Skocz do zawartości

TSAPO problem z focuserem


enga

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam problem z nowo zakupionym refraktorem TSAPO65Q a mianowicie focuser wykazuje luzy które widać w postaci przesunięcia gwiazdy lub planet podczas wyostrzania i pytanie czy to normalna przypadłość tego typu mechaniki? dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2018 o 19:29, Nowok76 napisał:

Poszukaj na Yotubie. Ten temat był wałkowany, Jesion nagrał tutka jak w TSie usunąć luzy .

jestem nowy w temacie refraktorow i i niestety dokręcenie srubek w serwisie wiele nie pomogło i expert poprawiajacy luz twierdzi ze to normalne zjawisko i lepjej sie nie da. Zalączam filimik jakie mam objawy tego luzyu wiec moze bedziesz w stanie stwierdzic czy to normalne zjawsiko w tego typu refraktorach? dzieki

 

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=1967&lunety=Refraktor TS APO65Q 65 420mm quadruplet 2 1 25 OTA TSAPO65Q

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2018 o 19:56, Tayson napisał:

Jak ustawiasz ostrość? 

Po pierwsze znajdź filmik Jesiona.

 

Później możesz bawić się w wyliczenie luzów. Moj sposób masz tu: 

 

ostrosc ustawiam microfocuserem i jest to wyzsza szkola jazda powiem sczerze jezeli chodzi o ten programik. 

 

podsylam filmik z objawami luzow na microfokusrze wiec moze to pozwoli Ci stwierdzic czy to normalne zjawisko? 

 

dzieki

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fizyk5 napisał:

Ten ruchomy Jowisz może być spowodowany luzami w osi RA i DEC montażu. Jesteś pewien, że to nie luzy?

hej to nie ma nic wspolnego z montazem ktory jest wylaczony. ta sama sytuacja na obiektach naziemnych i pojawia sie w momencie kręcenia focuserem w jedna i druga strone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem zdziwiony, że ten tak zachwalany teleskop ma taki marny wyciąg. W tym gównianym wyciągu masz 2 śruby regulacyjne. Jedna to zwyczajna dociskowa (ręką), druga - imbus ( i to zapewne jest Twój jak i mój ból) jest  dostępna po odkręceniu pokrętła focusera. Obie działają na zasadzie docisku po przekątnej. Sprawdź, czy nie ma tam nadmiernego luzu. Patrz zdjęcia.

 

 

 

 

IMG_0755.jpg

IMG_0757.jpg

Edytowane przez seg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, seg napisał:

Też byłem zdziwiony, że ten tak zachwalany teleskop ma taki marny wyciąg. W tym gównianym wyciągu masz 2 śruby regulacyjne. Jedna to zwyczajna dociskowa (ręką), druga - imbus ( i to zapewne jest Twój jak i mój ból) jest  dostępna po odkręceniu pokrętła focusera. Obie działają na zasadzie docisku po przekątnej. Sprawdź, czy nie ma tam nadmiernego luzu. Patrz zdjęcia.

 

 

 

 

IMG_0755.jpg

IMG_0757.jpg

Witam Seg, dziękuje za instrukcję. Sprzedawca na początku stwierdził też że trzeba dokręcić i wykonał te krok natomiast wiele to nie zmieniło i teraz jest wg niego w tolerancji błędu i jeżeli zareklamuję to ekspertyza może kosztować nawet 5 tys złotych co zwaliło mnie z nóg i że w tej klasie sprzętu "nisko budżetowego" nie mam co oczekiwać na coś lepszego. Skoro sprzedawca twierdzi że jest ok niestety nie mam co w tym momencie wysyłać bez jego wsparcia.

 

Być może jestem przewrażliwiony jako że to mój pierwszy refraktor z microfocuserem dlatego pytam o doświadczenia innych użytkowników i być może nie ma problemu ale wyostrzanie z tym dodatkowym przesunięciem jest irytujące. W SCT nie mam tego problemu ale jak wiemy tam jest zupełnie inny system.

 

Popytam jeszcze znajomych i będę obserwował czy luz będzie się powiększał i może zdecyduję się na reklamację.

 

Dzięki jeszcze raz za fotki. na pewno przydadzą się na przyszłość.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, enga napisał:

Sprzedawca na początku stwierdził też że trzeba dokręcić i wykonał te krok natomiast wiele to nie zmieniło i teraz jest wg niego w tolerancji błędu i jeżeli zareklamuję to ekspertyza może kosztować nawet 5 tys złotych co zwaliło mnie z nóg... 

