Skocz do zawartości

Takahashi TSA120


Lotar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzisiaj na rozpoczęcie lata 2018 otrzymałem zamówiony teleskop. Kurier dostarczył mi paczkę z Takahashi TSA120 f/7,5.
Przyznam, że szukałem telepa o stosunkowo małej wadze, ale przede wszystkim przy wyborze kierowałem się bezproblemowym używaniem nasadek binokularowych (dwuocznych) bez soczewek  barlowa. Znawcy tematu wiedzą, że niektórzy użytkownicy fajnego refraktora SW ED120 decydują się na ucinanie tubusa - ja tego chciałem uniknąć.
Ostatnio na rynku pojawił się refraktor TS125 f/7.8 z serii Photoline z możliwością stosowania nasadek bino bez soczewek barlowa (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10133_TS-Optics-PhotoLine-125-mm-f-7-8-FPL53-Lanthan-Apo---2-5--Auszug.html) na bazie szkieł: FPL53 i lantanowego, jednak po wymianie korespondencji z niemieckim sprzedawcą dowiedziałem się, że korekcja aberracji  chromatycznej (AC) jest jedynie na poziomie: SEMI APO dając mi do zrozumienia, iż korekcja AC w SW ED 120/7,5 może być nieco lepsza niż  w TS125 f/7,8. 
Ponieważ kiedyś miałem SW ED120 (w wersji złotej), tym razem postanowiłem kupić nieco drogi, ale jak sądzę docelowy teleskop do obserwacji wizualnych, fotograficznych, astrofoto o akceptowalnej jeszcze  wadze.
TSA120 przybył zapakowany solidnie w trzech kartonowych pudłach, wypełnionych styropianem. Wewnątrz kupujący otrzymuje dokumentację oraz prezent od NIKON-a w postaci czapeczki.

Z drżeniem rąk podpiąłem nasadkę do TSA120, aby "na własnej skórze" przetestować ostrzenie. Nasadkę bino włożyłem do kątówki 2" - niestety - brak możliwości wyostrzenia obrazu. Następnie nasadkę bino podpiąłem do kątówki pryzmatycznej 1,25" - JEST !!!!!!!
Wszystko ostrzy od kilku metrów do nieskończoności.
Jakość obrazu wyśmienita, bez żadnych przebarwień. Aktualnie czekam na obejmy, które pozwolą mi na sprawne używanie TSA na montażu.
Poniżej kilka fotek.

cdn...

Lotar

TSA120_1.jpg

TSA120_2.jpg

TSA120_3.jpg

TSA120_4.jpg

TSA120_5.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, m_jq2ak napisał:

Gratuluję zakupu, również czekam na recenzję i wrażenia z obserwacji.

Ile ma po zewnątrz tuba ? Mam taką obejmę takahashi i zastanawiam się czy by nie pasowała.

Płaciłeś dodatkowe opłaty, vat, cło ?

Witam

Na początku miałem zamiar kupić TSA 120 we francuskim Optique Unterlinden z Colmar. Kilka razy napisałem e-mail z pytaniami, kilkadziesiąt razy telefonowałem - niestety automatyczna sekretarka informuje, że konsultanci są zajęci, oczywiście  bez odpowiedzi do dzisiaj na e-maile. Pomyślałem,.... jak nie - to nie.... 

Sprzęt ostatecznie kupiłem w niemieckim sklepie INTERCON SPACETEC (https://www.intercon-spacetec.de/teleskope/teleskope-bauart/superapochromat/1536-takahashi-tsa-120-ota-.html)

Jestem bardzo zadowolony z kontaktu elektronicznego oraz telefonicznego. Zawsze od INTERCON otrzymywałem odpowiedzi, nawet na tematy oczywiste dla sprzedającego. Sądzę, że to moje nie ostatnie tam zakupy - osobiście polecam.

Można się domyślić, że cła nie zapłaciłem, bowiem zakupy wewnątrz UE są zwolnione z tego obowiązku, zaś VAT - owszem.

