Skocz do zawartości

krótkoczasowe CCD vs krótkoczasowe CMOS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, Duser napisał:

No, nie oczywiście, ale szum odczytu przecież utopi sygnał

NGC 6621 ATIK TITAN CCD mono klatki 7s

 

NGC6621.jpg

 

NGC 6621 ASI290MMC CMOS klatki 20 s, klatki 3x dłuższe, zestaw optyki ten sam

NGC6621-DSS4-Av-MDL.png.9f6307650b11ed96e5d697050a8818b5.png

Naprawdę nie warto powtarzać głupot zanim się samemu nie sprawdzi :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziada, myślałem nawet nad dorobieniem mu lepszego chłodzenia, aby dokopać nowym wielbicielom CMOSów :D ale stwierdziłem, że to cofanie się w rozwoju, więc opieram się na tym co uzyskałem dotychczas :)

 

PS. To nie barlow, to Drizzle 2x w DSS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale uważał bym ze stwierdzeniami typu:

 

4 godziny temu, Duser napisał:

Takich zdjęć nie wykonasz CCD-kiem , przynajmniej użytą tu techniką :)

Wszyscy je powtarzają jak mantrę a chyba oprócz mnie nikt nie próbował. Sam widzisz, zdjęcia nie kłamią :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Próbowałeś?

Ja z kolei M64 próbowałem CCD na ICX413 via przemysłówka CMOS Basler  (niestety nie pamiętam chipu) około roku 2009. Niestety po wielkiej awarii dysku większość moich dawnych wypocin przepadła. Pamiętam, że z CMOSa uzyskałem akceptowalny wynik a z CCD niestety sporo gorszy. Ponieważ nie pamiętam matrycy CMOSa trudno mi się do tego teraz odnieść z jakąś analizą ale jednak skłaniam się ku twierdzeniu, że akceptowalny/dobry wynik łatwiej uzyskać z CMOSa. Tu niestety tak, jak przy DS potrzebna większa próba statystyczna wykonana w zbliżonych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, Duser napisał:

Oceniam zmieszczone zdjęcia. Szum w Atiku jest znacznie większy.

Nie wiem, jak by wyglądało 7 sek z ASI, ale pewno było by znacznie mniej szumu, pod warunkiem użycia wysokiego gaina .

Ile klatek zostało użytych do tych zdjęć?

300x7s

68x20s

 

Jest większy bo to 7s a tym przedziale różnica miedzy 7 a 10 to już kosmos.

 

Nadal uważasz że "Takich zdjęć nie wykonasz CCD-kiem , przynajmniej użytą tu techniką "    ?

 

Łukasz tło widziałeś ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Nadal uważasz że "Takich zdjęć nie wykonasz CCD-kiem , przynajmniej użytą tu techniką "    ?

Ok, można , dopóki sygnał obiektu wystaje ponad szum. A że szum odczytu w CMOS-ach jest kilkukrotnie niższy, można robić ciemniejsze obiekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HAMAL napisał:

NGC 6621 ATIK TITAN CCD mono klatki 7s

 

NGC6621.jpg

 

NGC 6621 ASI290MMC CMOS klatki 20 s, klatki 3x dłuższe, zestaw optyki ten sam

NGC6621-DSS4-Av-MDL.png.9f6307650b11ed96e5d697050a8818b5.png

Naprawdę nie warto powtarzać głupot zanim się samemu nie sprawdzi :)

 

Być może czegoś nie rozumiem, ale pierwsze zdjęcie (wg opisu - z Atika) wygląda fatalnie, kiepski szczegół i straszny szum w tle i na obiekcie.

Drugie jest zdecydowanie lepsze zarówno szczegółem jak i poziomem szumów. (Chociaż wciąż bez szału, jeśli mierzyć wg tego, co np. wessel uważa za akceptowalne;) )

Wyglądało by więc na dowód twierdzenia "nie warto robić krótkich klatek CCD". 

Skoro sumaryczny czas jest dodatkowo o połowę dłuższy dla CCD, to wniosek jest taki:

Przy dłuższym sumarycznym czasie naświetlania CCD daje dużo gorsze zdjęcia w porównaniu do CMOS, jeśli stosuje się krótsze czasy klatek.

 

To nie do końca jest rozstrzygający argument, na pewno nie na korzyść CCD.

 

Notabene: Oczywiście można tak robić zdjęcia, ale to, że można to nie znaczy, że jest lepiej.

Nie dziwię się więc opinii, żeby nie robić takich zdjęć CCD.

HAMAL, a Twoim zdaniem to lepiej CMOSem takie fotki robić czy CCD?

 

PS:

Żeby porównanie było naprawdę choc trochę miarodajne, to musiałbyś pokazać 7s CCD vs 7s CMOS przy tej samej ilości klatek. Inaczej, jak to mówią Amerykanie, porównujemy pomarańcze z jabłkami ;)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik (i nie tylko) ze swoimi kamerami CCD Sony miał dość niskie szumy odczytu / prąd ciemny. 314E, 320E były bardzo nisko a 314L niewiele wyżej. Gdzieś w zakresie 2-3e. Inne matryce już więcej. Najnowsze CMOSy Sony w kamerach ZWO mają mierzone < 1e tyle że piksel bardzo mały. Starszy IMX174 z większymi pikselami ma około 3.5e i więcej w kamerze ASI. Tak więc co najmniej kilka CCD Sony w kamerach DS (optymalizowanych i chłodzonych) powinno być równie efektywnych w "lucky imaging" co najnowsze CMOSy (plus nie mają tego brzydkiego pseudo-amp-glow). Jesion kiedyś chyba 320E "testował" na swoim niszczycielu DSów.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma zdjęcie gdzie widać to samo, te same słabe partie, te same słabe gwiazdy i napisze, że nadal ma rację twierdząc, "że nic nie widzi" jak tu dyskutować :uhm:

Wiadomo, że tło może być brzydsze, że najsłabsze partie troszkę mniej jednoznaczne, ale oba obrazy pod względem wydobycia obu galaktyk są praktycznie identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, nie męcz się. To walka z wiatrakami :) 

Rycerze CMOS są nie do pokomania - żadne argumenty, testy, kładzenie wieloletniego doswiadczenia na szali nie ma znaczenia. Święty Graal astrofotografii istnieje i nazywa sie CMOS. Kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.