Skocz do zawartości

21P/Giacobini-Zinner


Rekomendowane odpowiedzi

Na zakończenie sesji - nie moglem sobie darować :)

1klatka 300 sekund luminancji godz 1:50. FS 128, ASI 1600na ASA DDM 60.

Ma warkoczyk :)

 

CCD_Image_139_ABE.jpg.0dc71c4af214989919501afdbc8eb78d.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugiej połowie roku to się zmieni. Będziemy mieć:

 

C/2017 S3 (PANSTARRS) - jeśli się wcześniej nie rozsypie w pył (bo jest mała), to na przełomie lipca i sierpnia będzie mieć przez krótki czas około 7 mag, choć na ciemnym niebie będzie wtedy nisko nad horyzontem

21P/Giacobini-Zinner - cały sierpień i wrzesień ładny lornetkowy obiekt, wysoko nad horyzontem, w maksimum blasku może być nieco jaśniejsza od 7 mag

46P/Wirtanen - w grudniu powinna być poza miastem bez wielkiego trudu widoczna gołym okiem, w maksimum blasku powinna być jaśniejsza od 4 mag

 

a oprócz tego jeszcze 2 komety (38P/Stephan-Oterma i 64P/Swift-Gehrels) powinny jesienią osiągnąć jasność około 9 - 10 mag.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Widzałem kometę 21P przedwczoraj. Na dość ciemnym niebie była widoczna bez problemu w 33 cm teleskopie, a jej jasność oceniłem na 11.0 mag. Na pierwszy rzut oka było widać jedynie centralną kondensację o małym rozmiarze (~1') i lekko eliptycznym kształcie. Zerkaniem widoczne było wokół niej halo o średnicy około 3'.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 13 latach od poprzedniego spotkania ubiegłej nocy znowu miałem przyjemność widzieć się z tą kometą.

Póki co skromnie z jej urodą ale jest to już namacalna zapowiedź czegoś konkretnego z jej udziałem w najbliższym czasie. Było to już moje trzecie podejście w tym roku do 21P. Problemem były jasne gwiazdy na tle których znalazła się danej nocy. Aktualnie przemieszcza się na tle wstęgi Drogi Mlecznej i mrowie gwiazd może utrudniać mniej lub bardziej jej obserwacje ale dość szybko jaśnieje i lada noc nic gwiezdnego nie powinno już jej przyćmić. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ją kolejny raz nocą 9/10 lipca. Tym razem oceniłem jej jasność na 10,1mag i w 33 cm teleskopie była naprawdę jasnym obiektem. Udało mi się ją też dostrzec w lornetce 10x50, w której jednak była ledwie widoczna.

Z każdym dniem jednak widać ją coraz lepiej, a że warunki do jej obserwacji są bardzo dobre, to jest naprawdę dobrym celem dla kogoś, kto chciałby zobaczyć "teleskopową" kometę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ubiegły tydzień kometa pojaśniała o ok 1 mag i jest na tyle oczywistym obiektem obserwacyjnym, że wystarczy skierować teleskop na z grubsza znane miejsce jej pobytu by ją dostrzec. A przez to że świeci teraz niemal w zenicie wydaje się sporo jaśniejsza niż 10 mag na które jest obecnie oceniana. Polecam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21P/Giacobini-Zinner aktualnie znajduje się w gwiazdozbiorze Cefeusza i jest widoczna przez całą noc. Do jej obserwacji potrzebujemy jednak ciemnego "wiejskiego" nieba i dużej lornetki np. 11x80. Kompozycja 22 klatek po 1min. każda wykonanych za pomocą NIKON810A i Nikkor180ED (f=180mm, f/3.5) ukazuje kometę na tle ciemnej mgławicy LDN 1180 o wymiarach (179'x179').

21P_crop.jpg.ded93d7ad6829d6be668e21456a8902d.jpg

21P_22x1min-PS.thumb.jpg.734141842775c72c20ee22a72112cfda.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem ją wczoraj od 23.00 do 2.30. Po zachodzie Księżyca warunki jej obserwacji znacząco się poprawiły. 

