Skocz do zawartości

21P/Giacobini-Zinner


Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili nie powiem ile było lornetkowych, musiałbym przekopać zapiski, ale nie mało było widocznych gołym okiem. Dawniej jeździłem za miasto na obserwacje, teraz tylko z domu obserwuję czasem te jaśniejsze. 

Na przyszłość oznaczajcie wątki jako fotograficzne, to nie będzie dublowania.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa 21P rozwinęła piękny warkocz i wspaniale prezentuje się na tle ciemnych mgławic LDN 1335 (53'x53') oraz LDN 1336 (79x79') w gwiazdozbiorze Kasjopei. Obiekt jest widoczny całą noc, a do jego obserwacji wystarczy mała lornetka (7x50mm). Kompozycja 27x2min, astrograf o średnicy 106mm, f=530mm, f/5, #NIKONd810A.

 

21P.thumb.jpg.7b5ee4ab4216e9d6e55652a2cecf2910.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa bardzo ładnie prezentowała się wczoraj w lornetce 10x50. Około 22:30 wyłuskałem ją nawet z krakowskiej łuny. Nie sądziłem, że się uda, a tu proszę - bardzo miłe zaskoczenie. :) Obiekt wygląda trochę jak gromada kulista z pojaśnieniem "na przedzie". Warkocza nie udało mi się dostrzec. Niebagatelnym plusem jest łatwość namierzania tej komety względem gwiazdy Segin, (ε Cas). Nawet początkujący użytkownicy teleskopów bez problemu sobie poradzą...

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam zaliczoną Kometę 21P prze lornetkę 20x80. Jej jasność według mojej oceny oszacowałem na 7.9 magnitudo z gwiazdą porównania! Widoczna w postaci szarej mgiełki z ogonem i z jądrem jestem zadowolony z udanej sesji obserwacyjnej :D

 

Obserwacje prowadziłem ze Smardzowic koło Ojcowa 16 km na północ od Krakowa dość ciemne niebo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod ciemnym niebem dosyć szybko udało się ją wczoraj  namierzyć. W 8 calowym newtonie była bardzo ładnie widoczna, Ogólnie obiekt raczej na zaliczenie niż dłuższe obserwacje, ogon widoczny zerkaniem. Dziś powinna być również łatwa do upolowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Pod nieco rozświetlonym niebem na przedmieściach Szczyrku w lornetce 37x100 pokazała gwiazdopodobne jądro, sporą otoczkę i krótki warkocz. Bieszczadnicy - zazdroszczę wam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na gorąco:

Warunki w kierunku NE mam najgorsze (3 latarnie w odległości 100m), gołym okiem max. 4,9mag.

Kometa w 8x30 - czasami coś majaczyło zerkaniem, ale za bardzo wiedziałem, gdzie jej się spodziewać więc raczej niewidoczna.

W 30x100 piękna kometa: mgiełka z jasnym gęstym środkiem + lekki subtelny warkocz zostający za kometą w kierunku Kasjopeji. Bezpośrednio po komecie celowałem w Galaktykę Andromedy. Kometa to takie połączenie widoków sąsiadek Galaktyki Andromedy, czyli M32 i M110, gdzie M32 to jak gdyby głowa komety, a bardziej eliptyczna M110 to jej warkocz. Trzymając się tego porównania wyszło mi, że jasność komety to około 8 mag,

Edytowane przez GKG
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę symulacji ode mnie :)

 

Orbita jasnej komety 21P/Giacobini-Zinner w 2018 roku.
Widok podzielony na 3 ekrany

1) z mapką nieba (widok z okolic Ziemi)
2) co powyżej tyko w zbliżeniu by widać było warkocz komety
3) widok na Układ Słoneczny i orbitę komety

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do oceny Komety też są odpowiednie warunki pogodowe. Obecnej chwili jest 88% wilgoci tak więc przy takiej wilgoci powietrza w atmosferze nie sprzyjają tak dobre warunki do obserwacji ponieważ gwiazdy są takie rozmazane w której sprzyja wilgoć a wtedy obiektyw lornetki jest zaparowane wilgocią.

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cmku napisał:

z ciekawości ktoś wie czym może być ta kropka na 1 klatce w lewym dolnym rogu ? na hotpixel nie wygląda, naświetlałem po 120 sekund więc po satelicie  była by raczej kreska.

Załączam crop 1:1

1_1.jpg.c7c34377855d71a9ad44cdc1f6a93edb.jpg

ja nie wiem, może meteor stacjonarny lub faktycznie jakiś błysk gamma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.