Dla wyjaśnienia średnica tuby TSA 120 jest równa 125 mm.

 

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lotar napisał:

Witam

Na początku miałem zamiar kupić TSA 120 we francuskim Optique Unterlinden z Colmar. Kilka razy napisałem e-mail z pytaniami, kilkadziesiąt razy telefonowałem - niestety automatyczna sekretarka informuje, że konsultanci są zajęci, oczywiście  bez odpowiedzi do dzisiaj na e-maile. Pomyślałem,.... jak nie - to nie.... 

Sprzęt ostatecznie kupiłem w niemieckim sklepie INTERCON SPACETEC (https://www.intercon-spacetec.de/teleskope/teleskope-bauart/superapochromat/1536-takahashi-tsa-120-ota-.html)

Jestem bardzo zadowolony z kontaktu elektronicznego oraz telefonicznego. Zawsze od INTERCON otrzymywałem odpowiedzi, nawet na tematy oczywiste dla sprzedającego. Sądzę, że to moje nie ostatnie tam zakupy - osobiście polecam.

Można się domyślić, że cła nie zapłaciłem, bowiem zakupy wewnątrz UE są zwolnione z tego obowiązku, zaś VAT - owszem.

Dla wyjaśnienia średnica tuby TSA 120 jest równa 125 mm.

 

Lotar

gratulacje, zacny sprzęt :)

 

cło zapłacił importer czyli niemiecki dystrybutor i jest ono ujęte w cenie detalicznej, którą zapłaciłeś

kupując w Niemczech płacimy 19% VAT a różnica między polską stawką VATu 23% a niemiecką to już ładnych kilkaset złotych przy takim zakupie, wystarczy na przesyłkę i dodatkowe gadżety :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piotrem napisał:

gratulacje, zacny sprzęt :)

 

cło zapłacił importer czyli niemiecki dystrybutor i jest ono ujęte w cenie detalicznej, którą zapłaciłeś

kupując w Niemczech płacimy 19% VAT a różnica między polską stawką VATu 23% a niemiecką to już ładnych kilkaset złotych przy takim zakupie, wystarczy na przesyłkę i dodatkowe gadżety :)

 

Oooo...

Piotrem - to co wyłuszczyłeś jest dla mnie oczywiste, zaś dla niektórych śledzących ten wątek - sama esencja. Dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lotar napisał:

Można się domyślić, że cła nie zapłaciłem, bowiem zakupy wewnątrz UE są zwolnione z tego obowiązku, zaś VAT - owszem.

Dokładnie. Ten sprzęt jest w oficjalnej europejskiej dystrybucji i nie ma tu żadnych ceł (tzn. zapłacił je europejski importer).

 

29 minut temu, piotrem napisał:

cło zapłacił importer czyli niemiecki dystrybutor i jest ono ujęte w cenie detalicznej, którą zapłaciłeś

kupując w Niemczech płacimy 19% VAT a różnica między polską stawką VATu 23% a niemiecką to już ładnych kilkaset złotych przy takim zakupie, wystarczy na przesyłkę i dodatkowe gadżety

To jest trochę inaczej - cenę polski dystrybutor musiałby zdjąć ze swojej marży żeby skompensować różnicę w VAT. Niestety niemiecki VAT jest trochę zabójczy dla polskiego e-commerce, szczególnie w astro, gdzie ceny są wysokie i te 4% robi różnicę zasadniczą. Trochę to słabe (vat), ale co zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Dokładnie. Ten sprzęt jest w oficjalnej europejskiej dystrybucji i nie ma tu żadnych ceł (tzn. zapłacił je europejski importer).

