Skocz do zawartości

Gwiazda, która zmieniła wszechświat


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Tym pozornie infantylnym tytułem chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że w zasadzie nie znalazłem żadnej informacji o gwieździe V1 na forach internetowych.

Słabo szukasz Adam, toć alerty na obserwację tej zmiennej na forum bywają :)

 

Pamiętam, notę dla alertu 422 z twojego automatycznego konta na dziale zmiennych

Pisałem też o tym na świętej pamięci newsach astropolis. Cały artykuł był... ale to niestety już przepadło. Mam jakaś starą kopie na astroamatorze, ale nie bardzo jest jak zlinkować. Poniżej link do orginalnego requesta aavso i mapki:

http://www.aavso.org/aavso-alert-notice-422

m31_v1_int_r_0.jpg

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Hans napisał:

Słabo szukasz Adam, toć alerty na obserwację tej zmiennej na forum bywają :)

 

No właśnie coś mi brzęczało w mózgu, ale... google nie potrafił mi tego znaleźć, tym bardziej wyszukiwarka forumowa. Dzięki. Nie zmienia to faktu, że chyba warto ją popromować ;) Wypada wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co chcieli by nie tylko rozdzielić, ale i trochę na niej popracować, przyklejam najważniejsze "fakty fotometryczne":

 

- okres - 30.41 dnia 

- typ zmienności - cefeida

- współrzędne: 00:41:27.30 +41:10:10.4 (J2000.0).

 

Gwiazdka jest  "nieco wymagająca" .19.4 magnitudo dla filtra V, i trochę kombinacji z gwiazdami referencyjnymi, ale zmiana w okolicach 1.3 mag. to sporo. Wielu z nas osiąga taki zasięg na swoich amatorskich fotografiach już na czasach liczonych w pojedynczych minutach bez specjalej gimnastyki.

 

M31_V1 to w sumie jedna z około 40 zmiennych w M31 na których w 1929 roku oparto nowatorskie wyliczenia odległości do galaktyki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Przypominam, że Hubble wykonał swoje zdjęcie ogromnym teleskopem o średnicy optyki 100” (2,5 metra) i musiał tę ekspozycję naświetlać przez 45 minut. Nawet w dzisiejszych czasach jest to na tyle duży teleskop, że znajduje się poza zasięgiem amatorów

To zupełny off top, ale temat tego teleskopu przed chwilą wypłynął po sąsiedzku, więc jako ciekawostka: 100 calówka z Mount Wilson jest dostępna dla amatorów. Kilka lat temu została przystosowana do obserwacji wizualnych i można ją wynająć za jedyne $5000/noc ($2700 za pół). We wrześniowym S&T z 2016 roku jest artykuł o takich obserwacjach.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, fantastyczny tekst. Dziękuję i proszę o kolejne.

 

Są rzeczy, o których każdy miłośnik astronomii, czy szerzej każdy zainteresowany naukami przyrodniczymi powinien wiedzieć. W ciekawy sposób opisałeś właśnie jedną z tych rzeczy. Czytając ten tekst nasunęła mi się taka myśl, którą poddaje pod rozwagę. Może warto wydzielić na forum zakładkę, nazwijmy ją roboczo Astropolis Highlight gdzie będą trafiały właśnie takie ciekawe teksty jak ten powyższy. Oczywiście pozostają do ustalenia kryteria wyboru (np. na początku miesiąca głosowanie na najciekawszy tekst za miesiąc ubiegły) ale może to być tematem oddzielnej dyskusji.

Tak na marginesie dodam, że 75 lat po słynnej debacie Harlow Shapley vs. Heber Curtis miała miejsce równie słynna debata między wybitnym polskim astrofizykiem prof. Bohdanem Paczyńskim a prof. Donaldem Lambem z uniwersytetu w Chicago. Spór dotyczył pochodzenia obserwowanych od ponad 20 lat rozbłysków gamma. Lamb optował za pochodzeniem wewnątrz galaktycznym natomiast Paczyński twierdził, że ich źródła leżą daleko poza naszą Drogą Mleczną. Początkowo debata nie przyniosła rezultatu, raczej skłaniano się przyznać rację Lambowi. Dopiero jak Paczyńskiemu udało się zebrać dane obserwacyjne o kierunkach skąd te rozbłyski pochodzą (początkowo było to trudne do ustalenia) wyszło, że źródła emisji są rozłożone równomiernie ze wszystkich kierunków sfery a nie od strony jądra naszej galaktyki. Wówczas Lamb musiał przyznać rację Polakowi.

 

A co do fotometrii -trudna sprawa <19,4 magnitudo ale posiadacze dużych luster -spróbujcie.

 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa. Teoretycznie mamy do tego technologię - zerknij tutaj:

https://astropolis.pl/ourpicks/

 

Trzeba by tylko dobrać odpowiednie kryteria doboru i powołać ludzi, którzy by oznaczali treści trafiające do tego zbioru. Pojawia się też na głównej stronie i leci w mailach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Adam, fantastyczny tekst. Dziękuję i proszę o kolejne.

 

Są rzeczy, o których każdy miłośnik astronomii, czy szerzej każdy zainteresowany naukami przyrodniczymi powinien wiedzieć. W ciekawy sposób opisałeś właśnie jedną z tych rzeczy. Czytając ten tekst nasunęła mi się taka myśl, którą poddaje pod rozwagę. Może warto wydzielić na forum zakładkę, nazwijmy ją roboczo Astropolis Highlight gdzie będą trafiały właśnie takie ciekawe teksty jak ten powyższy. Oczywiście pozostają do ustalenia kryteria wyboru (np. na początku miesiąca głosowanie na najciekawszy tekst za miesiąc ubiegły) ale może to być tematem oddzielnej dyskusji.

 

Ręcami i nogami ZA !

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innym podobnej rangi odkryciem nazwałbym odkrycie, że Słońce jest jedną z gwiazd (a więc i inne gwiazdy są innymi "słońcami"). Skąd wynikał prosty wniosek: odległości do innych gwiazd są gigantyczne. Zdaje się, że to Angelo Secchi i spektroskopia Słońca wykazała.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zastanawiam się trochę nad skalą błędów. Jeszcze w latach 70-tych odległość do Andromedy była szacowana na ok. 700 tys. lś. W latach osiemdziesiątych podawano 2.2 miliona, teraz 2.5 miliona. Zdaję sobie sprawę, że dokładny szacunek to nie w kij dmuchał zagadnienie, ale ciekawe jak bardzo nadal jesteśmy w błędzie. Trzymam kciuki Adamie - ciekawe ile Tobie wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Paether napisał:

Niby ciągle się do nas zbliża, a odległość z biegiem czasu coraz większa ;)

Na tamten czas to, czy M31 oddalona jest o 700 tys. lś, czy 2 miliony, to akurat wiele nie zmieniało (kontekstowo). Istotne było, że nie leży w naszej Drodze Mlecznej. Ja i tak głęboko kłaniam się ludzkiemu geniuszowi, który pozwolił w ogóle szacować takie odległości (najpierw paralaksą, a potem cefeidami). Mindblowing.

Wybaczam więc błędy nawet na poziomie 50% (przy tej skali) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
43 minuty temu, Hans napisał:

Heh,

 

W ramach porządkowania publikacji i przenoszenia astroamatora na nową domenę, odratowałem stary news z Astropolis :)

 

Dla chętnych: http://www.astroamator.com/index.php/publikacje/79-gwiazda-z-innej-galaktyki-w-twoich-rekach

 

Pozdrawiam.

Teraz pamiętam ten news. W sumie - nie taki stary :P - zaledwie 8 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.