Skocz do zawartości

krótkoczasowe CCD vs krótkoczasowe CMOS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

 

 

Odchodząc troszeczkę od tematu... Gdy oglądałem stacki Łukasza uderzył mnie kształt histogramu, a mianowicie odcięte od całej reszty "tło". Nie znam się na cmosach ale nie wydaje mi się by to było normalne dla tych kamer. Histogram wygląda tam tak że mamy od lewej strony pik o rozkładzie gaussowskim, następnie brak sygnału i dopiero coś na kształt tego co znam z CCD. Dla mnie to wygląda jakby tło się w ogóle nie rejestrowało na tak krótkich czasach a jedyne co tam jest to szum odczytu + wzorek

Ten pik z lewej strony to od tych wszystkich artefaktów od stackowania które siedzą po brzegu :) Tak mi się wydaje chyba.

Jak to obetniesz i wyciągniesz przez DD to będzie wyglądało podobnie jak z CCD

 

Poza tym zerknij powyżej na to ile drobnicy siedzi w tle na 10 sekundowych klatkach oprócz wzorku i szumu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lukasz83 napisał:

To jeszcze jeden przykład, że ten pattern jest usuwany w 100%

Masz go nadal, nie widzisz tego ?

 

Zastanawiam się czy dodatkowo rotacja o 180st kadru nie wniosła by diametralnej poprawy.

 

Ale zobaczcie ile cudowania. A Ludzie marudzą na szum CCD :D

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HAMAL napisał:

Na starym lapku na USB2 chwilę, czemu tak o tym piszecie? Pewnie Wasze duże matryce długo schodzą :uhm: Ja mam tycią matrycę w Titanie :)

 

Ja myślałem, że w CCD schodzi nawet kilka sekund, przez co blisko połowa czasu przy 7s ekspozycjach byłaby stracona w przeciwieństwie do CMOS :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, LibMar napisał:

Ja myślałem, że w CCD schodzi nawet kilka sekund, przez co blisko połowa czasu przy 7s ekspozycjach byłaby stracona w przeciwieństwie do CMOS :P

W tym czasie może się robić dithering :P No i tak jak wyżej, po co Ci miliony pikseli do wielkiej skali? Gdzie fotografujesz planetarke lub tycią galaktykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

W tym czasie może się robić dithering :P No i tak jak wyżej, po co Ci miliony pikseli do wielkiej skali? Gdzie fotografujesz planetarke lub tycią galaktykę.

Na pewno nie w Maximie takie cuda równoległe :)

Wielka skala, mała skala - co za różnica. Fotografując tyci galaktykę, w pobliżu może się znaleźć druga taka i można je wtedy załatwić za jednym zamachem. Podobnie, jak w "normalnej skali", gdzie zawsze staram się wcisnąć w kadr jak najwięcej obiektów.

 

Ale niestety, w CCD w grę wchodzi tylko właśnie pojedynczy obiekty przy małej rozdzielczości zdjęcia (w sensie ilość pikseli), bo przy większej czas odczytu klatki staje się zbyt dotkliwy (porównywalny lub większy od akwizycji). Zgodzimy się więc, że lucky imaging z Atika383, odczytującego klatki w 8 sekund nie ma żadnego sensu. Sens mają jedynie małe matryce, gdzie nie zmarnujemy większości pikseli stosując ROI, żeby zejść z czasem odczytu.

 

Moim zdaniem, prawie zerowy czas odczytu klatki w ASI1600 przy 16Mpix jest niepodważalną zaletą w stosunku do CCD o podobnej wielkości matrycy.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Znaczy się CameraRAW? A czy to odszumianie jest inne, niż natywne PSa? Ja odnoszę wrażenie, że takie samo, choć bardzo nie testowałem.

To powinno być to samo, co w Lightroom. Nie robiłem testu porównawczego do filtru w PS, ale znowu mi się wydaje, że to z Camera RAW daje lepsze rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

To idzie łatwo usuwać w postprocessingu:

Łatwo, bo tu masz puchatych gwiazd do zliczenia na palcach jednej dłoni i ani jednej słabej galaktyki na 2 pixele i gwiazd na 1 pixel w tle, na zdjęciu usianym słabymi gwiazdami i takimi galaktykami byś poległ ze swoją metodą :)

 

Podrzucę Ci jakiś fajny materiał do wykazania się :D

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Łatwo, bo tu masz puchatych gwiazd do zliczenia na palcach jednej dłoni i ani jednej słabej galaktyki na 2 pixele i gwiazd na 1 pixel w tle, na zdjęciu usianym słabymi gwiazdami i takimi galaktykami byś poległ ze swoją metodą

Człowiek niskiej wiary :) Dawaj jakieś zdjęcie, które uznasz za potwierdzenie tezy, którą powyżej przedstawiłeś :P

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MateuszW napisał:

Znaczy się CameraRAW? A czy to odszumianie jest inne, niż natywne PSa? Ja odnoszę wrażenie, że takie samo, choć bardzo nie testowałem.

CameraRAW to natywna cześć Photoshopa, ale... używa faktycznie innych algorytmów i funkcji, które nie są dostępne poza samym modułem. To samo jest Lightroomie.
Dla jasności - to co zastosowałem na tym zdjęciu to nie jest tylko CameraRAW, ale głównie "coś innego". Oczywiście zdradzę, co i jak, ale zaczekam, aż Hamal podrzuci jakieś trudniejsze zdjęcie, albo ktoś inny odgadnie. Dodam, że to jest ta sama metoda, którą używam od 10 lat dla CCD. Wydaje mi się, że w którymś z wideo (tutorial) już o tym mówiłem, ale... mogę się mylić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.