 

To jest trochę inaczej - cenę polski dystrybutor musiałby zdjąć ze swojej marży żeby skompensować różnicę w VAT. Niestety niemiecki VAT jest trochę zabójczy dla polskiego e-commerce, szczególnie w astro, gdzie ceny są wysokie i te 4% robi różnicę zasadniczą. Trochę to słabe (vat), ale co zrobić :)

niestety, mamy jedną z wyższych stawek VATu:

 

https://www.vatlive.com/vat-rates/european-vat-rates/

obyśmy się tylko nie zapatrzyli na Węgry ;)

 

jak do tego doliczymy ryzyko kursowe i tanie paczki z DE do PL, to e-commerce w Polsce ma naprawdę pod górkę z konkurencją niemiecką, holenderską czy brytyjską

 

z punktu widzenia konsumenta jestem skłonny zaakceptować 1-2% wyższą cenę u polskiego dystrybutora (patriotyzm, reklamacje, kontakt, etc.) w stosunku do np. niemieckiego ale 4% różnicy na stawce VAT daje ogromną przewagę konkurencyjną naszym sąsiadom zza Odry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, piotrem napisał:

z punktu widzenia konsumenta jestem skłonny zaakceptować 1-2% wyższą cenę u polskiego dystrybutora (patriotyzm, reklamacje, kontakt, etc.) w stosunku do np. niemieckiego ale 4% różnicy na stawce VAT daje ogromną przewagę konkurencyjną naszym sąsiadom zza Odry

Nie dziwię się. Dla mnie 4% przy zakupie to ogromna różnica (konsumencko).

 

A co do sprzedaży Takahashi w PL to wystarczy ponegocjować i cena będzie u mnie niższa niż w DE :P + patriotyzm zostaje na miejscu. Biznesowo to słabe (bo nie ma tam szalonej marzy), ale inaczej pewnie by wszyscy kupowali w DE. Siła konkurencji.

 

PS. Chodzą słuchy, że mamy mieć w PL VAT 25%, więc wtedy już kaplica totalna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja wole doplacic 4% i czuc sie ja klient przez duze K. takie drogie zakupy robi sie raptem pare razy w zyciu. Przy dobrach luksusowych cena nie jest na 1wszym miejscu. 

 

Mysle ze polscy dystrybutorzy sa kiepscy w obsludze. Delta jest na dobrej drodze. Brak im atencji na potrzeby klienta. Z niemieckimi Intercon czy APM mam dobre doswiadczenia. Nawet tak zabiegana osoba jak MLudes umie wysluchac 10 glupich/oczywistych pytan i szybko oraz grzecznie odpisac.

 

Wszak trzeba wplacic duza zaliczke, trzeba czuc sie pewnie i komfortowo. 

 

edit: z polskim cff mam bdb doswiadczenia. transakcja nie doszla do skutku ale kontakt byl profesjonalny. 

Edytowane przez tomeczz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Nie dziwię się. Dla mnie 4% przy zakupie to ogromna różnica (konsumencko).

 

A co do sprzedaży Takahashi w PL to wystarczy ponegocjować i cena będzie u mnie niższa niż w DE :P + patriotyzm zostaje na miejscu. Biznesowo to słabe (bo nie ma tam szalonej marzy), ale inaczej pewnie by wszyscy kupowali w DE. Siła konkurencji.

 

PS. Chodzą słuchy, że mamy mieć w PL VAT 25%, więc wtedy już kaplica totalna :)

Silencio Panowie.

 

Ad rem:

Ten wątek dotyczy Takahashi TSA120 a nie problemów polskich dystrybutorów.

Adamie - trudno negocjować. Na początku czerwca napisałem Ci PW - niestety brak odzewu. Szkoda, szkoda...

 

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2018 o 21:57, Lotar napisał:

Witam

Dzisiaj na rozpoczęcie lata 2018 otrzymałem zamówiony teleskop. Kurier dostarczył mi paczkę z Takahashi TSA120 f/7,5.

Swoim wątkiem przypomniałeś mi bardzo podobną chwilę sprzed jedenastu lat, przy rozpakowywaniu TSA102s. https://astropolis.pl/topic/17768-takahashi-tsa-102s/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.