Skocz do zawartości

Sprzęt do astrofoto


Plysaj

Rekomendowane odpowiedzi

Jako iż jestem początkujący w tej dziedzinie :D Póki co telefonem przez moją synte 8'' fotki robię lub jakieś aviki i coś wychodzi. Jednak w najbliższym czasie myślę nad zakupem czegoś lepszego do astrofotografi. I tutaj powstaje pytanie czy synte 8'' opłaca się zakładać na montaż jakiś czy lepiej kupić inny teleskop. I drugie pytanie kamerka czy lustrzanka? Budżet jakim dysponuje to około 6000-7000zł. Do planet na początek a później może jakieś ds :) A tu jakiś jeden avik telefonem składany w Registaxie. 

111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Plysaj napisał:

Teraz mam jedno inne pytanie 

Teleskop Celestron Advanced VX 9.25 (lub 11) dobre do astrofoto? Czy lepiej jakiś mniejszy tańszy? Pod foto ds i planet.

Po tym pytaniu można się domyślić, że nie za bardzo zdajesz sobie jeszcze sprawę z problemów, jakie towarzyszą astrofoto. Polecam poświęcić przynajmniej kilka dni na przeczytanie różnych wątków na ten temat na forum. To da Ci jakieś pojęcie w temacie. Wtedy będziesz mógł bardziej świadomie coś wybrać i zdawać sobie sprawę, czego można oczekiwać od sprzętu.

 

Zestaw, który proponujesz nadałby się do foto planet całkiem nieźle. Ale do DS odpada całkowicie. Za długa ogniskowa i za wielka tuba, jak na taki montaż.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Plysaj napisał:

Teraz mam jedno inne pytanie 

Teleskop Celestron Advanced VX 9.25 (lub 11) dobre do astrofoto? Czy lepiej jakiś mniejszy tańszy? Pod foto ds i planet.

Jeśli chcesz, aby astrofoto DS-ów nie było źródłem frustracji i niepowodzeń to posłuchaj doświadczonych w tej materii. Pamiętaj, że problemy rosną (powiedział bym, że w przyroście geometrycznym) wraz ze wzrostem długości ogniskowej. Dlatego zapomnij o Celestron Advanced VX 9.25 (lub 11) tylko zacznij od obiektywu krótkoogniskowego (35-50 mm) potem teleobiektywu 200 mm. Jak uzyskasz zadowalające efekty to dopiero wtedy zacznij analizować zakup teleskopu z dłuższą ogniskową. No i jak napisał Wessel warto poczytać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam, może coś przypadkowo pominąłem, do ds powinien być dobry montaż i teleskop z krótsza ogniskową (jeśli źle pisze to poprawcie). To może ktoś podać jakiś sensowny teleskop na początek z którego można już zrobić ładne zdjęcia ds? Czy taki SW 150/750 lub może jakiś bardziej 80/600?nada się czy nie?  Co do miejsca to mieszkam w niewielkiej wsi i raczej przeszkód powodowanych lampami po 23 godzinie nie ma. Czas mam jako iż jakoś dużo lat nie mam i jeszcze czasu jest, chodzę czasem do jakiejś pracy na wakacjach itp i tak sobie zbieram na zestaw. Póki co mogę wydać max 7k. Spróbuję kupić używane co się da żeby było taniej. Póki co mam Synte 8'' Dobson i do obserwacji fajna bardzo jest ale do astrofoto się nie nadaje. 

Edytowane przez Plysaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś zastanawiałem się nad sprzętem astrofoto :), hmmm...chyba każdy z nas :). To co ja mogę Ci doradzić to na razie zostaw sobie tego dobsona do wizuala. Proponuję Ci kupno:

1. Głowica astrofotograficzna Sky-Watcher Star Adventurer

https://www.teleskopy.pl/Głowica-astrofotograficzna-Sky-Watcher-Star-Adventurer-pełny-zestaw-teleskopy-3624.html

 

do tego jakiś statyw np.


2. Statyw CAMROCK EVO Tactic T70 udźwig 18 kg

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=130_311&products_id=3540&lunety=Statyw CAMROCK EVO Tactic T70 ud wig 18 kg 172 cm jako tr jn g 178 cm jako monopod

 

Ja bym na twoim miejscu zaczął od aparat+obiektyw, jakąś stałkę 100-135mm. Na forum znajdziesz jakiegoś używanego, modyfikowanego Canona.

