Skocz do zawartości

Sequeance Generator Pro v3


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Pora Was pomęczyc o nowo uzywany program.

Myslę ze ponizsza pomoc przyda sie nie tylko mi, ale rowniez innym osobom wkraczającym w ten program.

@Pav1007 masz chwilke :) ?

 

Na razie dzialam na sucho, testowo, ale juz mi focuser szwankuje.

Co trzeba wpisac i co oznaczaja pola zaznaczone na zielono? Silnik w ogole mi nie przesuwa wyciagiem.

 

Konfigurowac to w Equipment Profile, czy Control Panel?

Oczywiście wszystkie te ustawienia beda pozniej identyczne dla roznych sekwencji.

Crop oznacza odrzucenie podanej wartosci, czy pozostawienie tych %?

Dzieki.

 

log

sg_logfile_20180602135521.txt

 

seq.jpg.bbb212c640dfe00df6c7309d4ba5f970.jpg

bl1.jpg.41168c9516acaba825b424f0aa708083.jpg

image.png.19fcc8c974e157a19f333d5cb142a463.png

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tayson napisał:

Pora Was pomęczyc o nowo uzywany program.

Myslę ze ponizsza pomoc przyda sie nie tylko mi, ale rowniez innym osobom wkraczającym w ten program.

@Pav1007 masz chwilke :) ?

 

Na razie dzialam na sucho, testowo, ale juz mi focuser szwankuje.

Co trzeba wpisac i co oznaczaja pola zaznaczone na zielono? Silnik w ogole mi nie przesuwa wyciagiem.

 

Konfigurowac to w Equipment Profile, czy Control Panel?

Oczywiście wszystkie te ustawienia beda pozniej identyczne dla roznych sekwencji.

Crop oznacza odrzucenie podanej wartosci, czy pozostawienie tych %?

Dzieki.

 

log

sg_logfile_20180602135521.txt

 

seq.jpg.bbb212c640dfe00df6c7309d4ba5f970.jpg

bl1.jpg.41168c9516acaba825b424f0aa708083.jpg

image.png.19fcc8c974e157a19f333d5cb142a463.png

 

 

 

 

 

Jeżeli konfigurujesz ustawienia dla setupu i chcesz z nich potem korzystać w sekwencjach to robisz wszystko w Equipment Profile. Tworzysz sobie nowy i ustawiasz parametry sprzętu. To co zaznaczyłeś na zielono to odpowiednio ustawienia dla ręcznego i automatycznego ostrzenia. Jeżeli wiesz w jakiej mniej więcej pozycji masz ostrość to ręczne ostrzenie możesz całkowicie zignorować. Uruchamiasz sprzęt, odjeżdżasz focuserem na tę pozycje i odpalasz sekwencje, SGP resztę zrobi samo.

 

Błąd który Ci wyskoczył jest dość oczywisty. Twój focuser znajduje się na pozycji 0, a SGP chce przesunąć się o 900 kroków.

 

Rozmiar i ilość kroków, czas naświetlania będziesz musiał dobrać sobie eksperymentalnie, tak by gwiazdy rosły i malały w sposób zdecydowany i seeing nie psuł krzywych.

 

Edycja:

I jeszcze jedna ważna rzecz: sekwencja przechowuje w sobie profil sprzętu, więc po każdej zmianie ustawień w Equipment Profile musisz wgrać ten profil do sekwencji z którą pracujesz (menu File). Bez tej wiedzy będziesz się zastanawiał dlaczego SGP ma gdzieś twoje zmiany :)

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie.

jak zrobic aby po wlaczeniu programu odpalala sie ostatnia sekwencja (xxx.sgf), a nie cos nowego Unitilted z Target1?

 

zauwazylem, ze bez zaznaczenia SLEW TO, montaz nie robi goto na obiekt po wlaczeniu sekwencji.

image.png.40f5184bc5faaa5f0d44e4a4527ccdab.png

 

mam juz pewien postep :)

robi mi:

goto

strzela 1 klatke

rozpoczyna plate solve2, ale z braku gwiazd w pokoju czekam na testy pod niebiem.

 

troche niefortunne sa skroty z klawiszami ctrl+shift+cos_tam, jezeli nie wcisnie sie trzeciego elementu (literka). Przelaczaja one klawiature na inna gdzie Z zamienia sie z Y.

 

na razie musze wykonac kilka klikniec na poczatku, poniewaz nie roznaje mi proawidlowo kola i kamery. mysle ze da rade z tym zyc.

WLACZ ZASILANIE WSZYSTKIEGO JEDNOCZENIE
URUCHOMIC PHD
ODPAL SGP
   CONNECT ALL
CONTROL PANEL (CTRL+E)
   FILTERS ZMIENIC NA JAKIS I SET
FRAME AND FOCUS
   TAKE ONE
   ZAMKNAC JA

 

RUN SEQUENCE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Tayson napisał:

kolejne pytanie.

jak zrobic aby po wlaczeniu programu odpalala sie ostatnia sekwencja (xxx.sgf), a nie cos nowego Unitilted z Target1?

