Skocz do zawartości

krótkoczasowe CCD vs krótkoczasowe CMOS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, HAMAL napisał:

Łatwo, bo tu masz puchatych gwiazd do zliczenia na palcach jednej dłoni i ani jednej słabej galaktyki na 2 pixele i gwiazd na 1 pixel w tle, na zdjęciu usianym słabymi gwiazdami i takimi galaktykami byś poległ ze swoją metodą :)

Całe szczęście, że w PS można operować na warstwach z maskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Dodam, że to jest ta sama metoda, którą używam od 10 lat dla CCD. Wydaje mi się, że w którymś z wideo (tutorial) już o tym mówiłem, ale... mogę się mylić.

@Adam_Jesion jeszcze nie dałeś tutka na to. Dobijam się o to od roku ponad  - może tym razem z sukcesem?

:)

 

(dla przypomnienia:

)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorygujcie mnie, jak będe gadać bzdury:

Pojedyncza klatka zebrana na wysokim gainie ( a to stosujemy w krótkoczasowej fotografii) zawiera artefakty. Są to pojedncze pixele o innym odcieniu , powtarzajace się w określonych miejscach. Po złożeniu z alignacją na gwiazdy , bez ditheringu, pixele te tworzą linie , paski, a więc wzorek który degraduje tło.

Dlaczego surowa klatka po skalibrowaniu biasem nadal wykazuje patern? Bo algorytm kalibrujący nie jest doskonały i nie usuwa problemu - tzn nie wprowadza pełnej losowości szumu, a ciągle zostawia w określonych miejscach te "inne" pixele" .

Dlaczego dithering nie usuwa w pełni zjawiska, wprowadzając w tle obraz " burzowych chmur" - jak na zdjęciu M63 Łukasza ?

Bo dithering przesuwa obraz losowo o zadaną ilość pixeli,  w 8 różnych kierunkach . Przesunięcie jest ciągle o tą samą liczbe pixeli, a więc ewentualny wzorek " pierwotny" zostaje częściowo zamieniony w inny , " wtórny"

Co zatem usprawniło by teoretycznie usuwanie tego typu artefaktów? Co produkowało by bardziej losowy rozkład szumu na surowych klatkach , przekładając się na gładsze tło na stacku?

 

A może by tak zastosować dithering o zmienną, losową liczbę pixeli ( w osi Ra i DEC) . Za każdym razem algorytm wybierał by losowo przesunięcie klatki o losową liczbę pixeli w obu osiach, a więc liczba kierunków przesuwu zwiększyła by się znacznie. Tym samym algortym stackujący lepiej uśrednił by tło.

Co wy na to ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że rzeczone nierówności przybierają bardziej taką formę.

10.jpg

 

 

Dithering i milion klatek, inaczej zawsze nierówności znajdą dla siebie miejsca gdzie więcej nałoży się górek i więcej dołów generując kolejne nierówności wtórne.

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Duser napisał:

Pojedyncza klatka zebrana na wysokim gainie ( a to stosujemy w krótkoczasowej fotografii) zawiera artefakty. Są to pojedncze pixele o innym odcieniu , powtarzajace się w określonych miejscach. Po złożeniu z alignacją na gwiazdy , bez ditheringu, pixele te tworzą linie , paski, a więc wzorek który degraduje tło.

Dlaczego surowa klatka po skalibrowaniu biasem nadal wykazuje patern? Bo algorytm kalibrujący nie jest doskonały i nie usuwa problemu - tzn nie wprowadza pełnej losowości szumu, a ciągle zostawia w określonych miejscach te "inne" pixele" .

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie jest tak, że te "inne" piksele są widoczne dopiero na klatkach dłuższych niż BIAS, więc kalibracja BIASem nie może pomóc.

 

Godzinę temu, Duser napisał:

Bo dithering przesuwa obraz losowo o zadaną ilość pixeli,  w 8 różnych kierunkach . Przesunięcie jest ciągle o tą samą liczbe pixeli, a więc ewentualny wzorek " pierwotny" zostaje częściowo zamieniony w inny , " wtórny"

Co zatem usprawniło by teoretycznie usuwanie tego typu artefaktów? Co produkowało by bardziej losowy rozkład szumu na surowych klatkach , przekładając się na gładsze tło na stacku?

