Jump to content

Dzień dobry Wszystkim!


Tiamat
 Share

Recommended Posts

Cześć Wszystkim Forumowiczom!

Mam na imię Michał, mieszkam na peryferiach Krakowa i.... wczoraj pierwszy raz obserwowałem przez mój teleskop!!!!:))) Kilka tygodni temu kupiłem u Janusza P. Soligora MT-800 i niestety ze względu na „okoliczności przyrody i tego” nie mogłem obserwować. Wczoraj wreszcie się udało. Mimo, ze mieszkam teoretycznie na wsi to zaśmiecenie odżarówkowe jest tak silne, że nie mam wyjścia i muszę jechać kilkanaście kilometrów na północ w stronę Proszowic. Zacząłem obserwacje o 22. Bardzo niepewnie poruszam się w całej praktyczno-astronomicznej materii i „już” po 20 minutach byłem gotowy do obserwacji. Pierwsze co, to oczywiście kometa!. Znalazłem ją lornetą 7x50 raczej bez większego trudu. Niestety gołym okiem ani przez chwilę do końca obserwacji nie była widoczna. Mimo, że byłem około 20 km od Krakowa to kometa była nad miastem. Od niedawna mam canona 300d, którego zaprzęgłem wczoraj do astrofotografii. Poniżej chciałem pokazać moje pierwsze skromne rezultaty. Zdjęcia są z co najwyżej poprawione funkcją jasność- kontrast w photoshopie. Wszystko robione przy ISO 1600, naświetlanie zdjęć od 30 do 60 sekund.

Chciałbym być stałym gościem na Waszym Forum i dzielić się z Wami moimi kosmicznymi problemami:). Szczególnie będę wdzięczny za wszelkie, nawet najsurowsze, krytyczne uwagi! Niedługo zrobię na mojej stronie miejsce, gdzie będę umieszczał na bieżąco świeże zdjęcia. Napiszcie, proszę, czy jest gdzieś zebrane coś w rodzaju procedury jak poczatkujacy może nakladać (stakować?) zdjęcia, jak się to robi i jak wykorzystac funkcje photoshopa.

PS Źle się ubrałem i myślałem, że umrę:))) Gdyby nie to, że trzymany kurczowo w ręku CF ze zrobionymi zdjęciami trzymał mnie przy życiu, to byłoby ze mną wczoraj kiepsko:)

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam.

Tiamat

CRW_1496_RJ edit mini.jpg

 

CRW_1493_RJ edit mini.jpg

 

CRW_1485_RJ edit mini.jpg

 

CRW_1469_RJ edit mini.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witam na forum! :Cheers:

Zdjęcia są bardzo ładne. Widzę, że kolejna osoba zaczyna przygodę z astronomią od komety (mój pierwszy wpis w dzienniczku dotyczył komety C/2001 Q4 NEAT). Mam nadzieję, że spodoba Ci się na tym forum.

:slon: :Wave: :przytulas:

 

PS. jedna rzecz: zawsze upewnij się że mocno trzymasz się na krześle a także nic nie pij i nic nie jedz podczas oglądana zamieszczoncyh tu zdjęć innych ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Witaj Tiamat :salu: , nie ma co :shock: masz ostre wejście piwrwszy post, od razu teleskop 200mm na paralaktyku z prowadzeniem i 300D a akcji, tylko pogratulować hartu ducha na tym wczorajszym wygwizdowie i mrozie, innymi słowy witaj w klubie pozytywnie zakręconych astromaniaków :lol: :salu:

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za ciepłe przyjęcie! Niesłychanie miło cos takiego przczytać. Można zapomniec o braku kaleson:) Musze powtórzyć te zdjecia ze statywem- nie firmowym od Soligora, ale od teodolitu. Oczywiście za radą guru Janusza P.:) Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

z tego co ja widze jednak jako początkujący to jestem w szoku. od kilku tygodni ogladam zdiecia zawansowanych astromaniaków to twoje są super jeżeli można w moim przypadku wogóle oceniać. POZDRAWIAM MIMO WSZYSTKO :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.