 

Spokojnie zmieścisz się w tym budżecie, a nawet Ci zostanie :). Takim zestawem zaczniesz swoją przygodę i zobaczysz czy Ci się to podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, xinu napisał:

Też kiedyś zastanawiałem się nad sprzętem astrofoto :), hmmm...chyba każdy z nas :). To co ja mogę Ci doradzić to na razie zostaw sobie tego dobsona do wizuala. Proponuję Ci kupno:

1. Głowica astrofotograficzna Sky-Watcher Star Adventurer

https://www.teleskopy.pl/Głowica-astrofotograficzna-Sky-Watcher-Star-Adventurer-pełny-zestaw-teleskopy-3624.html

 

do tego jakiś statyw np.


2. Statyw CAMROCK EVO Tactic T70 udźwig 18 kg

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=130_311&products_id=3540&lunety=Statyw CAMROCK EVO Tactic T70 ud wig 18 kg 172 cm jako tr jn g 178 cm jako monopod

 

Ja bym na twoim miejscu zaczął od aparat+obiektyw, jakąś stałkę 100-135mm. Na forum znajdziesz jakiegoś używanego, modyfikowanego Canona.

 

Spokojnie zmieścisz się w tym budżecie, a nawet Ci zostanie :). Takim zestawem zaczniesz swoją przygodę i zobaczysz czy Ci się to podoba.

 

Miałem identyczny setup. 

Potwierdzam, że więcej niż ok 150mm nie warto sadzac na SWA. Wtedy uorawiasz bezstresowe astrofoto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Plysaj napisał:

Czytam czytam, może coś przypadkowo pominąłem, do ds powinien być dobry montaż i teleskop z krótsza ogniskową (jeśli źle pisze to poprawcie). To może ktoś podać jakiś sensowny teleskop na początek z którego można już zrobić ładne zdjęcia ds? Czy taki SW 150/750 nada się czy nie? 

Ja z kolei,  jeśli nie chcesz teleobiektywu tylko koniecznie teleskop polecam tubę SW ED 80. Trafiają się używane za ok. 1500 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc kupię pewnie apart i obiektyw, a jeszcze pytanie mam odnośnie czy Star Adventurer łatwo jest kiedyś później sprzedać gdybym kupował jakiś lepszy montaż pod teleskop. A i jeszcze może ktoś poleci gdzie kupić tanie obiektywy żeby nie były jakoś popsute? Forum czy jakieś strony inne polecacie?

Myślałem kiedyś o takim setupie:

- Canon 350d lub 450d,

- Star Adventurer,

- Jakiś obiektyw Jupiter, Pentacon czy coś z ogniskową 135mm + jakiś jeden może 10mm do drogi mlecznej np, i może może 30mm około jakiś,

 

Edytowane przez Plysaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Plysaj napisał:

A więc kupię pewnie apart i obiektyw, a jeszcze pytanie mam odnośnie czy Star Adventurer łatwo jest kiedyś później sprzedać gdybym kupował jakiś lepszy montaż pod teleskop.

Bardzo łatwo, w tej chwili jedna osoba właśnie chce taki kupić :)

23 minuty temu, Plysaj napisał:

A i jeszcze może ktoś poleci gdzie kupić tanie obiektywy żeby nie były jakoś popsute? Forum czy jakieś strony inne polecacie?

Najlepiej na forum, do Canona znajdziesz tu czasem coś ciekawego. Allegro i podobne to większa niewiadoma. Niestety, "normalny fotograf" może nawet nie być świadomy, że obiektyw ma jakieś wady, bo on tego nie widzi na swoich zdjęciach. Tutaj kupisz obiektywy testowane na gwiazdach, zazwyczaj możesz poprosić o przykładowe zdjęcia.

25 minut temu, Plysaj napisał:

Canon 350d lub 450d,

- Star Adventurer,

- Jakiś obiektyw Jupiter, Pentacon czy coś z ogniskową 135mm + jakiś jeden może 10mm do drogi mlecznej np, i może może 30mm około jakiś,

Nie schodź poniżej 450D. Od tego modelu jest Live View, które bardzo ułatwia ustawianie ostrości.

