Skocz do zawartości

Jaka tonacja koloru w narrowband? Ankieta


Adam_Jesion

Kolorystyka w narrowband by Jesion  

56 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Którą wersję preferujesz?



Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przygotowywałem dla kolegi tryptyk do wydrukowania na ścianę i zauważyłem, że jest w nim trochę za dużo magenty. Jak wiadomo, percepcja koloru zmienia się z wiekiem, więc pewnie mnie też dopadło to schorzenie. Usiadłem dzisiaj do Photoshopa i zacząłem kombinować. Wybrałem kilka kierunków, które potencjalnie mogę w przyszłości (i przeszłości) używać.

Ciekawy jestem waszej opinii. Która wersja najbardziej Wam pasuje? Ostrzegam, zadanie nie jest proste :)

 

Wersja 1:

ameryka_color_0000_VC7050.jpg

 

Wersja 2:

ameryka_color_0001_VH8440.jpg

 

Wersja 3:

ameryka_color_0002_VF6800.jpg

 

Wersja 4:

ameryka_color_0003_VX9810.jpg

 

Wersja 5:

ameryka_color_0004_VF8560.jpg

 

Wersja 6:

ameryka_color_0005_VW8730.jpg

 

Wersja 7:

ameryka_color_0006_VJA6754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JaLe napisał:

Prawdę mówiąc żadna  :)  Po za tym  z ankieta jest coś nie tak, kliknąłem 6 - bo jest najbliższa oczekiwanej, a pokazuje 5, brakuje 7.

Trudno sobie wyobrazić, żeby ankieta źle zadziałała, ale to w końcu komputery, więc wszystko jest możliwe ;)
Pokaż jakiś przykład innej kolorystyki, albo dłubnij kolorem w mojej wersji. Z chęcią zobaczę, co ci się podoba.

 

Poza osobniczą różnicą w postrzeganiu kolorów istnieje ryzyko, że nasze monitory inaczej wyświetlają te zdjęcia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Trudno sobie wyobrazić, żeby ankieta źle zadziałała, ale to w końcu komputery, więc wszystko jest możliwe ;)
Pokaż jakiś przykład innej kolorystyki, albo dłubnij kolorem w mojej wersji. Z chęcią zobaczę, co ci się podoba.

 

Poza osobniczą różnicą w postrzeganiu kolorów istnieje ryzyko, że nasze monitory inaczej wyświetlają te zdjęcia :D

Nie potrzeba sobie wyobrażać, po prostu źle działa. Skoro negujesz to co napisałem podaję screeny :)

a1.jpg

a2.jpg

 

I jeszcze moja wersja:

 

ameryka_color_0005_VW8730.jpg.7ae3ec284e803a58510247f3b293e721.thumb.jpg.586ede084dc97ac0d1919d00c8ff01c6.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, to nie ankieta szwankuje - gwarantuję za technologię. To ja dałem ciała i nie wpisałem w ogóle 7 opcji.

 

Twoja wersja jest faktycznie najbliżej 6, choć tonacja niebieskiego jest mniej "zielona". Jest bardzo OK, choć ja chcę mieć trochę bardziej "charakterystyczną" kolorystykę :P

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Adam weź podziel się talentem do mieszania kolorów, masz go tyle że starczyłoby dla kilku osób :)

Czym? Talentem? A coś takiego w ogóle istnieje? Zwykły warsztat - bez przesady. Wydaje mi się, że kiedyś nagrywałem wideo ze składania narrowband... Gdzieś tu jest zagubiony na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

JaLe, to nie ankieta szwankuje - gwarantuję za technologię. To ja dałem ciała i nie wpisałem w ogóle 7 opcji.

No, weź zwróć uwagę, że niektórzy chcę być delikatniejsi lub bardziej tolerancyjni i nie piszą wprost ;)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Czym? Talentem? A coś takiego w ogóle istnieje? Zwykły warsztat - bez przesady. Wydaje mi się, że kiedyś nagrywałem wideo ze składania narrowband... Gdzieś tu jest zagubiony na forum.

Oczywiście chodzi o nagranie tutka jak uzyskujesz takie super kolorki. 

Kto jest za? 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, myślę że dużo też zależy od miejsca w którym tryptyk ma być prezentowany, bo sama czarna ramka nie daje żadnej uniwersalności.

Kolor ściany, oświetlenie a nawet przeznaczenie lokum w którym będzie powieszony, daje olbrzymie pole do manewru.

W mojej opini 5 lub 6 powinny się najlepiej spisać, ale ostateczny wybór między tymi wariantami powinien nastąpić "na miejscu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie za bardzo rozumiem....

