Skocz do zawartości

krótkoczasowe CCD vs krótkoczasowe CMOS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny przykład :) znalazłem 1 : 1

M1 60x20s filtr UHC-S

 

I się pytam, gdzie ta nieprzydatność CCD do astrofotografii krótkoczasowej ? Faktycznie na CCD kompletnie nic nie widać ;)

To jedynie 60x a takich klatek robi się co najmniej 300

M1-M1.png.4f369cbf78e053b5498bd3c27874f348.png

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie stawianie sprawy do znacznie nadużycie i nieuczciwość.  Nikt chyba nie spodziewał się że na 60 x 20 s z ccd bedzie jeden wielki szum zwłaszcza jak zapniemy go  jakiejś 300 setki. 

Ale podstawowa logika mówi że im mniejszy szum odczytu i większą sprawność kwantowa matrycy tym lepiej w tej dziedzinie astrofoto. 

A wiec jezeli chciałeś pokazać że z ccd tez widać to masz rację.   A ja udowodnię ze Atik 383 jest wspaniałą kamerą do lucky imagingu  . Wyceluję w Andromede  120 x 2 sek  i gwarantuję ze  też bedzie cos widać . Po tym tescie juz tylko idioci i Rycerze Cmosów  będą dalej używać tych fatalnych kamer. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Ma zdjęcie gdzie widać to samo, te same słabe partie, te same słabe gwiazdy i napisze, że nadal ma rację twierdząc, "że nic nie widzi" jak tu dyskutować :uhm:

Wiadomo, że tło może być brzydsze, że najsłabsze partie troszkę mniej jednoznaczne, ale oba obrazy pod względem wydobycia obu galaktyk są praktycznie identyczne.

Pamiętaj, że nikt tu nie walczy z wiatrakami, CCD ani z Tobą. A na pewno nie ja. Ja tylko odnoszę się do argumentów, które mogą być trafione albo nie.

 

Jeśli pokazujesz dwa zdjęcia: zaszumione i zmniejszymy detalem vs nieco mnie zaszumione i nieco lepszym detalem, to dla mnie drugie zdjęcie jest lepsze. Szczerze mówiąc widziałem już na forum mniej jednoznaczne porównania zdjęć. 

 

Ale co do sedna dyskusji:

1. Tak, można robić krótkoczasowe zdjęcia CCD. Pozwala na to producent kamer dając do dyspozycji takie wartości migawki, co udowadnia HAMAL na załączonych zdjęciach.

 

To jest praktyka.

 

2. W tych samych warunkach, tym samym prowadzeniu, z tą samą optyką, tym samym pikselem na tym samym obiekcie z tym samym poziomem szumu termicznego, tą samą długością naświetlania, ilością klatek, i tą samą sprawnością kwantową matryc lepsze zdjęcia (mniej zaszumione, lepszy SNR) zrobi ta kamera, która będzie miała mniejszy szum odczytu.

 

I to jest teoria.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko obalam dwie Twoje tezy

1

17 godzin temu, Duser napisał:

Takich zdjęć nie wykonasz CCD-kiem , przynajmniej użytą tu techniką

Jak udowodniłem, wykonasz.

2

13 godzin temu, Duser napisał:

No, nie oczywiście, ale szum odczytu przecież utopi sygnał .

Utopił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno robiłem test 300s x 5 i 5s x 300. Pojawia się spory problem z ccd. Otwórz czas odczytu pojedynczej klatki. U mnie to w QHY9 8s. Do tego dochodzi dithering po 15s między klatkami. Sumarycznie przerwa pomiędzy jedna klatka to prawie 25s! 

W cmos czas ten znacząco spada. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Pamiętaj, że nikt tu nie walczy z wiatrakami, CCD ani z Tobą. A na pewno nie ja. Ja tylko odnoszę się do argumentów, które mogą być trafione albo nie.

