Skocz do zawartości

Kabel w standardzie ST4. (SW Adventurer)


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

Powiem tak.. miałem asi 034mc i wszystko było w swojej kolejności ale chciałem mieć czulszą kamerę za te same cenę i sprzedałem tamtą a kupiłem klona asi120MC czyli T7 AstroCamera.

Czyli to:https://pl.aliexpress.com/item/T7-Astro-Camera-Astronomical-Astronomy-Planetary-High-Speed-Electronic-Eyepice-Telescope-Digital-Lens-for-Guiding-Astrophotograp/32786715355.html

 

Dzisiejszej nocy rozłożyłem SW Adventurer, ustawiłem na polarną , zapuszczam PHD2 i zonk..nie porusza osią RA podczas kalibracji..kombinuje kombinuje aż w końcu myślę sobie sprawdzę ręcznie jak się zachowuje montaż przy tej funkcji :phd2.jpg.c5c02aba32daa51b0a62471d6942bcdb.jpg

No i szok..oś RA reaguje na korekty wschód i północ, na kablu oryginalnym dostarczonym z kamerą , czyli z taką kolejnością..IMG_20180616_014757.thumb.jpg.80d4d01dd9671130c2cda73773cf2c01.jpg

zdziwiony pobiegłem do domu po kabel zapasowy który miałem po oryginale Asi120mm..oś RA reaguje na komendy wschód i południe.

Kolejność kabla ( to się chyba nazywa 1:1).

IMG_20180616_014833.thumb.jpg.19d1a430242a37120589d2d60c6b049c.jpg

Producent T7AstroCamera dostarcza na płytce cd dokumentacje od Asi120 oraz sterowniki też od niej (bo to w końcu klon, powinno być to samo), Czyli że kolejność styków jest identyczna w obu kamerach według producenta... najwyraźniej nie jest skoro na kablu od asi 120 montaż nie pracuje identycznie z wzorcem kamery

 

W dokumentacji od ASI120 kolejność jest następująca..

st4.jpg.728ff9475c311e881461cb4c979cafad.jpg

 

No i teraz meritum..Chciałbym by ktoś obeznany pomógł mi wyznaczyć drogą dedukcji poprawną kolejność okablowania by kamera współpracowała z montażem tak jak oryginalna ASI120.

Chętnie udzielę więcej informacji, śmiało pytajcie i proponujcie.

Jedno wiem.. na zdjęciu nr 1 pierwsze 3 kable idą tak samo jak na zdjęciu kabla drugiego ( ta sama kolejność względem siebie ) co jest cechą wspólną dlatego oś RA reaguje wspólnie na wschód w obu przypadkach, gdzieś w pozostałych trzech kablach zachodzi zmiana która powoduje reakcje na północ i południe... jak wiadomo Adventurer nie posiada napędu w osi DEC stąd phd2 się po prostu gubi przy kalibracji..i jej nie wykonuje.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E.... chyba raczej nie w kablach bo o ile dobrze widzę to oba kable - i ten na Twojej fotce i ten na schemacie od ASI są takie same 1:1. To raczej kwestia samego interfejsu a właściwie jego oprogramowania.

Widzę tylko jedno wyjście - pomierzyć sygnały na wyjściu kabla i zrobić przelotkę ustawiającą sygnały po standard ST-4 Twojego montażu.

No chyba że gdzieś jest poprawka do firmware kamery...

EDIT: a nie sorry - teraz zauważyłem żę tam sa dwie fotki - kabel od kamery - ten oryginalny od T7 ma zamienioną kolejność trzech PRAWYCH na zdjęciu kabli. Co ciekawsze- zależnie od tego  którym końcem włożysz ten kabel do kamery - powinno to zmieniać sterowanie montażem - czy tak jest?

Tak czy inaczej - musisz sprawdzić , na których pinach pojawia się napięcie po naciśnięciu przycisku sterowania. Najlepiej sprawdzić to z kablem od ASI wpinając przyrząd ( woltomierz) pomiędzy COMMON i kolejno pozostałe kable. A potem  patrz wyżej - przelotka lub zrobienie specjalnego kabla.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Sprawdziłem działanie montażu podpinając kabel od T7 raz z jednej strony a raz z drugiej. i faktycznie jest tak jak pisze Wessel oś RA reaguje prawidłowo tylko w jednym przypadku..zamieniając strony wszystko się przekręca.. diody kierunku w sw adventurer reagują już tak jak należy, naprzemiennie na komendy wschód i zachód.

Zaznaczyłem taśmą która strona idzie do kamery a która do montażu.

Dziękuje panowie, kolejna lekcja trzeba było wpierw się zorientować co i jak bo po ciemku w nocy na szybko to diabli biorą wszytko ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ST-4 to żaden standard. Co firma to inne połączenie. Pół bidy jak to tylko kable sygnałowe - będzie po prostu źle działała. Nieszczęście zaczyna się , kiedy pojawia się tam napięcie zasilania.

