Skocz do zawartości

21P/Giacobini-Zinner


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj o 23:35.

 

ASI290mc 20x10s bez darków/flatów/biasów. Obróbka Nebulosity + Affinity Photo. Sama kometa bardziej rozjaśniona.

 

21p_v5.jpg

EDIT: chyba trochę lepiej mi tutaj wyszła obróbka:

21p_v3.0.thumb.jpg.b09a0843aaa2162f41512b7f31b3bb33.jpg

 

 

1725283.png

 

 

 

 

 

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogła mieć i 7', zastanawiałem się co napisać, gdyz do 3-ki Bortla było tam jeszcze daleko. Ale pozycja wśród gwiazd zgadzała się także ze Sky Safari. Szkoda, że nie mogłem wziąć telepa. Fajnie, że widziałeś dobrze warkoczysko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 & jeszcze lepsza miejscówa - tym razem w Puszczy Białej, daleko od wszelakich miast, nawet Barnarda galaktykę dostrzegłem  - pozwoliła mi zezować na warkocz komety G-Z. Super -zwłaszcza w 13 mm. Miałem nawet wrażenie, że ledwie ów przybytek dostrzegam SkyMasterem 15x70. Perseidów za to z dychę przez 3h.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio obserwuję ją prawie co noc. Przedwczoraj widziałem ją z Beskidu Niskiego (z miejsca, które na mapie LP ma współczynnik Ratio równy 0.27), gdzie SQM-L pokazywał 21.40 mag/"2. W 33 cm teleskopie warkocz (o długości około 0.4 stopnia) było widać całkiem nieźle. W lornetce 10x50 oceniłem jej jasność na 8.0 mag, a średnicę jej głowy na 8'.

 

Wczoraj widziałem ją za to ze znacznie gorszej miejscówki, bo z obrzeży miasta Krosna (na mapie LP ma współczynnik Ratio równy 3.3), gdzie SQM-L pokazywał 20.29 mag/"2. Tu także widać ją było w lornetce 10x50, choć oczywiście była trudniejsza niż w Beskidzie Niskim. Tym razem jej jasność oceniłem na 8.2 mag, a średnicę jej głowy na 7'.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, dja.obserwator said:

Stąd bierz jasność:

https://cobs.si/analysis2?col=comet_id&id=403&plot_type=0

Wczoraj obserwowaliśmy ją z Trzonowa pod niebem 6,5 mag, piękna z warkoczem :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kometa wraz ze wzrostem jasności ma coraz dłuższy warkocz. 

Ostatnio gdy ją fociłem nie była taka efektowna. Dodatkowym utrudnieniem w jej fotografowaniu był fakt, że znajdowała się na tle mgławicy wodorowej Sh2-115

 

Niestety nie mogę dodać tu zdjęcia bo net mnie nie puszcza, więc link do fotki:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że istnieje już wątek o komecie 21P:

 

Zdjęcie Maćka zostało wydzielone ze względu na świetną pracę, jednak wszelką dyskusję nie związaną z fotografią prosiłbym kontynuować wyżej (wkrótce przeniosę posty).

 

EDIT: Tak właśnie się stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce mapkę na najbliższe kilka dni to proszę.

Zapomniałem zmienić godzinę i jest ustawiona na 16:50 UT (18:50 naszego czasu) ale to drobiazg i nie powinno stanowić problemu z lokalizacją komety.

 

PDF zawiera 3 strony z różnym polem widzenia.

21p.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam zrób porządek please. To jest wątek FOTOGRAFICZNY dotyczący tej komety

 

Mod: Przeniesione. Dałem kilka godzin, aby inni zapoznali się z postem, żeby wiedzieli gdzie szukać swoich odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.