Poluj na używanego Samyanga 135 mm. To jest obiektyw doskonały. Ale wcześniej możesz kupić coś gorszego :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie, 

 

A więc zaszły pewne zmiany i mam pytanie :P

Stwierdziłem że nie będę kupował Star Adventurer , a zamiast tego montaż i teleskop. Może jednak napisze jak mam zamiar to zrobić :P

 

I mam zamiar kupić tak:

- na początek Canon 50D mod + obiektyw 18-70mm (do foto normalnego i do jakiś pierwszych trochę lepszych fotek drogi mlecznej itd. niż z mojej cyfrówki) 

- jako drugą rzecz montaż HEQ5 lub może NEQ6 ale nie pewne narazie+ jakieś obiektywy (jupiter 135mm i jakiś Canon 50mm) i założyć to na HEQ5 (obiektywy mogę potem i do zwykłego foto używać) 

- i na koniec jakiś teleskop i tu nie mogę zdecydować czy:

~ SW 150/750

~ ED80

Czy coś innego?

Teraz kolejna rzecz a mianowicie korektor komy. Jak wpisałem w wyszukiwarkę chyba każdy jaki widziałem był na wyciąg 2'' (chyba że coś pominąłem, lub złe szukałem) i teraz czy są takie do wyciągu 1,25'' i jakie polecacie?

Guiding i jakieś inne dodatki trochę zaczekają :) Powoli do celu :D

Pozdrawiam :D

 

Edytowane przez Plysaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Plysaj napisał:

Teraz kolejna rzecz a mianowicie korektor komy. Jak wpisałem w wyszukiwarkę chyba każdy jaki widziałem był na wyciąg 2'' (chyba że coś pominąłem, lub złe szukałem) i teraz czy są takie do wyciągu 1,25'' i jakie polecacie?

Wiesz, że korektor komy nie nadaje się do ED80, tylko do teleskopów lustrzanych.

 

Zobacz jakiej wielkości masz matrycę w swoim aparacie (lub zobacz w necie jaką ma ona wielkość) i porównaj to z prześwitem złączek 1,25" - szybko odpowiesz sobie na pytanie dlaczego nie ma korektorów (ani flattenerów) na ten typ złączki.

Zarówno ED80 jak i SW150/750 dysponują 2" wyciągiem Crayforda i zamonotwanie korektora komy lub flattenera nie powinno stanowić problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Wiesz, że korektor komy nie nadaje się do ED80, tylko do teleskopów lustrzanych.

 

Zobacz jakiej wielkości masz matrycę w swoim aparacie (lub zobacz w necie jaką ma ona wielkość) i porównaj to z prześwitem złączek 1,25" - szybko odpowiesz sobie na pytanie dlaczego nie ma korektorów (ani flattenerów) na ten typ złączki.

Zarówno ED80 jak i SW150/750 dysponują 2" wyciągiem Crayforda i zamonotwanie korektora komy lub flattenera nie powinno stanowić problemu.

Dzięki :) Już coś wiem, teraz czekam na to czy mam dobry pomysł na astrofoto i jaki teleskop lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pav1007 napisał:

Zależy co chcesz uzyskać, jeden to refraktor 80/600 f/7.5 (z reduktorem ogniskowej robi się 510mm czyli f/6.3), SW150/750 to njutek o światłosile f/5 ale z ogniskową 750mm (co np do szerszych mgławic jest już za dużo)

Czyli z tego wynika że będę bardziej w ED80 celował bo mgławice i ogólnie ds jakoś bardziej mnie interesują :)

A póki co aparat obiektywy i HEQ5/NEQ6 kupić. Później mogę już focić i sobie na spokojnie na resztę dobierać :) Jak myślicie dobry plan? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TSAPO65Q też jest ok - mniejsza ogniskowa = mniejsze problemy z prowadzeniem, ale apertura mniejsza i światłosiła (vs zredukowany EDek). Popularny i dobry sprzęt ten APO - ma swoje problemy (ściśnięta soczewka korektora) ale ma ważną zaletę - nie potrzeba dokupywać flattenera - ma już wbudowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Znów mam pewne pytanie :) Jako iż posiadam teraz synte 200/1200 jaki montaż bym musiał mieć żeby dość dobrze utrzymała się synta na nim i dość dobrze śledził obiekt? Myślałem na HEQ5 lub NEQ6 :/ HEQ5 tańsza tylko czy pociągnie mi dość dobrze ten montaż? Żeby jakieś aviki spróbować zrobić :P Lub nawet mieć komfort obserwacji. 

Edytowane przez Plysaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.