Skocz do zawartości

Półksiężyc sfocony podczas burzy


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

56 minut temu, _Spirit_ napisał:

Fajnie wyszło.  Może ciut więcej kontrastu na tło?  A może to przez księżyc albo że  oglądam na telefonie?  ....

Telefon na pewno fałszuje Ci obraz, ale kontrastu faktycznie by nie zaszkodziło. Znasz jakąś metodę na jego podbicie bez wycinania ciemnych i przepalania jasnych partii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jarzyna B. napisał:

Kurcze ale dla mnie za bardzo widać szum. Niestety mój monitor pod tym względem jest bardzo krytyczny :(

210x120s powinno wyjść gładziutko!

Moje 80x300s z ASI1600 tego obiektu w nieco większej skali:

Dziś widzę więcej szumu, wczoraj jakoś nie oceniłem go obiektywnie :) No ale jak na warunki, z których fociłem, to uważam że poziom szumu jest w normie. U Ciebie jakie były warunki (i światłosiła)?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypatrując się gwiazdkom widać, że są jednak lekko pojechane. Tylko nie wiem, czy w RA , czy w DEC.

Co do szumu - Bogdan ma większy , jaśniejszy teleskop , a więc materiał wyjściowy miał lepszy. Do tego bije nas wszystkich na głowę warsztatem obróbki - stąd różnice w zdjęciach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Duser napisał:

Przypatrując się gwiazdkom widać, że są jednak lekko pojechane. Tylko nie wiem, czy w RA , czy w DEC.

Cytat

Niee , odszczekuję pojechanie. Patrzyłem na brzeg kadru. W centrum są punktowe.

Tak na prawdę nie da się postawić ostrej granicy - pojechane/niepojechane. Nawet błędy rzędu 0,1" będą rozróżnialne od błędów równych zero. Tutaj tak na prawdę, przeglądając klatki widziałem pewne minimalne nieokrągłości na wielu klatkach. Odchyłki były w różne strony i w efekcie się wyrównały, dając okrągłe gwiazdki, choć minimalnie mniej ostre, niż by mogły być. Ta różnica jest na tyle mała, że spokojnie można ją zaakceptować. Myślę, że guiding wprowadziły tutaj więcej błędów, niż to co jest. Także masz rację z tym pojechaniem, mimo że ostatecznie uznałeś, że go nie ma :)

Swoją drogą, czy ten refraktor nie powinien dawać jednak idealnych gwiazd po brzegach? Dla mnie korekcja jest więcej niż zadowalająca, ale faktycznie nie jest doskonała. Mam też wrażenie, że lewa strona jest ciut mniej ostra od prawej.

6 minut temu, Duser napisał:

Czy gwiazdy były zmniejszane jakimś zabiegiem ?

Na tych większych zaaplikowałem filtr minimalny, ale drobnicy nie ruszałem.

29 minut temu, Jarzyna B. napisał:

To był czerwiec więc noce były już jasne. Seeing pamiętam wyśmienity ale obiekt nie był jeszcze mocno wysoko. Ogólnie nie były złe.

Hej,

A Księżyc?

Powiedz Bogdanie, jak Ty to robisz, że masz tak nieskazitelnie ostre gwiazdy? Moje mnie zadowalają, ale porównując z Twoimi jest przepaść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim optyka. Mam bardzo udany egzemplarz TECa ale i bardzo skrupulatnie dobraną odległość do matrycy od reduktora. Poświęcam zawsze na to masę czasu.

Najpierw praca nad setupem a focenie dopiero na końcu i efekty przychodzą same.

Mega ważny jet seeing!!! Jeżeli nie jestem w stanie zejść do zadowalających FWHMów odpuszczam zbieranie luminancji w L czy Ha może być tylko kolor i to nie zawsze lepiej iść spać :-)

Noc do nocy nie jest podobna i niestety czyste niebo nie oznacza, że będzie dobrze :-( dlatego z zebraniem odpowiedniego materiału czasami schodzi mi ponad miesiąc!

To cały sekret żadnej magii :emotion-5:

Edytowane przez Jarzyna B.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Przede wszystkim optyka. Mam bardzo udany egzemplarz TECa ale i bardzo skrupulatnie dobraną odległość do matrycy od reduktora. Poświęcam zawsze na to masę czasu.

Najpierw praca nad setupem a focenie dopiero na końcu i efekty przychodzą same.

Mega ważny jet seeing!!! Jeżeli nie jestem w stanie zejść do zadowalających FWHMów odpuszczam zbieranie luminancji w L czy Ha może być tylko kolor i to nie zawsze lepiej iść spać :-)

Noc do nocy nie jest podobna i niestety czyste niebo nie oznacza, że będzie dobrze :-( dlatego z zebraniem odpowiedniego materiału czasami schodzi mi ponad miesiąc!

To cały sekret żadnej magii :emotion-5:

A miejscówka? LP też robi swoje... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.