Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste [2018]


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) 

Znalazłem chwilkę czasu ,nocnego czasu ale u Mnie pogoda jest deszczowa to można spokojnie zmontować np. ostatni piękny pokaz na niebie Obłoczków Srebrzystych :) 

26.06.2018 godz.01.50 - 3.00 / Rzeszów 

Zapraszam na animacje z podkładem muzycznym w jakości 1080p

Czystego Nieba

 

 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Limax7 napisał:

Kika minut temu wyjrzałem przez okno a tam ładny kłaczek NLC

Pobiegłem na poddasze z aparatem potem jeszcze szukanie pilota w torbie i NLC szybko przygasły (Słońce już za nisko).

 

Zrobiłem z 10-15 zdjęć co starczy na 1 sek animacji.

 

Może skuszę się na poranne polowanie... :)

 

Szału nie ma ale jako pamiątkę wstawię ;)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2018 o 14:19, Niki napisał:

Jeszcze dwa ujęcia obłoków srebrzystych z 23 czerwca. Tym razem, chciałbym pokazać unikalną barwę jaką przybrały obłoki w górnej ich części. Otóż przez kilkanaście minut dało się zaobserwować fioletowo-purpurowy kolor. Widziałem to dopiero drugi raz, poprzednio w 2009 roku. Kiedyś, gdzieś czytałem, że mogą być za to odpowiedzialne atomy żelaza i sodu pochodzące z meteoroidów opadające na górną powierzchnię kryształków lodu tworzących obłoki. A może jest inne wytłumaczenie?

DSC_8878.jpg

DSC_8885.jpg

 

Może to zorza ,która była właśnie w tamtym dniu,na FB widziałem fotkę z zorzą właśnie z tamtego dnia,tyle,że była ona bardziej oczywista..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani śladu NLC dzisiaj. Przyszła zmiana pogody, wieje z północy zimnym przejrzystym powietrzem, pewnie arktycznym. Pewnie to ma jakiś związek z brakiem obłoków, bo kilka ostatnich nocy były cały czas mniejsze lub większe, a dzisiaj nagle kompletnie ani śladu, a przecież powietrze przejrzyste więc nie są przesłonięte jakimiś chmurami czy czymś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj 29.06.2018 od 23:00 do 3:00 30.06.2018 w moich okolicach widoczne były NLC. Srebrzyste obłoki nie były jakieś wybitnie wielkie ale z uwagi na czyste niebo można było je spokojnie poobserwować i uwiecznić na zdjęciach.

 

 

1920026471_EOS_50D_2018_06_30_012546-1NLCPlejady1800.thumb.jpg.393fe4753fb9d648ac81f9bd883668bf.jpg

EOS_50D_2018_06_30_012546-1-2 NLC Plejady 1800.jpg

Dodatkowo załapały się wschodzące Plejady.

Edytowane przez quad
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Alice napisał:

Ani śladu NLC dzisiaj. Przyszła zmiana pogody, wieje z północy zimnym przejrzystym powietrzem, pewnie arktycznym. Pewnie to ma jakiś związek z brakiem obłoków, bo kilka ostatnich nocy były cały czas mniejsze lub większe, a dzisiaj nagle kompletnie ani śladu, a przecież powietrze przejrzyste więc nie są przesłonięte jakimiś chmurami czy czymś...

Wg mnie wiatr przy powierzchni ziemi nie ma nic do obłoków srebrzystych. Dzisiejszej nocy (29/30.06.2018) wiało i były, zresztą były wczoraj i przedwczoraj. Miedzy chmurami było je widać. Prędzej odbite światło od księżyca w pełni zmniejsza ich widoczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, oglądałem około północy, miałem bardzo dobrą przejrzystość i lornetkę 10x50 i kompletnie ani śladu nie widziałem. Pewnie pojawiły się w drugiej połowie nocy.... co za pech. Znowu pojawiają się lub są bardziej okazałe w drugiej połowie nocy niż w pierwszej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2018 o 12:56, jupiter1969 napisał:

 

Może to zorza ,która była właśnie w tamtym dniu,na FB widziałem fotkę z zorzą właśnie z tamtego dnia,tyle,że była ona bardziej oczywista..

Zorza tak nie wygląda, to raczej nie ma związku. Mi rok wcześniej też udało się zarejestrować taki czerwonawy kolor, także to raczej jakieś występujące od czasu do czasu zjawisko. Ciekawe, czy każde mocne obłoki to mają, a może nawet na słabych może wystąpić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, MateuszW napisał:

Zorza tak nie wygląda, to raczej nie ma związku. Mi rok wcześniej też udało się zarejestrować taki czerwonawy kolor, także to raczej jakieś występujące od czasu do czasu zjawisko. Ciekawe, czy każde mocne obłoki to mają, a może nawet na słabych może wystąpić. 

A to nie będzie zwykłe zabarwienie od krawędzi horyzontu = zmiana koloru chmur (zwykły wschód/zachód Słońca)? ISS jak wlatuje w cień Ziemi to też szybko zmienia kolor ze złoto-białego na pomarańczowy > czerwony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Vader napisał:

zwykły wschód/zachód Słońca

Ale ten efekt jest odwrotny, tzn Słońce staje się czerwonawe jak jest nisko, a nie wyżej (bo byśmy mieli czerwone niebo w zenicie :) ). Na moim zdjęciu sprzed roku to wyraźniej widać:

image.thumb.png.68c0e736e4a6ac83db4c6d9efc49cc33.png

Zabarwienie wynikające z rozpraszania barw w atmosferze ("efekt wschodu Słońca") jest na dole - ten żółty kolor. A czerwień na górze musi mieć odmienne pochodzenie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Ale ten efekt jest odwrotny

Według mnie Vader może mieć rację. Rozrysowałem to sobie i mi się zgadza ze zdjęciem. Obłoki, które są na granicy cienia Ziemi są oświetlane przez czerwone zachodzące Słońce. Promienie je oświetlające przebywają najdłuższą drogą przez atmosferę, więc 'tracą' najwięcej niebieskiego światła, które najszybciej się rozprasza.

kolornlc.png.957f8fd6db0739c465cae657ad004f10.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.