Skocz do zawartości

Wodorowy Orzełek i... kulka :-)


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra praca, spytam tylko o jedno przy okazji. Skąd idea pokazywania DSow z wyciętymi gwiazdami? Część ludzi odbiera to jako "fajniejszą estetykę", czy kryje się za tym coś bardziej celowego? Nie potrafię namierzyć argumentów merytorycznych za podmienianiem informacji z fizycznej gwiazdy wartoscią uśrednioną przez algorytm z najblizszego otoczenia tejże. Coś mi tu umyka. :uhm:

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Hans napisał:

Skąd idea pokazywania DSow z wyciętymi gwiazdami?

Nie wiem jak inni, to moja subiektywna ocena, ale oglądając zdjęcie bez gwiazd mam wrażenie jakby wykonane było z bliskiej odległości od obiektu, trochę jak przez okno statku kosmicznego, który właśnie tam doleciał i wszystkie gwiazdy po drodze już zostawił za sobą. Fajne odczucie.

Gwiazdy nadają głębi, ale również poczucia, że obiekt jest daleko bo przecież widzimy, że mnóstwo z nich 'zasłania' obiekt i pamiętamy, że odległości między gwiazdami są ogromne. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytęż wzrok i znajdź miejsce łączenia... No mogę się domyślać, ale głowy nie daje gdzie. Świetnie wyszło.

No i szacun za 86700 (słownie osiemdziesiąt sześć tysięcy siedemset)  sekund ekspozycji (ponad 24 godz).

Super fotka, Sharpless pierwsza klasa, bardzo podobają mi się też wodorowe chmury na prawo od NGC 6604. Co do Filarów to uważam podobnie jak Tayson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hans, to jest trochę jak napisał @Paether - jak robię zdjęcie bez gwiazd to mam wrażenie, że wszystko jest jakby dokładniejsze, wyraźniejsze - naglę widzę więcej obszarów mgławicowych - tak jakbym usunął element niepożądany :-) Z technicznego punktu widzenia nadaje się do jednego ze sposobów łączenia Ha z RGB :-)

 

10 godzin temu, Tayson napisał:

Nie wiem jak to widać u Ciebie, ale u mnie centrum Orła jest ciut zbyt jasne i filary giną w blasku. 

Zależało mi na kontraście ale nie przesadzonym. Gdybym ściemnił centralną część M16 wyszło by płasko (robiłem taki zabieg) - ale może przy kolorze się tam pobawię. Dzięki za uwagę.

 

12 minut temu, Grzędziel napisał:

Wytęż wzrok i znajdź miejsce łączenia... No mogę się domyślać, ale głowy nie daje gdzie. Świetnie wyszło.

Dzięki Piotrze - starałem się tak przygotować panele, żeby poziomy się zgadzały, coby właśnie łączenia nie było widać. Nakładka to 25%

 

13 minut temu, Grzędziel napisał:

No i szacun za 86700 (słownie osiemdziesiąt sześć tysięcy siedemset)  sekund ekspozycji (ponad 24 godz).

Wiesz, mam rozstawiony sprzęt non stop, jest pogoda, zdejmuję kondona... tfu, pokrowiec, włączam i odpalam sesję, resztę robi SGP :-) Rano zakrywam i czeka dalej.

Dzięki - dla połączenia Ha i OSC potrzeba jest dużo klatek.

 

15 minut temu, Grzędziel napisał:

Super fotka, Sharpless pierwsza klasa, bardzo podobają mi się też wodorowe chmury na prawo od NGC 6604. Co do Filarów to uważam podobnie jak Tayson.

Co do tych filarów to sprawa nie jest taka prosta jak przyciemnienie. Po tym zabiegu zdjęcie robi się płaskie i to co zaprezentowałem jest takim konfucjańskim złotym środkiem - inny odbiór jest większej skali a inny przy mniejszej - jak moja. Jak zbiorę kolor do tego materiału to może coś pokombinuję z tym centrum i filarami.

Dziękuję za uwagi :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MateuszW napisał:

Zdjęcie absolutna klasa.

Dzięki Mateusz - jak na warunki warszawskie sam jestem zaskoczony, że tyle się zarejestrowało, tym bardziej, że była dyskusja na temat zastosowania CMOSów w mieście do narrowbandu i do tego - to kamera kolorowa. M16 startował dokładnie znad Lotniska Chopina a ja zaczynałem focić jak był jakieś 12* nad horyzontem.

 

40 minut temu, MateuszW napisał:

a nie wiem, czy bym potrafił tyle czasu wygospodarować na ten kadr jak noce takie krótkie

Jak sprzęt stoi to głupio by było, żeby nie zbierał fotonów :-)

 

41 minut temu, MateuszW napisał:

Miałem proponować, żeby pociągnąć mozaikę do Omegi, ale cóż, trochę daleko jednak jest.

A wiesz, że myślałem o tym? Ale chyba nie dam rady w tym roku - muszę trochę materiału zebrać do innych obiektów - ale kto wie :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.