Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste [2018]


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Spis jasnych NLC:

 

22/23 czerwca 2018 - najjaśniejsze obłoki w tym roku sięgające wysokości 50 stopni i szerokie od W do NE (wiele osób uwieczniło je na zdjęciach)

 

25/26 czerwca 2018 - również bardzo rozległe, może nie aż tak jak 3 noce temu lecz równie ładne.

 

 

 

 

 

----------------------

Jako że z początkiem czerwca (czasem kilka dni wcześniej) zaczyna się widoczność obłoków srebrzystych tzw. NLC (Noctilucent Clouds) postanowiłem założyć wątek o widoczności tych niezwykłych kosmicznych "chmur" w obecnym roku. Wstawiajcie zdjęcia i piszcie Wasze wrażenia z obserwacji.

 

Ja kilka ostatnich pogodnych wieczorów wypatrywałem NLC lecz bez powodzenia. Dziś mam pochmurne niebo, lecz wierzę że niedługo ujrzę srebrzaki i uwiecznię je na zdjęciach i filmiku :)

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Alice napisał:

Przydałyby się jakieś alerty o NLC. Nie wiem jak to zrobić w taki sposób, aby nie musieć co noc wstawać i wychodzić na dwór tylko po to, aby sprawdzić czy są..

Nie wiem czy coś takiego istnieje. Ciekawą rzeczą byłaby jakaś aplikacja na Androidzie gdzie obserwatorzy mogliby kilkać że np. widzą zorzę, NLC, meteory czy inne zjawiska nieprzewidywalne a wówczas wszyscy mający apkę mieli by komunikat na bieżąco ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Limax7 napisał:

Nie wiem czy coś takiego istnieje. Ciekawą rzeczą byłaby jakaś aplikacja na Androidzie gdzie obserwatorzy mogliby kilkać że np. widzą zorzę, NLC, meteory czy inne zjawiska nieprzewidywalne a wówczas wszyscy mający apkę mieli by komunikat na bieżąco ;)

Kiedyś zastanawiałem się nad koncepcją takiej strony/aplikacji i gdybym tylko jakkolwiek siedział w tych gałęziach informatyki, to pewnie bym zrobił :) Niestety to nie moja działka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zbyszekzz napisał:

Witam

 Ponieważ pierwsze obłoki już zarejestrowano 23 maja w okolicach bieguna północnego, 31 maja nawet już z Danii, na stronie http://spaceweather.com/ jest mapka z zasięgiem NLC. Niestety często jest aktualizowana z opóźnieniem.

Niestety jest ok. 2-3 dniowy poślizg...

 

U mnie się wypogadza, może dziś, hmmm ?

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest radar z Kühlungsborn (Niemcy) https://www.iap-kborn.de/forschung/abteilung-radarsondierungen/aktuelle-radarmessungen/oswin-mesosphaere odnośnie aktywności obłoków srebrzystych, dzisiaj w nocy nad morzem zostały zarejestrowane pierwsze obłoki srebrzyste nad Polską.

Edytowane przez HaQ
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mógłbym coś na androida napisać w tym stylu, poskładałbym elementy z innych moich aplikacji, tyle że przy obecnie dostępnym wolnym czasie wyrobiłbym się pewnie dopiero na 2019. Ilu by było potencjalnie chętnych użytkowników na taką aplikacje? W sumie to trzeba by napisać coś bardziej ogólnego z kategoriami różnymi definiowanym przez użytkowników w stylu powiadomienia o NLC, meteorytach, zorzach itp. 

Edytowane przez sokarsg-1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie planetarium EC1 jest fotka z najprawdopodobniej (?) z obłokami srebrzystymi zaobserwowanymi w dn. 10 maja 2018r:
obloki-srebrzyste.jpg

http://www.planetariumec1.pl/system/files/ec1_medialib/2018/06/obloki-srebrzyste.jpg
>>>Obłoki srebrzyste przykrywające gwiazdozbiór Woźnicy. Najjaśniejsza widoczna gwiazda to Capella.
Zdjęcie wykonano 10.05.2018 r. aparatem Nikon D5300 - ISO 800, ekspozycja 2s, obiektyw szerokokątny.<<<

Poniżej podałem link odnośnik do artykułu z ww. fotką:
http://www.planetariumec1.pl/aktualności/czerwcowe-niebo-nad-łodzią

 

Z kolei w dn. 6 maja br też coś podobnego widziałem na pn od Szczecina w godz. 22:15-23 co przeszkadzało mi w robieniu fotometrii N2018Per (opisałem to w swoim statusie z tego dnia). Widziałem srebrzyste chmurki na granicy poświaty słonecznej maksymalnie na wysokości 15-20 stopni nad horyzontem na tle gwiazdozbioru Perseusza i stopniowo obniżały się o kilka stopni w obie strony ku Woźnicy i ku Kasjopei. Nie zrobiłem fotki, bo aparat miałem zajęty fotometrią ...

 

Tymczasem w tym wątku czytam, że pierwsze w tym roku obłoki srebrzyste zaobserwowano około 23 maja w okolicach bieguna, 31 maja - w Danii, 6(?) - 10 maja - w Polsce?
To jak to jest ... :)
Czy w bieżącym roku w Polsce zaobserwowane obłoki srebrzyste około 10 maja, czy też nie?
 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Alice napisał:

Racja, chociaż czy to ma aż takie znaczenie jeśli 90% użytkowników będzie z Polski?

