Skocz do zawartości

Niebo w lipcu 2018 | całkowite zaćmienie Księżyca i Wielka Opozycja Marsa!


Rekomendowane odpowiedzi

W filmie są dwie nieścisłości. Południowe delta Aquarydy mają radiant jak nazwa wskazuje w Wodniku a ich prędkość 41km/a daje zjawiska meteorowe o umiarkowanej prędkości a nie jak jest powiedziane w filmie bardzo wolne. Chyba że autorowi chodziło o alfa Capricornidy ale wtedy nie zgadzało by się wysokość maximum dla tego roju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A meteory nie są ciekawym celem obserwacji ? Ale przy podawaniu ich ważnych parametrów prędkość jak i miejsce radiantu jest kluczowa. I do tego napisałem swoje uwagi. Poza tym mamy rzetelny materiał popularyzatorski okraszony świetnymi zdjęciami astro za co chylę czoła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Są. Ale ani ja, ani prawdopodobnie autor, ani większoć z nas zupełnie sie na tym nie zna. Może napiszesz referat? Bo widzę, że jesteś pasjonatą tego działu. Bardzo chętnie bym przeczytała. Takie wiesz, ładne zwięzłe zestawienie podstawowych informacji o meteorach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, DARK napisał:

W filmie są dwie nieścisłości. Południowe delta Aquarydy mają radiant jak nazwa wskazuje w Wodniku a ich prędkość 41km/a daje zjawiska meteorowe o umiarkowanej prędkości a nie jak jest powiedziane w filmie bardzo wolne. Chyba że autorowi chodziło o alfa Capricornidy ale wtedy nie zgadzało by się wysokość maximum dla tego roju.

Już objaśniam, Darku :) Południowe delta Akwarydy (gwoli ścisłości - piszemy albo w wersji spolszczonej, albo w wersji obcojęzycznej i wtedy poprawny będzie człon "Aqua") mają radiant i prędkość dokładnie tak, jak podajesz, ale dla atrakcyjniejszej wizualizacji zjawiska użyłem animacji nie związanej ściśle z radiantem. W tym konkretnym przypadku nie zależało mi bowiem na precyzyjnym wskazaniu gdzie leży radiant, ale żeby w ogóle pokazać "spadające gwiazdy". Co do ich prędkości - na tle bardziej popularnych Perseidów czy Leonidów są one dość wolne, stąd użycie tego określenia, ale przyznaję Ci rację, iż mogłem użyć takiego właśnie porównania w treści filmu. Dzięki za uwagi! Pozdrawiam :)

Edytowane przez radio-teleskop.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.