Skocz do zawartości

Pytanie o focus


Sebo_b

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, czy ostrzyć wystarczy raz na dowolnym obiekcie, czy do każdego obiektu oddzielnie? Chodzi o to, że nie zawsze mam wystarczająco jasną gwiazdę do maski Bahtinova. Oczywiście chodzi o astrofoto a nie visuala. 

 

1. Czy focus na dowolnej gwieździe będzie dobry na dowolny inny obszar nieba (DSy). 

2. Jeśli tak, to czy też stosuje się to do planet (są znacznie bliżej). 

3. Jeśli tak to czy też do księżyca? 

4. A co z ISS? 

 

Z góry dzięki. 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak - pod warunkiem że zmiana temperatury podczas nocy nie rozwali ostrości

2. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, na planety ostrzę innym teleskopem niż do DS, więc nie podpowiem

3. Inna ostrość - i na Księżyc raczej nie maską

4. Nie podpowiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast teoretycznie...

teleskop o średnicy 20 cm ustawiony na nieskończoność daje:

- dla obiektu w odległości 10 km nieostrość 4"

- dla obiektu w odległości 400 km nieostrość 0,1"

- dla obiektu w odległości 380000 km nieostrość 0,0001"

 

dobrze liczę?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szuu Że ja głupi nie wpadłem na to żeby to policzyć.

 

Liczby poprawione zgodnie z kolejnym postem.

 

Teoretycznie to myślę tak, choć nie jestem ani fizykiem ani optykiem:

 

Dla f=1000mm i d=200mm (to mój setup):

- plamka Airy'ego (w zależności od długości fali) to D=2.44 ... 4.27 um

- odległość hiperfokalna dla plamki 4.27 to (H=f*d/C+f): 47km

- pixel w mojej kamerze to 2.9um

- odległość hiperfokalna dla pixela to: 68km

 

Czyli dla plamki Airy'ego jeśli ustawię focus na 47km to będę miał ostro od 23.5km do nieskończoności - mam ISSa, księżyc, planety i DSy w focusie.

 

Z drugiej definicji odległości hiperfocalnej (focus na neskończoność, H=d*f/c) dla plamki Airy'ego wychodzi wciąż (w zaokrągleniu) 47km. Czyli wszystko powyżej 47km będzie ostre jeśli focus jest na nieskończoność.

 

Łącząc wzór na plamke Airy'ego ze wzorem na odległość hiperfocalną (może się komuś przyda) mamy: H=d/ (1.22 * lambda)

gdzie:

- d to średnica czynna

- lambda to długość fali

 

Czyli dla ultrafioletu (100nm, najgorszy przypadek jaki mi przychodzi do głowy) dla 200mm wychodzi 328km. Mieści się nawet ISS.

 

Proszę żeby ktoś, kto się zna napisał czy myślenie / liczenie jest dobre czy nie.

 

 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskiej wikipedii jest błędny wzór (EDIT: w en-wiki jest wzór (w uproszczeniu) na połowę plamki, w pl-wiki na całą - stąd różnica) na plamkę Airy'ego. Licząc ze wzoru z angielskiej wikipedii (tam jest wyprowadzony) mam trochę inne wyniki - niemniej nie zmieniają one sensu.

 

 

 

Screen Shot 2018-07-10 at 10.13.09.png

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, Sebo_b napisał:

Tzn wiem, że teoretycznie nie trzeba. Będę miał okazję to przetestuję na księżycu - tzn wyostrzę na np. Vegę i zrobię zdjęcie księżyca.

Wyostrzając na Vegę oczywiście możesz zrobić zdjęcie księżyca i będzie ono ostre.

 

Może nie do końca poprawnie się wyraziłem - wspomniał o tym dziki - refocusujesz przy zmianie temperatury otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblicz sobie CZF, gdy będziesz miał jakiś autofocuser możesz policzyć kiedy tracisz strefę ostrości i niezbędna jest korekta. 

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ

 

Do całości dochodzi jeszcze backlash wyciagu ;-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebo_b napisał:

No tak, jeśli się zmieni długość drogi optycznej w samym teleskopie (temperatura) to się rozfocusuje. Też można by to wyliczyć

Chcesz liczyć jak się jak się zmieni długośc tuby w chińskim teleskopie? :-) Łał :-) 

Powtórzę po raz kolejny - rzeczywistość bardzo szybko zweryfikuje to co jest na kartce. Dlatego tez proponuję zacząć badać to "na żywym organizmie"

 

32 minuty temu, Tayson napisał:

Licz dla Red. 