Chamstwo sprzedawcy!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, enga napisał:

... Sprzedawca na początku stwierdził też że trzeba dokręcić i wykonał te krok natomiast wiele to nie zmieniło i teraz jest wg niego w tolerancji błędu i jeżeli zareklamuję to ekspertyza może kosztować nawet 5 tys złotych co zwaliło mnie z nóg i że w tej klasie sprzętu "nisko budżetowego" nie mam co oczekiwać na coś lepszego. Skoro sprzedawca twierdzi że jest ok niestety nie mam co w tym momencie wysyłać bez jego wsparcia.

....

Z tonu to łatwo domyślić się kim jest sprzedawca, bo gościu nic się nie zmienił. Powiem, że nawet co raz bardziej rozkręca. Ale przyjmując, że jednak jest  niewinny, czy mógłbyś dla pewności napisać o kim mowa?  Pytam, bo już gościu wykończy kilka wyciągów po czym zwalał  winę na kogo się tylko dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JaLe napisał:

Z tonu to łatwo domyślić się kim jest sprzedawca, bo gościu nic się nie zmienił. Powiem, że nawet co raz bardziej rozkręca. Ale przyjmując, że jednak jest  niewinny, czy mógłbyś dla pewności napisać o kim mowa?  Pytam, bo już gościu wykończy kilka wyciągów po czym zwalał  winę na kogo się tylko dało.

Wybacz ale chciałbym na moment obecny pozostać w porządku wobec sprzedawcy jeżeli nie mam potwierdzenia na wadliwe działanie wyciągu. Na pewno będę obserwował fora i opinie odpowiednio reagując tym bardziej że nie mamy tu do czynienia z monopolistą.

Co do tonu to jest zupełnie inny temat i nie mnie oceniać i jak ktoś się decyduje zostać klientem znając ton to jakby nie było robimy to na własne życzenie. Faktem jest że po tylu wcześniejszych zakupach przy pierwszej próbie reklamacji troszkę się rozczarowałem poziomem wciskanego kitu i komentarzy no i oczywiście że szukam dziury w całym. Na pewno nie poczułem się jak klient który jakby nie było wydal znaczną kasę ale wygląda na to że tylko z mojego punktu widzenia.

 

Mam zamiar cieszyć sie refraktorkiem i zacząć robić dobre fotki i oby mi służyl z wadami czy bez. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się okaże pod astrofoto że będzie dawał trójkątne gwaizdki, ponieważ korektor jest źle doskrecony? Możesz samemu, ale to podbija pod gwarancję. 

 

Jak chcesz bardzo profesjonalnej obsługi i pomocy przy tym sprzęcie to skontaktuj się z CFF Telescopes. Bez problemu kontakt po polsku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu odkręciłbym tak jak radziłem pokrętło focusera, przecież to tylko 4 śruby i dokręcił ukrytą pod nim śrubę z drugiego zdjęcia z siłą według własnego, a nie sprzedawcy uznania. U mnie bardzo to pomogło. Druga sprawa - na ile masz wysunięty wyciąg? Jeżeli na maksa, to zawsze będziesz miał jakieś ugięcia. Unikaj tego dokupując przedłużkę np 40mm T2 aby sprzet Ci ostrzył już przy minimalnym wysuwie.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Tayson napisał:

A jak się okaże pod astrofoto że będzie dawał trójkątne gwaizdki, ponieważ korektor jest źle doskrecony? Możesz samemu, ale to podbija pod gwarancję. 

 

Jak chcesz bardzo profesjonalnej obsługi i pomocy przy tym sprzęcie to skontaktuj się z CFF Telescopes. Bez problemu kontakt po polsku. 

Dzieki Tyson, chetnie podziele sie jakas fotka do Twojej oceny optyki jak tylko doczekam sie czystego nieba. 

Kontakt do profesjonalnej obslugi na pewno sie przyda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, seg napisał:

Ja na Twoim miejscu odkręciłbym tak jak radziłem pokrętło focusera, przecież to tylko 4 śruby i dokręcił ukrytą pod nim śrubę z drugiego zdjęcia z siłą według własnego, a nie sprzedawcy uznania. U mnie bardzo to pomogło. Druga sprawa - na ile masz wysunięty wyciąg? Jeżeli na maksa, to zawsze będziesz miał jakieś ugięcia. Unikaj tego dokupując przedłużkę np 40mm T2 aby sprzet Ci ostrzył już przy minimalnym wysuwie.

Za rada sprzedawcy zaopatrzylem sie w przedluzke 50mm a co do rozkrecania to swiezy zakup na gwaracji przynajmniej z nazwy :)wiec narazie nie chce bawic sie w mechanika. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, enga napisał:

a co do rozkrecania to swiezy zakup na gwaracji przynajmniej z nazwy :)wiec narazie nie chce bawic sie w mechanika. 