 

Jeśli pokazujesz dwa zdjęcia: zaszumione i zmniejszymy detalem vs nieco mnie zaszumione i nieco lepszym detalem, to dla mnie drugie zdjęcie jest lepsze. Szczerze mówiąc widziałem już na forum mniej jednoznaczne porównania zdjęć. 

 

Ale co do sedna dyskusji:

1. Tak, można robić krótkoczasowe zdjęcia CCD. Pozwala na to producent kamer dając do dyspozycji takie wartości migawki, co udowadnia HAMAL na załączonych zdjęciach.

 

To jest praktyka.

 

2. W tych samych warunkach, tym samym prowadzeniu, z tą samą optyką, tym samym pikselem na tym samym obiekcie z tym samym poziomem szumu termicznego, tą samą długością naświetlania, ilością klatek, i tą samą sprawnością kwantową matryc lepsze zdjęcia (mniej zaszumione, lepszy SNR) zrobi ta kamera, która będzie miała mniejszy szum odczytu.

 

I to jest teoria.

 

Zgadzam się z Tobą w 150 procentach :) to tylko teoria, praktyka to zupełnie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Pamiętaj, ..

 

I to jest teoria.

Ale nie o to jest tu walka, co da lepsze ostatecznie zdjęcia, bo wiadomo, że tak jak napisałeś, kamera z mniejszym szumem, tu jest walka o dusze astrofotografów posiadających CCD i będących przekonanymi, że astrofotografii krótkoczasowej nie mają nawet po co zaczynać, skoro kasy na nowego CMOSa nie mają. Mogą spokojnie trzaskać messiery jak Łukasz (tam zaczęła się dyskusja) i na koniec się zdziwić, że ich efekty są zbliżone do jego.

 

Ja daje porównania ze staruszka CCD, a przecież są nowsze, lepsze, tym bardziej warto próbować.

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, HAMAL napisał:

 

Utopił?

Takiej tezy nie można ani udowodnić ani obalić bo nie jest przedstawiona ściśle. 

(Nie ma definicji "utopienia")

 

Więc rzeczywiście, obalileś jedną tezę, która zresztą jakoś rzeczywiście nie była trafnie postawiona. 

Co do drugiej - "utopienia" sygnału w szumie: 

Gdyby sformułować tą hipotezę ściśle, to można by dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny przykład konsekwencji braku wiary w CCD https://astropolis.pl/topic/62993-m65-czyli-fragment-znanego-tripletu/?do=findComment&comment=719227

i kolejny https://astropolis.pl/topic/61501-astrofotografia-krótkoczasowa-by-lukasz83/?do=findComment&comment=716263

 

ciekawe że zmasakrowane przez wady CMOSa tła Łukasza Ci nie przeszkadzają :uhm:

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HAMAL napisał:

Wiesz doskonale co miał na myśli.

Bez przesady, nie czytam w myślach ;)

Jesteś w stanie sformułować to "utopienie" w sposób ścisły? Oczywiście, pytanie nie do Ciebie, tylko do Dusera. Zresztą to nieistotne, jeśli mówimy o czym innym. Chciałem tylko zwrócić Twoją uwagę na to, że jeśli nie używamy ścisłych sformułowań to dyskusja sprowadza się do " dla mnie tak, ale dla kogoś innego nie" :)

 

CCD da się robić fotografię krótkoczasową - 100% zgody. To ściśle sformułowane twierdzenie, zgodziłem się z nim już wiele razy.

 

Ale różnice między kamerami, np. właśnie wielkość piksela, a także różnice w warunkach robienia zdjęć (np. LP) mają też wpływ na zdjęcia do tego stopnia, że formułowanie ogólnych wniosków porównujących CCD do CMOS jest w najlepszym wypadku nieprecyzyjne. Sam wiesz: jest wiele czynników a nie tylko zero-jedynkowy wybór typu matrycy. Zgadzamy się czy nie?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Duser napisał:

Jasne. Wzorek jest fatalny.