Nie licz dla czerwonego tylko dla niebieskiego

 

47 minut temu, Tayson napisał:

Do całości dochodzi jeszcze backlash wyciagu ;-)

Tomek, co to jest backlash wyciągu? Ugięcie? jego "niekontrolowane" wysunięcie? Czy czas jaki minie od ruchu osi do ruchu drawtube? (jeśli to ostatnie to nie wpływa to na ostrość, tylko na jej ustawienie)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Pav1007 said:

Tomek, co to jest backlash wyciągu?

 

To taka cofka - w kierunku przeciwnym niż był wysuwany.

 

Ale dla mojego Diamond-stelltracka piszą "True diamonds form a micro-geared high precision drive system never accomplished before. In comparison to conventional crayford or rack & pinion drives, this micro-geared movement has zero backlash, zero cogging, and zero flexure".

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebo_b napisał:

To taka cofka - w kierunku przeciwnym niż był wysuwany.

Pierwszy raz słyszę o czymś takim i byłem szczęśliwym człowiekiem nie mając o tym pojęcia a przy okazji robiąc ostre zdjęcia. :-) Nawet mi to ciężko sobie wyobrazić - taką cofkę :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Sebo_b napisał:

W polskiej wikipedii jest błędny wzór na plamkę Airy'ego. Licząc ze wzoru z angielskiej wikipedii (tam jest wyprowadzony) mam trochę inne wyniki - niemniej nie zmieniają one sensu.

 

 

 

Screen Shot 2018-07-10 at 10.13.09.png

W Polskiej wiki jest prawidłowy: średnica plamki Airego w ognisku to  2,44*lambda* f/D , natomiast 1,22*lambdna* f/D to połowa średnicy palmiki Airego, czyli kryterium rozdzielczości Rayleigh'a. Bierze sie to stąd, ze średnicę plamki mierzy się w połowie pierwszego ciemnego prążka. Sama plamka centralna w dysku Airego (czyli jasny krążek w środku) jest mniejsza i co ciekawe zalezy od jasności obiektu.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To luz na zębach wyciagu. Crayford może tego nie miec, ponieważ tam jest płaska bieżnia. 

 

W SGP3 taki luz widać przy ustawianiu ostrości na pierwszych 3 krokach. Pierwszy (bez kompensacji backlash) zawsze jest bardziej odgiety. 

 

Edit. 

https://astropolis.pl/topic/63256-sequeance-generator-pro-v3/?do=findComment&comment=723124

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, JSC said:

W Polskiej wiki jest prawidłowy: średnica plamki Airego w ognisku to  2,44*lambda* f/D , natomiast 1,22*lambdna* f/D to połowa średnicy palmiki Airego, czyli kryterium rozdzielczości Rayleigh'a. Bierze sie to stąd, ze średnicę plamki mierzy się w połowie pierwszego ciemnego prążka. Sama plamka centralna w dysku Airego (czyli jasny krążek w środku) jest mniejsza i co ciekawe zalezy od jasności obiektu.

 

Doczytałem, masz rację: "the maximum of the first Airy pattern falls on top of the first minimum of the second Airy pattern (the Rayleigh criterion).".

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, JSC napisał:

średnicę plamki mierzy się w połowie pierwszego ciemnego prążka

o jaki prążek chodzi?

w obrazie dyfrakcyjnym są jakieś prążki? Nie pomyliłeś pierścieni dyfrakcyjnych z prążkami interferencyjnymi?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ZbyT napisał:

o jaki prążek chodzi?

w obrazie dyfrakcyjnym są jakieś prążki? Nie pomyliłeś pierścieni dyfrakcyjnych z prążkami interferencyjnymi?

 

pozdrawiam

No wiesz... gdybyśmy mieli się spierać czy prążek może być też w postaci pierścienia, to by trzeba było przewertować słowniki języka polskiego ;)

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/prazki-dyfrakcyjne;3961981.html

"prążki dyfrakcyjne,
fiz. na przemian ciemne i jasne, na ogół barwne (w przypadku światła niemonochromatycznego) pasma powstałe wskutek dyfrakcji i interferencji światła przechodzącego przez niewielki otwór lub w pobliżu krawędzi przesłony;
prążki dyfrakcyjne powstają np. na przesłonie aperturowej układu optycznego (plamka Airy’ego)."
 

 

Tak oczywiście, ze chodzi o pierścień... a jeszcze bardziej prawidłowo - o pierwsze minimum dyfrakcyjne.

Rysunek wart tysiąca słów, więc wszystko wyjaśnia:

a_10f.jpg

 

A tak wygląda w naturze (Izar, Jeremy Perez) - zwróćcie uwagę na wielkości obydwu składników, a przecież obydwa składniki są z tej samej apertury ;) :

airy.jpg.54763c4a0f6aafd03c1437502a775fc4.jpg

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.