Skocz do zawartości

Usprawnienie LS50THa


RMK

Rekomendowane odpowiedzi

LS50THa w wersji ekonomicznej podobnie, jak poprzednie najmniejsze aperturowo dziecko Lunta LS35, wyposażony jest w focuser obrotowy. Różnica polega na umiejscowieniu focusera oraz zmianie typu.
W focuserze LS50THa nie ma rotacji podczas ostrzenia, co część obserwatorów doceni. Jednak nadal rozwiązanie mechaniczne nie usatysfakcjonuje każdego. Ponieważ kilka drobnych usprawnień, które wprowadziłem w swoim egzemplarzu zostało już z powodzeniem powielone w kilku innych zdecydowałem się za namową znajomych zaprezentować. Może znajdą się kolejni naśladowcy lub prezentacja tych rozwiązań zainspiruje do pokazania własnych.

 

Problem 1. Połączenie focusera obrotowego z nasadką kątową za pomocą wsuwanego adaptera T2/1,25" blokowanego dwiema śrubami M4. Przeszkadzała mi niepewność mocowania i brak możliwości korekty osiowości w przypadku fotografowania. Śruba blokująca focuser ciężka jak na płytki gwint.
Rozwiązanie: Zamiast adaptera wsuwanego T2/1,25" zastosowałem złączkę T2/T2 o stałej długości z możliwością rotacji. Zbudowana jest z tulei oraz osadzonych wewnątrz pierścieni T2. Każdy pierścień ma możliwość obrotu, drobnej korekcji osiowości za pomocą umieszczonych co 120 stopni śrubek dociskowych wpuszczonych w tuleję lub śrubek z łbem radełkowanym. Połączenie takie nie powoduje przypadkowego wysunięcia nasadki kątowej nawet przy jej obracaniu, a możliwość niewielkiej korekty osiowości pozwala w mojej konfiguracji na unikanie pierścieni Newtona. Śruba dociskowa została zamieniona na śrubę z tworzywa. Nie niszczy powierzchni dociskanej.

mDSC02205.jpg.61f7c95840505a8f790635341bf2f4d8.jpg

 

Problem 2. Niedopasowany pierścień gumowy focusera ślizgający się podczas regulacji ostrości.
Rozwiązanie: Na szczęście dobrze się sprawdza naklejenie pasków dwustronnej cienkiej taśmy klejącej między korpus focusera i pierścień gumowy.

mDSC02198.jpg.bce3575560dda9b62559d435ee2425da.jpg

 

Problem 3: Brak szukacza słonecznego. Najbardziej wskazany lekki i niewielki.
Rozwiązanie: Można oczywiście dokupić za dodatkową opłatą ale zadecydowałem się na prostsze i tańsze rozwiązanie. Składa się z odcinka rurki aluminiowej zakończonej dopasowanymi zaślepkami. W jednej zaślepce znajdującej się od strony Słońca został wywiercony niewielki otworek, w zaślepce od strony obserwatora znajduje się mleczna pleksi. Koszt szukacza 9 zł.

mDSC02207.jpg.33ef2f42bbc609361a18bf93d7011b5c.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.