Skocz do zawartości

HD 140283 (Matuzalem) - gwiazda 'starsza' niż Wszechświat


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Gwiazda Matuzalem (ang. Methuselah), skatalogowana jako HD 140283, znana jest od ponad wieku przede wszystkim z powodu szybkiego ruchu po niebie, jednak nie tylko to sprawia, że mamy tutaj do czynienia z wyjątkowym ciałem niebieskim. Swoją potoczną (nie znajduje się w żadnych oficjalnych katalogach) nazwę, gwiazda zawdzięcza najstarszemu człowiekowi wymienionemu w Biblii, mającemu żyć 969 lat i właśnie wybitna długowieczność doskonale określa bohaterkę tego tematu.

 

matuzalemmm.jpg

 

Gwiazda porusza się z prędkością około 800 000 mil na godzinę (1,3 miliona km/h). Jej ruch własny wynoszący 0,13 tysięcznych sekundy kątowej na godzinę pozwala przemierzyć na niebie szerokość Księżyca w pełni co około 1500 lat. Wysoka szybkość ruchu własnego świadczy o tym, że gwiazda jest po prostu gościem w naszej gwiezdnej okolicy. Na swojej orbicie przecina płaszczyznę naszej galaktyki, a następnie wraca do halo 'starożytnych' gwiazd otaczających Drogę Mleczną. Przypuszcza się, że powstała w galaktyce karłowatej, którą rodząca się Droga Mleczna wchłonęła ponad 12 miliardów lat temu. Mocno wydłużona orbita gwiazdy jest prawdopodobnie pozostałością po tym dramatycznym akcie kanibalizmu.

 

Znajdująca się w stosunkowo niewielkiej odległości  jest wdzięcznym obiektem badań. Możemy bardzo dokładnie zmierzyć jej jasność, temperaturę powierzchni i skład chemiczny; widzimy także, że dopiero zaczyna ewoluować z fazy późnego podolbrzyma w czerwonego olbrzyma. Te informacje, zebrane razem, pozwalają nam uzyskać dobrze sprecyzowaną wartość wieku gwiazdy, a wynik jest...bardzo ciekawy (delikatnie mówiąc) - 14,46 ± 0,8 miliarda lat. Wcześniejsze szacunki z obserwacji sięgających 2000 roku przy wykorzystaniu satelity Hipparcos określały wiek gwiazdy na 16 miliardów lat z błędem 2 miliardów lat. Późniejsze obserwacje za pomocą Teleskopu Hubble'a określiły dokładnie odległość gwiazdy na 190,1 lat świetlnych i pozwoliły bardziej sprecyzować szacunki dotyczące wieku, opublikowane na początku 2013 roku.

 

Cały tekst - https://astrofan.pl/matuzalem/

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Paether napisał:

Jej ruch własny wynoszący 0,13 tysięcznych minuty kątowej na godzinę pozwala przemierzyć na niebie szerokość Księżyca w pełni co około 1500 lat

Coś mi się nie zgadza. 0,00013'/h * 24 * 365 = 1,1388'/rok Czyli 30' wielkości Księżyca pokona w ok 26 lat. Gdzie jest błąd?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MateuszW napisał:

Coś mi się nie zgadza. 0,00013'/h * 24 * 365 = 1,1388'/rok Czyli 30' wielkości Księżyca pokona w ok 26 lat. Gdzie jest błąd?

Według danych Gaia DR2, gwiazda przesuwa się 1300 mas/yr, a więc 1500 lat to się zgadza :) Tylko nie ta wartość prędkości kątowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paether napisał:

Pomnóż razy 60 i wyjdzie ^_^ 

A tak serio to walnąłem minutę z sekundą. Na stronie NASA jest jak byk - '0.13 milliarcseconds an hour'.

Dzięki B)

Już miałem nadzieję, że idzie to zarejestrować w kilka miesięcy, no ale by za dobrze było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Już miałem nadzieję, że idzie to zarejestrować w kilka miesięcy, no ale by za dobrze było :)

To jest akurat wykonalne w tak krótkim czasie :)@Gajowy potrafi wykonać astrometrię podczas pojedynczej obserwacji planetoidy z dokładnością gdzieś do 0.1-0.2", a więc to tyle, co kilka tygodni ruchu własnego :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, LibMar napisał:

To jest akurat wykonalne w tak krótkim czasie :)@Gajowy potrafi wykonać astrometrię podczas pojedynczej obserwacji planetoidy z dokładnością gdzieś do 0.1-0.2", a więc to tyle, co kilka tygodni ruchu własnego :D

Z tego zdaję sobie sprawę, jednak co innego suche liczby, a co innego ładna animacja z ruchomą gwiazdą :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Z tego zdaję sobie sprawę, jednak co innego suche liczby, a co innego ładna animacja z ruchomą gwiazdą :)

Myślę, że w którąś noc możesz poskakać po wszystkich gwiazdach o dużym ruchu własnym :) Nawet Arktur ma całkiem spory ruch, ciekawe czy wyszłoby coś ze zdjęcia zrobionego 4-5 lat temu (zmiana o 9-11") :)

 

https://www.cosmos.esa.int/web/hipparcos/sample-tables-2

Jednak zaskakujące jest to, dlaczego HD 140283 nie podali do tabeli, choć podane są wszystkie powyżej 1"/yr :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.