Właśnie ma, bo jak ktoś widzi z nad morza, to jeszcze nie wiesz, czy w Małopolsce też widać. A jak jest np w wawie, to już duże szanse. A przy zorzy ma to już kluczowe znaczenie, bo obserwujemy zazwyczaj na granicy zasięgu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby w aplikacji użytkownik ustawiłby swoje położenie czy to ręcznie lub przez gps a następnie kilkałby np. w ikonkę typu zorza, meteory, nlc, supernowe etc. wówczas odbiorca ustawiłby sobie co jaki czas aplikacja odbierała by alerty lub live od razu po ogłoszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alerty live raczej odpadają zwłaszcza w nocy z powodu ,,agresywnej'' polityki oszczędzania energii w nowszych Androidach. Obecnie da się budzić urządzenie raz na 8 albo 10 minut nie częściej. Ze zdjęciami bym się niestety nie rozpędzał bo choć łatwe od strony oprogramowania to może być problem z sensownym darmowym hostingiem, w grę wchodzi w zasadzie tylko Firebase od Googla. Potrzebna mi jest zamknięta lista zjawisk tak aby można było zaznaczać o jakich ogłoszeniach informować jeśli kogoś interesują NLC, a meteory ma gdzieś. Wiadomo musi się znaleźć na takiej liście pozycja ,,inne''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii powiadomień u siebie na forum korzystam ze zwykłego RSS. Jest temat, gdzie użytkownicy piszą 'alerty'. W ciągu 1min każdy zainteresowany otrzymuje powiadomienie na telefonie czy w przeglądarce (odpowiednie apki czy wtyczki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Vader napisał:

W kwestii powiadomień u siebie na forum korzystam ze zwykłego RSS. Jest temat, gdzie użytkownicy piszą 'alerty'. W ciągu 1min każdy zainteresowany otrzymuje powiadomienie na telefonie czy w przeglądarce (odpowiednie apki czy wtyczki).

Może to będzie najlepsze rozwiązanie ? Wątek z alertami i jego obserwowanie ..

 

Choć wygodniej by było mieć sygnał głosowy w telefonie "ding!" ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sokarsg-1 napisał:

Alerty live raczej odpadają zwłaszcza w nocy z powodu ,,agresywnej'' polityki oszczędzania energii w nowszych Androidach. Obecnie da się budzić urządzenie raz na 8 albo 10 minut nie częściej. Ze zdjęciami bym się niestety nie rozpędzał bo choć łatwe od strony oprogramowania to może być problem z sensownym darmowym hostingiem, w grę wchodzi w zasadzie tylko Firebase od Googla. Potrzebna mi jest zamknięta lista zjawisk tak aby można było zaznaczać o jakich ogłoszeniach informować jeśli kogoś interesują NLC, a meteory ma gdzieś. Wiadomo musi się znaleźć na takiej liście pozycja ,,inne''.

Czyli tylko raz na kilka minut można zsynchronizować sobie dane z serwerem? Słabo... Nie da się poprosić użytkownika o zezwolenie na częstsze budzenie (jak zezwolenie na gps, dostęp do plików itp)?

 

No to można by zrobić takie rzadkie powiadomienia (do NLC może jakoś starczy), a dla chętnych powiadomienia SMS. Za kilka zł można mieć już sporo SMSów do wysłania z bramki (tylko trzeba by te pieniądze zbierać i płacić regularnie, a to może być dużo roboty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikację z której korzystam z RSS na telefonie wyświetla powiadomienie na pasku + wibracja + dźwięk + dioda powiadomień. Jedyny wymóg to dostęp do internetu. Sprawdza się, bo korzysta kilka osób zarówno na Androidzie jak i iOS. Sam również mam wtyczki na Chrome i Firefox, żeby czegoś nie przegapić :)

 

Mam małe forum, oparte na phpBB ale można RSS ustawić na konkretny dział, temat lub całe forum. Może warto wypróbować tutaj? :)

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vader napisał:

Aplikację z której korzystam z RSS na telefonie wyświetla powiadomienie na pasku + wibracja + dźwięk + dioda powiadomień. Jedyny wymóg to dostęp do internetu. Sprawdza się, bo korzysta kilka osób zarówno na Androidzie jak i iOS. Sam również mam wtyczki na Chrome i Firefox, żeby czegoś nie przegapić :)

 

Mam małe forum, oparte na phpBB ale można RSS ustawić na konkretny dział, temat lub całe forum. Może warto wypróbować tutaj? :)

Czyli żeby kogoś poinformować o zdarzeniu trzeba napisać w obserwowanym wątku?

 

A jaka to aplkacja na Androida o której piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Limax7 napisał:

Czyli żeby kogoś poinformować o zdarzeniu trzeba napisać w obserwowanym wątku?

 

A jaka to aplkacja na Androida o której piszesz?

Dokładnie tak. Każdy nowa odpowiedź w temacie/dziale to stworzenie powiadomienie. W przypadku Androida korzystam z Lite RSS, bo ma synchronizację wiadomości co 1min.

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.