 

zauwazylem, ze bez zaznaczenia SLEW TO, montaz nie robi goto na obiekt po wlaczeniu sekwencji.

image.png.40f5184bc5faaa5f0d44e4a4527ccdab.png

 

mam juz pewien postep :)

robi mi:

goto

strzela 1 klatke

rozpoczyna plate solve2, ale z braku gwiazd w pokoju czekam na testy pod niebiem.

 

troche niefortunne sa skroty z klawiszami ctrl+shift+cos_tam, jezeli nie wcisnie sie trzeciego elementu (literka). Przelaczaja one klawiature na inna gdzie Z zamienia sie z Y.

 

na razie musze wykonac kilka klikniec na poczatku, poniewaz nie roznaje mi proawidlowo kola i kamery. mysle ze da rade z tym zyc.

WLACZ ZASILANIE WSZYSTKIEGO JEDNOCZENIE
URUCHOMIC PHD
ODPAL SGP
   CONNECT ALL
CONTROL PANEL (CTRL+E)
   FILTERS ZMIENIC NA JAKIS I SET
FRAME AND FOCUS
   TAKE ONE
   ZAMKNAC JA

 

RUN SEQUENCE

 

Co do wybranej domyślnie sekwencji to nie wiem czy się da, pewnie tak. Tylko że to jest pozbawione sensu?

A jeżeli chodzi o workflow który przedstawiłeś to wszystko to co napisałeś SGP robi to sam, łącznie z uruchomieniem PHD. Poza odjechaniem wyciągiem w okolice punktu ostrości nie powinieneś nic więcej robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po starcie nowej sesji (wyłączenie zasilania) nadal jestem w punkcie ostrości, a DreamFocuser pokazuje pozycje 0, to będzie ok? 

 

Muszę to wyklikac bo inaczej kolo nie działa i kamera również. Po recznym jej uruchomieniu jest ok. 

Dlaczego - nie mam pojęcia.

Z maximem jest tak samo. 

 

Pewnie stery szwankuja, ale sa najnowsze od producenta i dałem sobie z tym spokój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tayson napisał:

Jeżeli po starcie nowej sesji (wyłączenie zasilania) nadal jestem w punkcie ostrości, a DreamFocuser pokazuje pozycje 0, to będzie ok?

Miałeś z tym problem na samym początku tego wątku więc stawiam że SGP wywali błąd o niemożności cofnięcia wyciągu. Czy problem stoi po stronie ascoma czy SGP nie wiem, pozycja wyciągu nie może być ujemna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tayson napisał:

jak zrobic aby po wlaczeniu programu odpalala sie ostatnia sekwencja (xxx.sgf), a nie cos nowego Unitilted z Target1?

Dwuklik na pliku ".sgf".

 

14 godzin temu, Tayson napisał:

zauwazylem, ze bez zaznaczenia SLEW TO, montaz nie robi goto na obiekt po wlaczeniu sekwencji.

Tak jest - ja zaznaczam slew to tylko przy pierwszym obiekcie sekwencji - i jeśli następny jest sporo oddalony to również. Przy obiektach blisko siebie położonych nie zaznaczam slew to.

 

14 godzin temu, Tayson napisał:

na razie musze wykonac kilka klikniec na poczatku, poniewaz nie roznaje mi proawidlowo kola i kamery. mysle ze da rade z tym zyc.

...
CONTROL PANEL (CTRL+E)
...

Zastanawiam się na tym workflow. - Dlaczego wchodzisz to Control Panel - nie możesz tego robić z poziomu okienka w aplikacji? Poza tym np @dziki korzysta z QHY9 z SGP i z tego co mi wiadomo nie ma takiego problemu jak Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wyglada na to ze wszystko jest juz ok. OBY JAK NAJDŁUZEJ :)!!!

 

Kilka słow o ostrosci.

Na pcozatku moja krzywa byla dosc brzydka i SGP nie trafial z ostroscia w porownaniu do FocusMax.

Zaczalem wnikliwie badac wyciag i silnik. Po testach okazalo sie ze silnik od DF gubi kroki.

Tak to zrobilem:

 

Dzieki @MateuszW za pomoc. Problem rozwiazany. Ufff. To moja wina, a nie urzadzenia :)

 

Wykres jednak nadal odbiegal od mojego wyobrazenia idealu :( 

image.png.b8c7a1c855b05122eb90352cf963aabc.png

image.png.a08a9c50082886038f1ad4e66433cdca.png

 

Wielkie podziekowania za cierpliwosc dla @dziki. DZIEKI SATRY!

Popisalismy troche na messngerze i sprawa rozwiazana.

Bardzo istotna jest wartosc step size oraz...

 

Problemem okazal sie w glownej mierze basklash wyciagu R&P.

Zmierzylem go w idenyczny sposob jak kroki, tylko ze slomka byla przyczepiona do pokretla mokrokuchow 1:10.

