Skocz do zawartości

Sztuczna gwiazda 9um/50um - badanie zapotrzebowania społeczności na urządzenie.


seg

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jestem na etapie końcowego uruchamiania układu sztucznej gwiazdy do kolimacji teleskopów. Średnica plamki światła na wyjściu urządzenia to 9um lub 50um (do wyboru). Polerowane prostopadle cyrkonowe czoło feruli na wyjściu. Fiber = 3m. Jasność regulowana PWM w zakresie 0 - 100% potencjometrem z włącznikiem. Super jasna biała LED. Stały prąd z racji użycia specjalizowanej przetwornicy LED sterowanej mikrokontrolerem. Zasilanie 3*AAA. PCB fabryczna, soldermaska, bla, bla. Dopasowana do "wnętrzności" czarna obudowa z klapką na ogniwa. Dla siebie robię 9um i 50um, zostaną mi jeszcze 2 szt. - chętni? 200zł/szt. Koncepcja jest już wypracowana, zdjęcia w miarę ogarniania montażu urządzenia (brak czasu, czas, cz ;) ). Wiem, że można banalnie na 555 i rezystorze (prąd) przy LED, ale mi zależy na jakości, a nie na ilości.

 

Sebastian

IMG_0759.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Tayson napisał:

Na jaka odległość trzeba ją odsunąć, aby wyostrzyc teleskopem tak jak na gwiazdy? 

Zależy od średnicy obiektywu. https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/the-easy-way-to-align-your-telescopes-optics-indoor-artificial-star-collimation-r2798 Efekty takie same jak dostępne fabrycznie sztuczne gwiazdy, gdyż konstrukcja optyczna jest identyczna lub lepsza (nie każdy wie, że długość światłowodu robi różnicę), śmiem jednak twierdzić, że moje rozwiązanie jest bardziej dojrzałe elektronicznie. Np dla mnie zasilanie LED'a pobierającego kilkadziesiąt mA baterią 6F22 to nieporozumienie. Docelowo będzie mocowanie płytką do głowicy statywu foto - oczekuję na dostawę.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ja tez, tylko kwestia odleglosci.

max dla mnie to ok 15m.

 

na TE napisalei, ze dla ich sztucznej gwiazdy (9um) potrzeba ok 66m dla 200mm. zakladam wiec, ze dla moich 580mm bedzie o wiele wiecej.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p7258_Pierro-Astro-PocketStar---Kuenstlicher-Stern-Wei-licht-mit-nur-9-Mikrometer-Durchme.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/the-easy-way-to-align-your-telescopes-optics-indoor-artificial-star-collimation-r2798 będzie to minimum 12.9m odległości przy plamce 50um - oczywiście dla średnicy Twojego teleskopu (150mm).

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiego układu od ponad 10 lat. Do swojego pudełka wstawiłem dwa wyjścia  ze światem białym 9 i 50 um i dwa wyjścia z lasera czerwonego 9 i 50 um. Sterowanie również  zrobiłem na 555. Zasilanie z 4 paluszków. Mojego sct8 kolimuję z ok. 30m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ja także chciałem dać jak najwięcej za jak najmniej, ale 3m światłowodu zajmują sporo miejsca i do wybranej, optymalnej obudowy Hammond'a niestety mieści się tylko jedna opcja (9um, albo 50um). Dlaczego 3m, a nie mniej? To akurat kluczowa kwestia z którą można zapoznać się na CN. Ja preferuję stały prąd (jasność) LED'a dla określonego położenia gałki potencjometru w pełnym zakresie napięć zasilania (maksymalne wykorzystanie 3*AAA - jasność niezależna od stopnia rozładowania baterii ogniw), więc 555 (przynajmniej w najprostszej formie) odpada.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.