W lornetce 10x70 była na granicy widoczności. W refraktorze 4-calowym przy powiększeniu 20x była wyraźnie widoczna.

 

Pamiątkowa fotka z obiektywu 200/2,8 @3,5 ISO800 1x180s   

W kadrze złapała się jeszcze malutka mgławica planetarna NGC 7354 i gromada otwarta NGC 7149.

21P_GIACOBINI-ZINNER..JPG.2d1e3eafea32fde44b0a48f60132c6c6.JPG

 

 

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej! Około 30 minut na wschód od gwiazdy 13Cas - tam w nocy piątek/sobota, koło miejscowości Granica w Puszczy Kampinoskiej  widziałem w CSM 15x70 delikatne rozmycie wielkości może 3 minut (towarzyszące innej, 8,6mag. gwieždzie) i jestem ciekaw, czy to ów kometa.... Nie macie zdjęć z wczoraj? Spróbuję luknąć w Casjo i dzisiaj.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Hej! Około 30 minut na wschód od gwiazdy 13Cas - tam w nocy piątek/sobota, koło miejscowości Granica w Puszczy Kampinoskiej  widziałem w CSM 15x70 delikatne rozmycie wielkości może 3 minut (towarzyszące innej, 8,6mag. gwieždzie) i jestem ciekaw, czy to ów kometa.... Nie macie zdjęć z wczoraj? Spróbuję luknąć w Casjo i dzisiaj.

To raczej była ona. Ja ją wczoraj widziałem w lornetce 10x50 i świeciła własnie tam. Lornetką oceniłem jej jasność na 8.4 mag a średnicę jej głowy ma 7'. W 33 cm teleskopie widać było u niej długi na nieco ponad 10' warkocz. Obserwowałem ją z umiarkowanie ciemnego miejsca na południe od Krosna - SQM-L pokazywał średnio 20.88 mag/"2.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogła mieć i 7', widziałem zapewne jaśniejszą część jedynie, do 3-ki Bortla było tam jeszcze daleko. Ale pozycja wśród gwiazd zgadzała się także ze Sky Safari. Szkoda, że nie mogłem wziąć telepa. Fajnie, że widziałeś dobrze warkoczysko 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, Piotrek Guzik said:

To raczej była ona. Ja ją wczoraj widziałem w lornetce 10x50 i świeciła własnie tam. Lornetką oceniłem jej jasność na 8.4 mag a średnicę jej głowy ma 7'. W 33 cm teleskopie widać było u niej długi na nieco ponad 10' warkocz. Obserwowałem ją z umiarkowanie ciemnego miejsca na południe od Krosna - SQM-L pokazywał średnio 20.88 mag/"2.

Pozazdrościć nieba. Dobę wcześniej obserwowałem ją 18,5 cm Newtonem na miejskim niebie i jasność oceniłem na 8.9 mag, a głowę na 2,4', czyli 3x mniejszą - jakość nieba do mglistych obiektów ma znaczenie.
Dodam, że podczas całkowitego zaćmienia Księżyca również ją obserwowałem :)

https://cobs.si/analysis2?col=observer_icq&id=KWI&start_date=2018/07/26 00:00&end_date=2018/07/28 23:59

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struktura dość zwarta, intensywna, kojarzy mi się z galaktyką M32, którą też bez problemu widač nawet z miasta. Dziś w troszkę lepszych warunkach, niż 2 dni temu (dziś ratio zaświetlenia wg. LP map =1.8) obserwowałem ją 8-calowym dobsonem (widok piękny), lornetką15x70 (słaba plamka) oraz szukaczem 8x50 (zauważalna tylko zerkaniem):)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, PiotrTheUniverse said:

Struktura dość zwarta, intensywna, kojarzy mi się z galaktyką M32, którą też bez problemu widač nawet z miasta.

DC przed chwilą oceniłem na 6 (0-9) czyli jest zwarta, przez co rzeczywiście widać ją wyraźnie z miasta. Jasność oceniłem na 8,7mag i średnicę głowy na 2.7' (pod ciemnym niebem będzie z 8', a nawet da się zauważyć warkocz) :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.