 

Astrofotografia to czyste rzemioslo, można jechać praktycznie z "czek-listą", a w momencie w którym zaczyna się jajakolwiek "wolność artystyczna" pytasz się ludzi jaka kolorystyka im się podoba :). To Tobie jako twórcy dzieła ma się podobać.

 

Tutaj i tak wiekszość (co pokazała Astrowizja) zwraca uwagę na szum, pojechane gwiazdy, równe tło.... ot podejście rzemieśliczne, a nie artystyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wessel napisał:

Niestety żadna z pokazanych. Jak wiesz lubię dominantę zielonego.

Raczej musztardowego :P

 

Miałem dziwne zdarzenie niedawno, trafiłem na necie na ideał kolorystyczny SHO, zapisałem, porównałem z innymi, przyklepałem, zapomniałem.

 

Po pół roku trafiłem przypadkiem ponownie, i nie mogłem się nadziwić jak takie paskudztwo mogłem uważać za ideał :uhm: Monitor ten sam.

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, wessel napisał:

Niestety żadna z pokazanych. Jak wiesz lubię dominantę zielonego.

Oczywiście to kwestia gustu, wiadomo.

Coś w tej kolorystyce jest takiego, że mocno mnie odpycha od zdjęcia. Po chwili przypomniałem sobie, że kiedyś widziałem artykuł o kolorze uznanym za najbrzydszy na świecie. Coś między zgnilizną, rdzą, a...nie będę pisał :ermm:.

Już na pierwszy rzut oka w takiej wersji kolorystycznej zdjęcia, jest sporo zbliżonych odcieni i chyba rzeczywiście to tutaj leży moja niechęć, bo błękit w środku bardzo ładny...

 

colorki.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Paether napisał:

Oczywiście to kwestia gustu, wiadomo.

Coś w tej kolorystyce jest takiego, że mocno mnie odpycha od zdjęcia. Po chwili przypomniałem sobie, że kiedyś widziałem artykuł o kolorze uznanym za najbrzydszy na świecie. Coś między zgnilizną, rdzą, a...nie będę pisał :ermm:.

Już na pierwszy rzut oka w takiej wersji kolorystycznej zdjęcia, jest sporo zbliżonych odcieni i chyba rzeczywiście to tutaj leży moja niechęć, bo błękit w środku bardzo ładny...

 

colorki.jpg

Popieram :)   Dodatkowo pokaże uzasadnienie związane z Triadą - którą można sobie wygenerować.  Kolory a'la wessel  nie są tak przyjazne - przynajmniej dla mnie ;)    Stosując  koło kolorów możemy wspomóc się w tworzeniu kolorów w triadzie, a nie w układzie dopełniających się dwóch kolorów :)

 

https://color.adobe.com/pl/create/color-wheel/?base=2&rule=Triad&selected=4&name=Mój motyw Color&mode=rgb&rgbvalues=0.7,0.06999999999999998,0.37270869514163674,1,0.9007175417220878,0.09999999999999998,1,0,0.48048999228831235,0.07999999999999999,0.7041856812879814,0.8,0.08323803908796125,0.617924129038506,0.7&swatchOrder=0,1,2,3,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie dość niska ocena wersji pierwszej i ostatniej w kontekście do 6. 6 to taka dość "standardowa" kolorystyka, w okół której krąży wiele osób. Połączenie pomarańczowego i niebieskiego. Za to 1 i 7 jest dla mnie czymś więcej, bo pojawia się tu trzeci kolor - fioletowy. Na mnie on robi piorunujące wrażenie i sprawia, że kolorystyka jest dużo bardziej różnorodna. A co więcej, kojarzę tylko kilka osób, które potrafią uzyskać ten fiolet na zdjęciu, które przy okazji są największymi geniuszami obróbki :)

Cóż, może takie kolory się po prostu nie podobają większości astrofotografów i nie stosują ich bo nie chcą, a nie bo nie potrafią?

5 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

i zauważyłem, że jest w nim trochę za dużo magenty.

Cóż... chyba właśnie o tej magencie piszę. Dla mnie to jest właśnie wyznacznik genialnych kolorów w HST. Nie rezygnuj z niej, to jest coś wyjątkowego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Cóż... chyba właśnie o tej magencie piszę. Dla mnie to jest właśnie wyznacznik genialnych kolorów w HST. Nie rezygnuj z niej, to jest coś wyjątkowego.

W tej wersji nr 5 nadal jest ta magenta, ale nie tak intensywna. Za to lepiej, głębiej rysuje się tam tlen (niebieski) i na trzecim zdjęciu tego tryptyku lepiej separują się detale. Większość astrofotografów idzie w duotony (sorry, bo to jednak nieporównywalnie łatwiejsze), więc każda z tych 7 wersji będzie przez mistrzów mało-akceptowalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.