Po tym odkręceniu nie będzie nawet śladu, nie masz się czego bać. To jest mechanizm prosty jak budowa cepa, nie można w nim nic zepsuć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@enga Kupiłem niedawno własny TSAPO65Q i wreszcie wiem, jak ten wyciąg jest zbudowany :) U mnie również był taki luz, jak u Ciebie fabrycznie. Odkręciłem 6 śrub (w starszych są 4) od spodu wyciągu, zdejmując element z pokrętłami. Odsłoniły się dwa większe imbusy, jak tu:

W dniu 16.06.2018 o 19:19, seg napisał:

IMG_0757.jpg

Po niewielkim ich dokręceniu (ułamek obrotu) luz zniknął. Te śruby regulują docisk podkładek teflonowych (w dość idiotyczny sposób, no ale działa...).

Jest jeszcze druga rzecz. W zestawie dostałem kilka śrubek moletkowanych i nie mogłem zidentyfikować przeznaczenia jednej z nich. Okazało się, że wkręca się ją od dołu wyciągu, na środku między tamtymi 6. Ta śruba reguluje docisk osi. Myślałem, że jest tam imbus, ale była pusta dziura, właśnie pod tą śrubkę. Po dokręceniu tej śruby sztywność wyciągu również znacznie wzrosła. Teraz wyciąg już nie kiwa się pod siłą ręki, gdy jest wysunięty. Z bubla stał się porządną rzeczą. Bo wcześniej, nawet wycelowanie w inny rejon nieba powodowała lekką zmianę ostrości.

 

Odkręcenie tych 6 śrub jest nieinwazyjne, nie pozostawia żadnych śladów, a śruby niczego nie regulują, więc nie ma się co pogorszyć, jeśli czujesz się niepewny. Gwarancji na pewno nie stracisz (zresztą, jak optyka jest ok, to ta gwarancja jest już bezużyteczna, bo co się ma zepsuć?). Musisz zrozumieć, że sprzęt astro to coś, co wymaga dopieszczenia we własnym zakresie i nigdy sprzęt ze sklepu nie będzie działał idealnie (a sprzedawcy często są za mało kompetentni lub leniwi, żeby to wyregulować za Ciebie).

 

Mam nadzieję, że podregulujesz wyciąg i będziesz się cieszyć super sprzętem, jak ja :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2018 o 13:36, MateuszW napisał:

@enga Kupiłem niedawno własny TSAPO65Q i wreszcie wiem, jak ten wyciąg jest zbudowany :) U mnie również był taki luz, jak u Ciebie fabrycznie. Odkręciłem 6 śrub (w starszych są 4) od spodu wyciągu, zdejmując element z pokrętłami. Odsłoniły się dwa większe imbusy, jak tu:

Po niewielkim ich dokręceniu (ułamek obrotu) luz zniknął. Te śruby regulują docisk podkładek teflonowych (w dość idiotyczny sposób, no ale działa...).

Jest jeszcze druga rzecz. W zestawie dostałem kilka śrubek moletkowanych i nie mogłem zidentyfikować przeznaczenia jednej z nich. Okazało się, że wkręca się ją od dołu wyciągu, na środku między tamtymi 6. Ta śruba reguluje docisk osi. Myślałem, że jest tam imbus, ale była pusta dziura, właśnie pod tą śrubkę. Po dokręceniu tej śruby sztywność wyciągu również znacznie wzrosła. Teraz wyciąg już nie kiwa się pod siłą ręki, gdy jest wysunięty. Z bubla stał się porządną rzeczą. Bo wcześniej, nawet wycelowanie w inny rejon nieba powodowała lekką zmianę ostrości.

 

Odkręcenie tych 6 śrub jest nieinwazyjne, nie pozostawia żadnych śladów, a śruby niczego nie regulują, więc nie ma się co pogorszyć, jeśli czujesz się niepewny. Gwarancji na pewno nie stracisz (zresztą, jak optyka jest ok, to ta gwarancja jest już bezużyteczna, bo co się ma zepsuć?). Musisz zrozumieć, że sprzęt astro to coś, co wymaga dopieszczenia we własnym zakresie i nigdy sprzęt ze sklepu nie będzie działał idealnie (a sprzedawcy często są za mało kompetentni lub leniwi, żeby to wyregulować za Ciebie).

 

Mam nadzieję, że podregulujesz wyciąg i będziesz się cieszyć super sprzętem, jak ja :)

Dzięki Mateusz! świetny opis i na pewno dodałeś mi odwagi żeby wykonać ten sam zabieg jak tylko wrócę z urlopu. Dam na pewno znać jak mi poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.