Wyszlo mi 43kroki (56um, gdzie moje CZF ma 100um), a w program wpisalem 50krokow.

Tak teraz wyglada krzywa ostrosci po testach i uwzglednieniu wszystkich błędów :)

 

Zauwazylem, ze pierwsze 2 punky ostrosci (patrzac od prawej), sa dosc wazne. Ich bledy wprowadzaja na koncu spore przestawienie finalnego punktu.krzywa2.thumb.jpg.dc17f72268b0a416ecf46edfda6571b4.jpg

 

Kolejne wyzwanie to pierflip...

 

Wczoraj cala sesja wystartowala i skonczyla sie autmatycznie.

Na koniec poszo polecenie do PC, aby sie wylaczyl.  POWER_OFF.bat

Calkowite odciecie pradu od setupu wywolalem ponizszym gadzetem.

cc5670de4e7085439840271d3eb0.thumb.jpg.0cbe8efd6e3900974b69abbd3d425896.jpg

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kudi145 napisał:

Możesz wyjaśnić jak dokładnie obliczacie step size ?

wg manuala: FOCUSING - AUTOFOCUS - UNDERSTANDING AUTOFOCUS

http://mainsequencesoftware.com/Content/SGPHelp/SequenceGeneratorPro.html?Focusing.html

 

Po polsku, cytuje Łukasza z naszej dyskusji na priv.

"Jak już masz ustawione parametry focusera (bin2, star size 6px), AF data points 9 to idziesz do modułu frame and focus i zdejmujesz jedną klatkę bin2 i 5 sekund (albo tyle ile masz ustawione dla focusu luminancji), (take one), klikasz na gwiazdeczkę żeby policzył HFR dla tej klatki, (w Image Statistics masz info o HFR obrazka), ustaw ostrość ręcznie (bez pomocy AF) tak żeby mniej więcej było OK, zdejmij klatkę bin2 5 sek, sprawdź i zapisz gdzieś HFR i zapisz pozycję focusera, idź do Frame and Focus i kliknij start, SGP będzie zdejmował klatki w pętli, zmieniaj pozycję focusera tak długo aż HFR będzie 3-5 razy większe niż to dla ostrej klatki pozycję focusera zmieniaj "out", jak osiągniesz to HFR większe o około 3-5 razy od początkowego, zatrzymaj zdejmowanie klatek i zapisz pozycję focusera

teraz wzór

NewItem556.png.c3b7e3811fba6aea6516b05b85908ea0.png
od nowej pozycji focusera (z HFR x3 do x5) odejmij pozycję w punkcie ostrości, wynik pomnóż x 2, a to co wyjdzie podziel przez liczbę "data point -1" czyli przez 8

wynik to Twój step size"

 

 

Klikasz na gwiazdeczke oznacza to :)

NewItem531.png.eca72609d5518853bc6e067255cb29c6.png

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Twój opis odnośnie ostrzenia bardzo się przydał teraz program kreśli krzywe znacznie lepiej. Czy jest jakaś opcja do zaznaczenia w programie SGP aby program automatycznie po na jechaniu na obiekt wyśrodkowywał go w CDD .Obecnie nie trafia SGP idealnie w środek obiekt -jest blisko środka ale nie idealnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.06.2018 o 01:11, Wojtek 23 Gdansk napisał:

Witam .Twój opis odnośnie ostrzenia bardzo się przydał teraz program kreśli krzywe znacznie lepiej. Czy jest jakaś opcja do zaznaczenia w programie SGP aby program automatycznie po na jechaniu na obiekt wyśrodkowywał go w CDD .Obecnie nie trafia SGP idealnie w środek obiekt -jest blisko środka ale nie idealnie.

Pozdrawiam.

ustawiasz z jaka dokladnoscia i ile razy ma robic plate solve, aby trafic dokladnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zauwazylem nowa fajna funkcjonalnosc SGP, tj OBLICZANIE IDEALNEGO CZASU EKSPOZYCJI biorac pod uwage szumy kamery, jasnosc tla.... WOW!

 

Czy integration time, to sumaryczny czas jaki chcemy naswietlac obiekt bioroacy sie z dodania dlugosci wsyzstkich subow w jednym evencie?

Jezeli tak, to wtedy SGP podaje nam dla tego czasu najodpowiedniejsze dlugosci subow, poniewaz my moglismy nie byc swiadomi tej wartosci :)

"Notes on Ideal Exposure Time:

This value will be provided only for images that come directly off of the camera (it will not work for images opened off the disk) and requires 5 parameters to be of any use:

  • Integration time (automatic input from SGPro for the current camera image)
  • Mean background ADU (automatic input from SGPro for the current camera image)
  • Gain for the binning used in e-/ADU (user input from the camera tab in the control panel)
  • Readout noise in e- (user input from the camera tab in the control panel)
  • Percent contribution of read noise to total noise (assumed no more than 5%)"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.