Skocz do zawartości

7 supernowych w jedną noc


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję Adam. Piękna kolekcja. Oczywiście szczególnie cieszy mnie to, że znalazła się w niej SN 2018bek :)
Przy okazji, co sądzisz o tej 2018cbg ? Jak dla mnie sprawa jest trochę dziwna. Po pierwsze, przy założeniu, że hostem dla niej jest galaktyka CGCG 318-12 o dosyć dużym przesunięciu ku czerwieni (0.032573), to jasność PSN jest wyjątkowo duża 15.8 mag jak na szacowaną odległość. Po drugie, praktycznie zerowy offset, a w tle galaktyka 15.4mag (!), więc jestem ciekawy jak ZTF zidentyfikował tam możliwą SN. Czytałem niedawno gdzieś o nowej, spektroskopowej metodzie odkrywania "niewidocznych" supernowych, bo wybuchających w jądrach galaktyk, ale tu nie ma wzmianki o wykonaniu spektroskopii, więc formalnie rzekomy obiekt to wciąż AT 2018cbg.

Jeszcze raz Ci serdecznie gratuluję i czekam na Twoją pierwszą SN :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2018 o 01:22, Jagho napisał:

Gratuluję Adam. Piękna kolekcja. Oczywiście szczególnie cieszy mnie to, że znalazła się w niej SN 2018bek :)
Przy okazji, co sądzisz o tej 2018cbg ? Jak dla mnie sprawa jest trochę dziwna. Po pierwsze, przy założeniu, że hostem dla niej jest galaktyka CGCG 318-12 o dosyć dużym przesunięciu ku czerwieni (0.032573), to jasność PSN jest wyjątkowo duża 15.8 mag jak na szacowaną odległość. Po drugie, praktycznie zerowy offset, a w tle galaktyka 15.4mag (!), więc jestem ciekawy jak ZTF zidentyfikował tam możliwą SN. Czytałem niedawno gdzieś o nowej, spektroskopowej metodzie odkrywania "niewidocznych" supernowych, bo wybuchających w jądrach galaktyk, ale tu nie ma wzmianki o wykonaniu spektroskopii, więc formalnie rzekomy obiekt to wciąż AT 2018cbg.

Jeszcze raz Ci serdecznie gratuluję i czekam na Twoją pierwszą SN :helo:

Problem z 2018cbg jest taki, że nie ma żadnych wieści o klasyfikacji obiektu. Nikt chyba jeszcze się o spektroskopię nie pokusił. Z tego co widzę po dostarczonej przez ZTF fotometrii to mamy tam 15.8 mag w R i 18.9 mag w G. Może to jakaś supernowa, co świeci głównie w podczerwieni, a nie w świetle widzialnym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ANowak napisał:

Problem z 2018cbg jest taki, że nie ma żadnych wieści o klasyfikacji obiektu. Nikt chyba jeszcze się o spektroskopię nie pokusił.

Myślę, że na to (ani nawet na wiarygodnie potwierdzenie foto) się nie doczekamy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.