Skocz do zawartości

Parki okularów do nasadki bino.


Motloch Franciszek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 4 pary okularów do nasadki bino.Nasadka bino skolimowana.

Po każdej zmianie okularów,następują odchyłki w kolimacji.Kręcąc okularem,widac jak gwiazda zmienia swoje położenie,względem drugiej gwiazdy.

Czyli okulary są nieosiowe i mają bicie.

Nie widziałem innego wyjścia,tylko zrobic możliwosc pochylania jednego okularu,żeby uzyskac obraz gwiazdy pojedynczy.

Przy okazji,również wpływ astygmatyzmu,został poprawiony.

Czyli jedna strona nasadki bino ,jako baza.

Po wykręceniu śrubek mocujacych okular,nasadka bino pozostaje skolimowana.

Tak zrobiłem w nasadce bino Baader Mark V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co to za pary takie słabe? Nie wiem czy to dobre rozwiązanie grzebać w takiej nasadce, jakby nie była grzebana już by poszła, tak myślę. Aż niemożliwe żeby 4 pary były kiepskie. Mi w budżetowych okularach tylko kitowe 25 mm kellnery biją po bokach i muszę kręcić w gnieździe. Zarówno BCO jak i wszystkie inne jakie miałem nie miały tego problemu. Coś tu nie gra. Można wiedzieć co to za pary okularów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, lolak89 napisał:

To co to za pary takie słabe? Nie wiem czy to dobre rozwiązanie grzebać w takiej nasadce, jakby nie była grzebana już by poszła, tak myślę. Aż niemożliwe żeby 4 pary były kiepskie. Mi w budżetowych okularach tylko kitowe 25 mm kellnery biją po bokach i muszę kręcić w gnieździe. Zarówno BCO jak i wszystkie inne jakie miałem nie miały tego problemu. Coś tu nie gra. Można wiedzieć co to za pary okularów?

Meade 5000 SP 26mm

Orion Expanse 15mm/66*

SW WA 20mm/66*

DELTA  OPTICAL 6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczął bym od eliminacji poszczególnych czynników. Czyli, na początek wsadzilbym te parki do innego bino a do swojego bino wlozylbym parki które u kogoś chodzą prawidłowo, da to pojęcie co jest nie tak. Pewnie już to Franciszku robiłeś ale nadal nie mogę uwierzyć że 4 pary dają ten sam efekt, bardziej obstaje na jakąś wadę wzroku, no nie wiem, niezauważalny (lekki) zez? Albo jakieś krzywe gniazdo okularowe?

Bez porównania z drugim bino i innymi parami pracującymi dobrze ciężko zdiagnozować i zwalac winę na okulary. Robiłeś już próby w innej nasadce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem próby na bino 2x SW ED 80.Było tak samo.Teraz to już bicie okularów i astygmatyzm nie jest problemem.Jeden okular stoi w miejscu,jako baza.Drugi patrząc na gwiazdę,zostaje pochylony i jest OK.W bino 2x SW ED 80,regulacja ,na jednej tubie.W niektórych nasadkach bino,producent,daje możliwośc niewielkiej korekcji kolimacji na gniazdach okularowych np Baader Planetarium Maxbright` i Denkmeier.

Co do innych nasadek bino,to pomimo,że trafiają się dobrze skolimowane,to jakbyś zajrzał do wewnątrz np na sklejenie pryzmatu rozdzielajacego,lub na ustawienie pryzmatów,spowodowane złym wykonaniem samego korpusu nasadki bino,nie byłbyś zachwycony.Może dlatego ,w większości nasadek bino pryzmaty są klejone,a czasami również pokrywy pryzmatów.

Obserwuję dużo w dzień i problemem nasadek bino,jest polaryzacja swiatła ,w słoneczny dzień.Jedna strona na niebiesko,druga na zielono.I to się zmienia,zależnie od położenia Słońca.Dlatego dla siebie zmontowałem bino 2x SW ED 80 i jest OK.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.