Skocz do zawartości

Sequeance Generator Pro v3


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, kudi145 napisał:

Mam mały problem, dziś próbuję złapać ostrość ale naświetla mi tylko 2 sek ( mimo że wczoraj wszystko było OK ), niezależnie jakie czasy ustawię, może ktoś coś ?

R.

Bez tytułu.jpg

 

Szczególnie część którą dopisałem w edycji

W dniu 3.06.2018 o 14:28, Krzychoo226 napisał:

 

Jeżeli konfigurujesz ustawienia dla setupu i chcesz z nich potem korzystać w sekwencjach to robisz wszystko w Equipment Profile. Tworzysz sobie nowy i ustawiasz parametry sprzętu. To co zaznaczyłeś na zielono to odpowiednio ustawienia dla ręcznego i automatycznego ostrzenia. Jeżeli wiesz w jakiej mniej więcej pozycji masz ostrość to ręczne ostrzenie możesz całkowicie zignorować. Uruchamiasz sprzęt, odjeżdżasz focuserem na tę pozycje i odpalasz sekwencje, SGP resztę zrobi samo.

 

Błąd który Ci wyskoczył jest dość oczywisty. Twój focuser znajduje się na pozycji 0, a SGP chce przesunąć się o 900 kroków.

 

Rozmiar i ilość kroków, czas naświetlania będziesz musiał dobrać sobie eksperymentalnie, tak by gwiazdy rosły i malały w sposób zdecydowany i seeing nie psuł krzywych.

 

Edycja:

I jeszcze jedna ważna rzecz: sekwencja przechowuje w sobie profil sprzętu, więc po każdej zmianie ustawień w Equipment Profile musisz wgrać ten profil do sekwencji z którą pracujesz (menu File). Bez tej wiedzy będziesz się zastanawiał dlaczego SGP ma gdzieś twoje zmiany :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem wszystko kilka razy i nie widziałem różnic między Control Panel a Profilem na żadnym wcześniej ustawionym obiekcie, nie pomagało parkowanie montażu i powrót do obiektu, reset kompa oraz to co wyżej napisałem. Dopiero zmiana obiektu pomogła i teraz wszystko śmiga nawet na poprzednim. Znając życie pewnie coś sam skopałem i któryś z zbiegów pomógł, ale dopóki wszystko działa nie będę wnikał bo znowu coś namieszam :)  Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie coś. Kończę sesję rano, wyłączam SGP. Wieczorem włączam i mam etn sam filtr co wieczorem, ale pokazuje mi LUM. Nie mam możliwości przełączyć koła filtrowego na ten sam filtr. Musze wybrać inny filtr, by fizycznie ruszyć koło, i ponownie ten sam filtr. Inaczej pokazuje "moving" i tyle. Przed domem ujdzie, ale w obserwatorium dostał bym szału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wojtek 23 Gdansk napisał:

Witam . Czy ktoś próbował ugryźć temat automatycznego dobierania ekspozycji na różnych obiektach przez SGP .Temat był poruszany przez Taysona . Ciekawe jak to działa w praktyce.

Pozdrawiam

Wojtek

tak, ale dane byly dziwne. poza tym nie chcialo mi sie wgryzac w temat poneiwaz prawdopodobnie co sesje musilabym robic nowe darki :)

w swojej ccd stosuje obecnie tylko te czasy: 5,10,20min

 

44 minuty temu, kubaman napisał:

Mam takie coś. Kończę sesję rano, wyłączam SGP. Wieczorem włączam i mam etn sam filtr co wieczorem, ale pokazuje mi LUM. Nie mam możliwości przełączyć koła filtrowego na ten sam filtr. Musze wybrać inny filtr, by fizycznie ruszyć koło, i ponownie ten sam filtr. Inaczej pokazuje "moving" i tyle. Przed domem ujdzie, ale w obserwatorium dostał bym szału.

u mnie po podlaczeniu kola do programu musze mu recznie przerzucic na jakis filtr, poneiwaz bez bego jest tylko mooving i nic sie nie dzieje. jak zapuszcze sesje, to sie wywala bez wstepnego poruszenia kolem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pewnie obaj macie koło asi :P Nie spotkałem się z tym problemem, bo u mnie koło samo się centruje na pierwszym filtrze podczas uruchomienia. Autorzy sgp uznali to za standard, a chińczycy jak to chińczycy nie zatrybiło u nich w główkach, że koło musi się wycentrować, bo karuzela mogła żyć swoim życiem podczas gdy nie było prądu.

 

Piszcie na forum sgp o tym problemie, autorzy są bardzo responsywni i pewnie wejdzie ta poprawka w którymś z najbliższych upgradów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Dzięki Tayson za odpowedż .Co do filtrów to jak w sequencer  nastawiłem sesję jakiegoś tam obiektu i ustawiłem odpowiednio na przykład LRGBHa i zadałem ile ma na swietlać przy danym filtrze i do tego jeszcze zaznaczałem że po zmianie filtra ma oczywiście uruchomić na nowo ostrzenie obiektu  dodatkowo zaznaczałem pozycje że na danym filtrze ma ponownie uruchamiać auto ostrzenie co 10 klatek to wszystko to robił i nie zauważyłem żadnych błędów w tych funkcjach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 9.06.2018 o 11:28, Tayson napisał:

wg manuala: FOCUSING - AUTOFOCUS - UNDERSTANDING AUTOFOCUS

http://mainsequencesoftware.com/Content/SGPHelp/SequenceGeneratorPro.html?Focusing.html

 

Po polsku, cytuje Łukasza z naszej dyskusji na priv.

