Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste [2018]


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, Robert_W napisał:

Według mnie Vader może mieć rację. Rozrysowałem to sobie i mi się zgadza ze zdjęciem. Obłoki, które są na granicy cienia Ziemi są oświetlane przez czerwone zachodzące Słońce. Promienie je oświetlające przebywają najdłuższą drogą przez atmosferę, więc 'tracą' najwięcej niebieskiego światła, które najszybciej się rozprasza.

Hmm, no może faktycznie. Czyli dolne obłoki są czerwone, bo przebywają długą drogę w atmosferze od obłoku do obserwatora, a górne są czerwone, bo przebyły długą drogę w atmosferze od Słońca do obłoków? Taka grafika jest chyba bardziej precyzyjna (druga czerwona kreska):

image.png.7481edf9aafa388b2d3a9826267ee489.png

Zauważ jednak, że promień żółty przebywa w atmosferze od Słońca do obłoku "średnią" drogę, a potem do obserwatora drugi raz średnią" drogę. W efekcie sumaryczna droga w gęstej atmosferze powinna być spora i podobna do skrajnych promieni. A w efekcie cały obłok powinien być czerwony. W rzeczywistości środek obłoku jest intensywnie niebieski, czyli promień może przebywać w atmosferze na krótkim odcinku. Jak to wytłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze (01.07.2018) NLC obserwowane w godzinach 0:00 do 2:00. Srebrzyste obłoki były bardzo mocno widoczne z uwagi na brak jakiegokolwiek zachmurzenia. Niestety nie "wzbiły" się na nieboskłon wysoko przez co tonęły częściowo w zorzy wieczornej  / porannej. U mnie na pomorzu dochodziły do maksymalnie 6 stopni ponad horyzont.

 

 

EOS_50D_2018_07_01_012627-1.thumb.jpg.319e3e705ce2e653d0f6152e5522101e.jpgEOS_50D_2018_07_01_012638-1.thumb.jpg.f3526c1fd5e87511df49cdd6f9b6e515.jpgEOS_50D_2018_07_01_012642-1.thumb.jpg.78467fdf0041d349f4a1de8b95b05677.jpgEOS_50D_2018_07_01_012713-1.thumb.jpg.f33c28aefd19ddd78e32bfd8520bc0d7.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy (tj 01/02 VII) przed świtem pojawiły się obłoki ale nie miały zbyt wiele do zaprezentowania. Były ledwie dostrzegalne (1 w 5 skali) na tle jaśniejącego nieba a w dodatku poprzecinane "przyziemnym" cirrusem. Rozciągały się na około 40st w poziomie i na max ok 20st w pionie, ich typ morfologiczny określiłem na IIa. 

IMG_1133a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Niki napisał:

NLC 06.07.2018 godz. 03.00

były naprawdę piękne

Gratuluje okienka pogodowego. U mnie, niecałe 100 km na północ od Niedźwiadów, niebo było zasnute niskimi chmurami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Pomorzu wyglądało to tak. Niestety, jak widać, chmury niskie, średnie i wysokie skutecznie tłumiły widowisko, a szkoda bo obłoki tej nocy były bardzo jasne i dość wysoko wznosiły się nad horyzont.. Zdjęcie z reki wiec szału nie ma, taka poglądówka, wykonane o 23:23 07.07.2018 r.

Na mojej szerokości i długości geograficznej dostrzeżenie obłoków o 22:00 jest niewykonalne. Niestety muszę czekać do 23:00 żeby się ściemniło.

 

 

EOS_50D_2018_07_07_012951-1-2.jpg

Edytowane przez quad
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, HaQ napisał:

Nie mam szczęścia w tym sezonie, po raz kolejny dosyć wysokie i jasne NLCki przykrywały chmury.

Standard. Jak dane zjawisko występuję w większej skali to zawsze pogoda krzyżuje obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiadały się obiecująco bo gdy o 22:15 bylo widać jasną pręgę wskazywało to mamy do czynienia z jasnym ich rodzajem. Niestety dość szybko zgasły a ich typ morfologiczny IIb niczego nadzwyczajnego nie zaprezentował. Ale przez parę minut miło było zawiesić na nich oko :)

IMG_1235a.jpg

Edytowane przez DARK
styl
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.