będziesz fotografował. Więc później ruch montażu jest już niewielki i na pewno większa dokładność. Muszę wrócić do tego PAT'a bo to fajna sprawa, tylko ja coś nie ogarnąłem sprawy i na plate solve mi się wieszał, długi liczył. Gdzieś coś pewnie w ustawieniach trzeba zmienić i będzie ok, tylko teraz nie ma kontaktu z @bujarek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.