"Jak już masz ustawione parametry focusera (bin2, star size 6px), AF data points 9 to idziesz do modułu frame and focus i zdejmujesz jedną klatkę bin2 i 5 sekund (albo tyle ile masz ustawione dla focusu luminancji), (take one), klikasz na gwiazdeczkę żeby policzył HFR dla tej klatki, (w Image Statistics masz info o HFR obrazka), ustaw ostrość ręcznie (bez pomocy AF) tak żeby mniej więcej było OK, zdejmij klatkę bin2 5 sek, sprawdź i zapisz gdzieś HFR i zapisz pozycję focusera, idź do Frame and Focus i kliknij start, SGP będzie zdejmował klatki w pętli, zmieniaj pozycję focusera tak długo aż HFR będzie 3-5 razy większe niż to dla ostrej klatki pozycję focusera zmieniaj "out", jak osiągniesz to HFR większe o około 3-5 razy od początkowego, zatrzymaj zdejmowanie klatek i zapisz pozycję focusera

teraz wzór

NewItem556.png.c3b7e3811fba6aea6516b05b85908ea0.png
od nowej pozycji focusera (z HFR x3 do x5) odejmij pozycję w punkcie ostrości, wynik pomnóż x 2, a to co wyjdzie podziel przez liczbę "data point -1" czyli przez 8

wynik to Twój step size"

 

 

Klikasz na gwiazdeczke oznacza to :)

NewItem531.png.eca72609d5518853bc6e067255cb29c6.png

 

 

 

Wielkie dzięki za ten post !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Hej. Mam problem z autofocus na filtrach narrowband. W lrgb nie ma problemu. Mam ustawienia tak jak pisali wszyscy tutaj.  Bin2 i star diameter 6 pix. Jednak na filtrach NB nie potrafi zrobić autofocus poprawnie. Sprzęt to Atik 460ex z refraktorem 100/550 

 

Mam ustawione 10s Expo na klatkę i gdy jest rozostrzone to nie uznaje gwiazd. Mierzy max 5+ i liczy z nich hfd przez co krzywa jest nie do końca w kształcie paraboli. Zmieniłem liczbe królów na mniejsza, jendak nic to nie dało. Ustawione też mam kasowanie luzu. Mimo to pierwsze 2-3 punkty za często prawie płaskie a dopiero później krzywa nagle skacze w dół. Koniec końców program nie akceptuje jej i robi od nowa. Dalsza zmiana kroków nic nie dawała a jeszcze tylko psuła, bo później zmiany w ostrości były zbyt małe. Dodam że gwiazdy na zdjęciu widać dobrze, to też nie tak ze jest ich mało. Po prostu ich nie uznaje. 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, danon napisał:

Zmieniłem liczbe królów na mniejsza

Tylko wiesz, że zmieniając liczbę kroków zmieniasz też swój step size?

 

4 minuty temu, danon napisał:

Mimo to pierwsze 2-3 punkty za często prawie płaskie a dopiero później krzywa nagle skacze w dół.

Ja bym to rozumiał jako backlash, bo focuser Ci się przesuwa, a gwiazdki się nie zmieniają, tak na logikę :) 

 

5 minut temu, danon napisał:

Dodam że gwiazdy na zdjęciu widać dobrze, to też nie tak ze jest ich mało. Po prostu ich nie uznaje

U mnie działy się podobne cuda, dlatego spróbowałem innego softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem. Na tym to polega. Liczba kroków to nie jest jakaś liczba nienaruszalna. W końcu we wzorze jest od 3 do 5x większa więc zmniejszenie liczby kroków pomaga na ostrość. Liczyłem że to pomoże wyliczyć programowi łatwiej ostrość. 

 

Backlash miałem przed ustawieniem go w opcji. Teraz to wygląda tak samo ale przez to że co zmianę ostrości bierze coraz więcej gwiazd przez co te nowe coraz bardziej zaburzają wynik że tak ujme. 

 

14 minut temu, isset napisał:

U mnie działy się podobne cuda, dlatego spróbowałem innego softu.

Widziałem tą nine. Wygląd super ale narazie póki kupiłem tego sgp chce powalczyć. Może z czasem się zdecyduje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz ta sama matryce i swiatlosile co ja wiec moze moje ustawienia pomogą.

12s naswietlanie, 7kroków focusowania, stepsize liczone dla 5xhfr lub nawet 6x (wtedy prawdopodobnie nie wykryje ci jako gwiazdek tych najwiekszych i wykres sie poprawi).

u mnie przewaznie zaczyna wykrywac pierwsze gwiazdki w okolicy hfr 5.5-6. Wtedy wykresik idzie pieknie po skosie w dół. Do tego dolek jest ladnie wyrysowany z 1 punktem finalnej ostrosci.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.