Może trzeba poszukać dodatkowych sposobów. Pomyślę o tym. Może coś w Pixelmath. Bedzie pogoda to może popełnię swoje pierwsze lucky i pogadamy konkretniej :heehee:

Nie wchodząc w szczegóły dyskusji (z różnych względów) dodam tylko że problem tego wzorku jest usuwany przez dithering w 100%

I to dithering nie w klasycznym wydaniu a uproszczonym - nie musimy przesuwać każdej klatki względem siebie. Wystarczy, że ruszymy o kilkanaście pikseli grupy na przykład 30 kolejnych klatek.

Ostatnia fotka jaką wrzuciłem wczoraj (ta poniżej) to stack 100 klatek podzielonych przypadkowo na 3 grupy - pierwsza to była 40 klatek, druga około 15 a reszta w trzeciej. 

Tego brzydkiego wzoru już nie ma a tła nie ruszałem - jego wygląd jest efektem tylko dekonwolucji i ostrzenia przez maskę. Klatek tylko 100 więc siłą rzeczy gładkie nie będzie (wysoki gain nie pomaga)

 

Klatki 8-sekundowe

 

Zdjęcia jeszcze raz poniżej - normalne + przeciągnięte "levelsem" żeby wytłuścić tło

321180632_ngc5005crop.jpg.510fbc91cbf2ce707f1f7e2d562073a0.jpg

1061474181_ngc5005crop1.jpg.359a6ae28691bd63c250b4df3808dc47.jpg

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze inaczej :D te pasy są pokłosiem tego wzoru przesuniętego przez migracją klatek, które dithering usuwa, ale wzór jak był tak zostaje a nie usuwają go darki ani biasy :D

 

 

Kto znajdzie 100% sposób na to dziadostwo, nazwiemy go jego nazwiskiem i będziemy pielęgnować po wsze czasy :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jeden przykład, że ten pattern jest usuwany w 100%

Cały "sekret" to odpowiednio duże przesunięcie klatek - jak ostatnio robiłem zbyt małe przy Mgławicy Mrugającej to niestety on już wychodził. 

 

Widać anitblooma od galaktyki ale ponieważ tu już było 300 klatek więc tło jest dużo gładsze. 

 

M65 - klatki po 10 sekund

surowy stack poddany tylko wyciąganiu Digital Development w Maximie a w drugiej wersji wyciągnięty ekstremalnie w PSie (przycięty na max z lewej i prawej żeby wytłuścić tło)

 

stack jest dostępny tu jakby ktoś chciał powiedzieć "sprawdzam"

1539832012_m65ex1.thumb.jpg.b5d6bd48e93cc9a70fcbf8d1c4d94c24.jpg

525220594_m65ex.thumb.jpg.706c7c843186a457677a56d197166101.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, HAMAL napisał:

Jeszcze inaczej :D te pasy są pokłosiem tego wzoru przesuniętego przez migracją klatek, które dithering usuwa, ale wzór jak był tak zostaje a nie usuwają go darki ani biasy :D

 

 

Kto znajdzie 100% sposób na to dziadostwo, nazwiemy go jego nazwiskiem i będziemy pielęgnować po wsze czasy :)

 

To się zapewne nazywa kalibracja biasem i darkiem :P

 

Odchodząc troszeczkę od tematu... Gdy oglądałem stacki Łukasza uderzył mnie kształt histogramu, a mianowicie odcięte od całej reszty "tło". Nie znam się na cmosach ale nie wydaje mi się by to było normalne dla tych kamer. Histogram wygląda tam tak że mamy od lewej strony pik o rozkładzie gaussowskim, następnie brak sygnału i dopiero coś na kształt tego co znam z CCD. Dla mnie to wygląda jakby tło się w ogóle nie rejestrowało na tak krótkich czasach a jedyne co tam jest to szum odczytu + wzorek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.