 

A może by tak zastosować dithering o zmienną, losową liczbę pixeli ( w osi Ra i DEC) . Za każdym razem algorytm wybierał by losowo przesunięcie klatki o losową liczbę pixeli w obu osiach, a więc liczba kierunków przesuwu zwiększyła by się znacznie. Tym samym algortym stackujący lepiej uśrednił by tło.

Co wy na to ?

Ostatnio przypadkiem złożyłem materiał algorytmem sum i ujawniły się ścieżki z martwych pikseli  - nie było to 8 punktów, tylko spirala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bujarek napisał:

Ostatnio przypadkiem złożyłem materiał algorytmem sum i ujawniły się ścieżki z martwych pikseli  - nie było to 8 punktów, tylko spirala...

A więc program losowo dobiera odległości w ramach pewnej założonej granicy - czy tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam szczegółów implementacji, ale to wyglądało jak "kwadratowa" spirala - trudno to opisać, w każdym razie promień tej spirali rósł.

Guidowałem to na pewno za pomocą PHD2. Ale nie wiem czy to było jeszcze zbierane przez kombo Maxim + script do ditheringu czy już z SGP, nie pamiętam który to był materiał, bo bym powtórzył.

Edytowane przez bujarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że bardziej losowy dithering by pomógł. Może przy okazji przetestuję, tylko musze napisać program który to wykona .

Porównanie obejmie np. 20 x 1 sek bez ditheringu  /  20 x 1 sek , dithering co 1 klatkę w  Maximie / 20 x 1 sek z ditheringiem "podkręconym " ( Maxim z zewnętrznym programem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę z delegacji, to aż muszę sprawdzić stare logi z PHD2. Aż mi się nie chce wierzyć, że wartość ditheringu jest stała. Cały czas myślałem, że losowy jest zarówno kierunek, jak i długość przesunięcia i nie dopuszczałem nawet, że może być inaczej.

 

EDIT:

Oczywiście szybciej jest sprawdzić dokumentację PHD2.

Cytat

 

Dither Settings:

  • 'Random mode' - tells PHD2 to use a random-number generator to compute both the size and the direction of the dither, subject to any constraints imposed by RA-only mode or by the Dec guiding mode being set to 'None'.
  • 'Spiral mode' - tells PHD2 to dither with fixed-size amounts in a clockwise spiral pattern.  This can be a good choice when the imaging camera has significant fixed-pattern noise or the mount has a troublesome amount of Dec backlash.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Cudów nie ma

A no nie ma, a to tylko tycia matryczka z 290 :) Sam się zgłosiłeś na ochotnika :P A co gdy się trafi foto z ASI1600 takie które zawiera tysiące gwiazdek i drobnych galaktyk :D

 

Jak widzita, temat pozostaje otwarty, nagroda w postaci nazwania metody nazwiskiem pomysłodawcy i kultywowania dozgonnie w środowisku, aktualna :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Nie ma cudów...

Adam, z chłopakami robimy zbiórkę na specjalną nagrodę dla Ciebie:

1434421587_nagrodadlaJesiona.jpg.339828de5ca26504a687016628b9c92c.jpg

oczywiście bezalkoholowe, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości (za 3, 49 PLN/500 ml),

za udostępnienie tutoriala (ewentualnie link jeśli takowy powstał) jak to zrobiłeś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem Adam ekspertem, znasz się o niebo lepiej na obróbce, ale dla mnie to półśrodek, dodatkowo obrazowanie mimo włożonego czasu, stało się strasznie nienaturalne, o wyciąganiu drobinek z tła nie ma wtedy już kompletnie mowy, o doszukiwaniu się czegoś w szumie podobnie. Nie tędy drogą, tak myślę :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2018 o 20:07, HAMAL napisał:

NGC 6621 ATIK TITAN CCD mono klatki 7s

 

NGC6621.jpg

 

NGC 6621 ASI290MMC CMOS klatki 20 s, klatki 3x dłuższe, zestaw optyki ten sam

NGC6621-DSS4-Av-MDL.png.9f6307650b11ed96e5d697050a8818b5.png

Naprawdę nie warto powtarzać głupot zanim się samemu nie sprawdzi :)

 

Czy efekt z którym teraz walczycie to jakiś inny szum niż ten na fotce z CCD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.