Kamera ST 2000 ma właśnie takie dziwne połączenie, bo ma 12 V zasilania do relyboxa. I w ogóle połączenia w starszych modelach Sbiga były inne.

Jak się ustrzec? Ano bardzo proste - stosować Pulse Guide. W tej chwili większość, o ile nie wszystkie montaże, dopuszczają taki system sterowania. Oczywiście tylko w połączeniu przez EQmoda albo interfejs własny - jak np. Takahashi.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 17.06.2018 o 22:23, Selmak napisał:

Potwierdzam jeszcze raz Panowie, kalibracja idzie bezproblemowo.

Hej, 

Jeżeli dobrze rozumiem, rozwiązałeś problem poprzez odwrotne połączenie przewodu ? Nie trzeba robić własnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Żeby nie zakładać nowego tematu. Panowie mam heq5 (domyślam się, że wszystkie SW mają takie samo gniazdo i konfigurację kabli) i kupiłem (jedzie do mnie) pierwszą wersję qhy5 mono guide. Nie ma kabla w komplecie. Jaki kabel zrobić? Przeszukałem net i nie widzę odpowiedzi do tego zestawu (to starsza kemera). 

Rozumiem, że kupuję dwie takie wtyczki:

 

https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=9070&controller=product

 

I łączę 1-1 / 2-2 /3-3 itd a więc symetrycznie z każdej strony?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to

39 minut temu, wessel napisał:

image.png.907f7a759f83639757db8881886dfc5e.png

Nawet nie wiem jak to powiedzieć, przez tyle lat podłączałem SBIGA do montaży SW bez zastanawiania się, że powinienem dobierać odpowiednią stronę kabla. Zakładałem, że ST4 to obowiązujący bezproblemowy standard. Nie pamiętam ażeby kiedykolwiek był problem z guidem. Wszystko pod kontrolą Maxima zawsze działało jak należy. Od dłuższego czasu oczywiście używam Pulse Guide.  Za to problem miałem z guidowaniem MEADE LX200 GPS, gdyż Meade ma "swój system" guidu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

No i padło na mnie - postanowiłem guidować SW SA przy pomocy T7 Astrocamera. Wychodzi na to, że producent dołączył kabel 1:1, czyli nic nie mam zamienione w kolorach po obu stronach i tylko takie kabelki mam w zanadrzu. Podobnie jak u @Selmak montaż reaguje mi tylko na korekty wschód i południe. Jak w końcu powinien wyglądać ten kabel albo pinout montaż vs kamera? Zaraz będę go pruć, żeby dopasować, bo wszystkie kabelki w domu mam niecrossowane, tylko 1:1...

Kilka dodatkowych głupich pytań:

- jeśli wybiorę "ręczny guiding" i chcę sterować w osi RA, to montaż powinien reagować na komendy wschód zachód tak?

- kiedy Star Adventurer guiduje, to powinny mrugać obie diody czy tylko ta, która ma reagować na korekty?

 

Help, pojechałem na wieś, dziś ostatnia pogodna noc i chciałem to uruchomić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerabiałem kabel żeby działał z T7 , jak juz wcześniej napisałem :

Wczoraj przerobiłem ten sam problem u siebie podłączając guider kablem ST4 do iOptrona CEM25P . Żeby guider działał poprawnie trzeba zamienić pin 4 z 6 czyli zielony z niebieskim . Kabel jest dalej symetryczny bo to tylko zamiana jednego przewodu.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gryf188 napisał:

Ja przerabiałem kabel żeby działał z T7 , jak juz wcześniej napisałem :

Wczoraj przerobiłem ten sam problem u siebie podłączając guider kablem ST4 do iOptrona CEM25P . Żeby guider działał poprawnie trzeba zamienić pin 4 z 6 czyli zielony z niebieskim . Kabel jest dalej symetryczny bo to tylko zamiana jednego przewodu.

kurczę, w telefonie uciekł mi jakoś Twój post, pruję dziada i dam znać ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, gryf188 napisał:

Ja przerabiałem kabel żeby działał z T7 , jak juz wcześniej napisałem :

Wczoraj przerobiłem ten sam problem u siebie podłączając guider kablem ST4 do iOptrona CEM25P . Żeby guider działał poprawnie trzeba zamienić pin 4 z 6 czyli zielony z niebieskim . Kabel jest dalej symetryczny bo to tylko zamiana jednego przewodu.

Mordeczko Ty moja :D <3 działa!!!!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 24.10.2019 o 13:02, gryf188 napisał:

Ja przerabiałem kabel żeby działał z T7 , jak juz wcześniej napisałem :

Wczoraj przerobiłem ten sam problem u siebie podłączając guider kablem ST4 do iOptrona CEM25P . Żeby guider działał poprawnie trzeba zamienić pin 4 z 6 czyli zielony z niebieskim . Kabel jest dalej symetryczny bo to tylko zamiana jednego przewodu.

 

W dniu 24.10.2019 o 13:13, sidiouss napisał:

Mordeczko Ty moja :D <3 działa!!!!

Zamieniliście po dwóch stronach kolory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.