Skocz do zawartości

Witt

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

A nie można od biedy położyć MAKa na głowicy kulowej i przykręcić śrubą/drutem do barierki balkonowej? 

Wiem, kombinuję jak koń pod górkę, ale wydaje się, że MAK naprawdę łączy duże powiększenie potrzebne do planet, małą światlosiłę ułatwiającą obserwacje przy dużym zaświetleniu nieba, i kompaktowość niezbędną na balkonie.

Pewnie można, ale to wszystko będzie się prawdopodobnie mocno trzęsło przy większych powiekszeniach.  Powiesiłem maka 127 na statywie fotograficznym camroca o udźwigu teoretycznym 4 kg i przy powiększeniu 100x obraz tak latał, że nie dało się obserwować. Dopiero montaż AZ4 załatwił sprawę i obserwacja Księżyca i planet jest przyjemnością.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, JSC napisał:

@ Witt - koniecznie poczytaj sobie ten wątek. Genialnie napisana recenzja.

 

 

Dzięki, już czytałem podobnie jak i tą drugą kolegi ekologa. Ogólnie poza detalami wrażenia pozytywne, podobnie jak i zagraniczne na Youtube i dlatego właśnie się nim interesuje:)

 

Na dzień dzisiejszy pozostaje chyba tylko dwójka 130/65 i Synta 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Synta 6" (Dobson 150/1200 czyli taki https://deltaoptical.pl/teleskop-sk-dob-6) to typowo planetarny teleskop i będzie dawać lepsze obrazy. Dodatkowo ma normalny wyciąg, pełna tubę i... niestety wielkie rozmiary - cos za coś.

Ja bym wybrał zdecydowanie 150/1200 jesli chodzi o Newtona (i dodatkowo na paralaktyku). Chociaz, tak jak juz pisałem, zalezy co komu pasuje.

 

BTW - ten Hertige 130/650 jest przepiekny... :wub: ,ale w tym wypadku lepsza chyba by była miłość z rozsądku ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witt, ogarniesz Syntę 6" na balkonie, pod pewnymi warunkami (patrz niżej). Oczywiście będzie musiała wracać do pokoju po obserwacjach, ale wcale nie zabierze więcej miejsca niż jakiś sprzęt na trójnogu typu AZ4. A jego tez nie zostawisz na pastwę warunków atmosferycznych.

 Osobnym problemem jest jakaś podstawka (h = 30-40cm) na balkon, bo bez niej z Dobsonem będzie dramat (niskie zawieszenie tuby +balustrada balkonu). Ale to jest gadżet, który tanio we własnym zakresie zmontujesz z materiałów ze sklepu budowlanego, za grosze. Taki podest dobrze zaimpregnowany może urzędować na balkonie (zwłaszcza zadaszonym) non-stop, nie zagracając mieszkania i nie wymagając noszenia razem z teleskopem.

 Sam teleskop będzie dawać znacznie lepsze obrazy planet niż cokolwiek z pary, którą rozważałeś wcześniej:130/650 albo 130/900. Każdy z nich będzie do obserwacji US dużo słabszy od tej Synty.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jarek napisał:

Witt, ogarniesz Syntę 6" na balkonie, pod pewnymi warunkami (patrz niżej). Oczywiście będzie musiała wracać do pokoju po obserwacjach, ale wcale nie zabierze więcej miejsca niż jakiś sprzęt na trójnogu typu AZ4. A jego tez nie zostawisz na pastwę warunków atmosferycznych.

 Osobnym problemem jest jakaś podstawka (h = 30-40cm) na balkon, bo bez niej z Dobsonem będzie dramat (niskie zawieszenie tuby +balustrada balkonu). Ale to jest gadżet, który tanio we własnym zakresie zmontujesz z materiałów ze sklepu budowlanego, za grosze. Taki podest dobrze zaimpregnowany może urzędować na balkonie (zwłaszcza zadaszonym) non-stop, nie zagracając mieszkania i nie wymagając noszenia razem z teleskopem.

 Sam teleskop będzie dawać znacznie lepsze obrazy planet niż cokolwiek z pary, którą rozważałeś wcześniej:130/650 albo 130/900. Każdy z nich będzie do obserwacji US dużo słabszy od tej Synty.

Pozdrawiam

-J.

Dzięki, podest mogę łatwo zrobić sobie z akcesoriów balkonowych które już mam typu skrzynki na jabłka czy bambusowe puffy do siedzenia więc balustrady się nie lękam. Wczoraj, w gwiaździstą noc zdałem sobie sprawę że jak na Warszawę mam całkiem ciemne niebo :) (bliskość miejskich lasków i Wisły robi tu dobrą robotę)

 

Znalazłem miejsce w szafie gdzie spokojnie zmieści się tuba, a sam stelaż po przykryciu folią może chyba w sezonie letnim (przy braku permanentnych gradobić) stacjonować na balkonie? (Balkon jest zadaszony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, zdecydowałem się na zakup Synty Dobson 6 (Ukłony dla użytkownika lolak89, który pomógł mi w dokonaniu wybóru). Mam nadzieję że będzie to optymalny wybór i coś pomiedzy składanym kompaktem a działem przeciwpiechotnym ;)

 

Aby móc znaleźć ludzi na innych planetach muszę jednak dokupić jeszcze stosowany okular tj 6mm z dużym polem widzenia i jak najmniejszą ilością szkieł. 

 

Myślałem o GSO Super view jednak nigdzie nie mogę znaleźć 6tki.

 

Wydaje się że bardzo dobry stosunek ceny do jakości ma budżetowy okular WA-66 6 mm:

 

https://deltaoptical.pl/okular-wa-6-mm-66?from=listing

 

Jest jeszcze ciekawa postaci sporo jednak droższego:

 

http://www.astrokrak.pl/okulary-ts/1450-okular-hr-planetary-6mm-125-60.html

 

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO SV 6 mm (klon) są ale nie u nas w Polsce. 

tutaj

 

Technologia budowy jest :) także nic nie stoi na przeszkodzie aby zakupić. Sumienie radzi aby do 150/1200 kupić TS HR 6 mm jako max power na Księżyc i przy dobrych warunkach na planety, będzie wygodniejszy od np. BCO 6 mm, to tak z teorii ale JA osobiście jako planeciarz i fan orciaków pewnie kupiłbym jednak BCO. Ta światłosiła nie jest wymagająca i większość okularów dobrze zagra w tej tubie jednak przy planetach najwięcej do powiedzenia ma jakość okularu na osi, liczba elementów i ich jakość. BCO w tej cenie będzie najlepszy optycznie i tyle, pomijając kwestię wygody a tak na dobrą sprawę ER bo nie mówię nawet o prowadzeniu za planetą bo 200x to nie jest żaden kosmos. Dużymi lustrami prowadzą kilkukrotnie większe powery i nie płaczą :) Sam 20" lustrem oglądałem orciakami z polem 42" gromady kuliste przy dużych powerach i nie przyszło mi do głowy że prowadzenie może mi sprawić kłopot.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lolak89 napisał:

 Sam 20" lustrem oglądałem orciakami z polem 42" gromady kuliste przy dużych powerach i nie przyszło mi do głowy że prowadzenie może mi sprawić kłopot.

Bo nie ma problemu. Dobson działa dużo lepiej niż się może wydawać o ile jest solidnie zrobiony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.