Skocz do zawartości

Opis napędu jednoosiowego do montaży EQ3-2 sterowanego pilotem


lkosz

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że nie mogłem znaleźć opisu napędu  w internecie, postanowiłem go wykonać samemu:

 

Opis działania:

  • pilot wysyła kablem prostokątne impulsy elektryczne:
    • oscylogram dla prędkości 1X (impulsy o szerokości 120ms, cykli na sekundę: 2,16)screenshot.png.61b4ded47eeb089d0f006fabfdc5259b.png
    • oscylogram dla prędkości 2X (impulsy o szerokości 58ms, cykli na sekundę: 4,31)screenshot2.png.ad1cc7083cf050657ff0bd51b5b014da.png
    • oscylogram dla prędkości 8X (impulsy o szerokości 29,6ms, cykli na sekundę: 17,2)screenshot8.png.3b3a8dcaa68af4ca5b89c89f7d0f6894.png
  • Wnętrze:
    • Płytka z przyciskami, tuż pod panelem przednim:n_pilot1.thumb.jpg.19f746ead25c0824aa670ddd8e95e76c.jpg
    • Płytka sterująca silnikiem od góry
    • n_pilot2.thumb.jpg.e214961ef8fdc45dbad7fa99f0fb396d.jpg
    • i od spodu
    • :n_pilot3.thumb.jpg.b7233febf9118d65ed02f168af34352b.jpg
    • Przekładnia silnika:1962484515_n_przekadnia.thumb.jpg.730687e2bc2a1ce1e1256ab0eafdc34a.jpg
  • Opis płytki:
    • u góry po lewej stronie znajduje się układ U1, jest to mikrokontroler AT89C2051-24PU taktowany kwarcem 3,579545MHz, do którego przełączniki podpięte są bezpośrednio
    • obok niego znajduje się układ U2 74HC05, jest to scalak składający się z 6 bramek logicznych NOT, z czego 4 są podłączone do drabinki rezystorowej, a dwie są niepodłączone
    • obok U2 znajduje się wspomniana drabinka 4 rezystorów 1kΩ, która wysterowuje bazy tranzystorów w centralnej części płytki
    • w centralnej części płytki znajduje się mostek H zbudowany z 4 par bipolarnych tranzystorów komplementarnych: NPN S8050 oraz PNP S8550
    • w dolnej części są zwykłe diody krzemowe 1N007 zabezpieczające tranzystory w mostku H
  • Silnik:
    • krokowy bipolarny, typ 42PM48L02, 22V, 200mA, 48 kroków, zmierzona indukcyjność ok. 54mH, zmierzona rezystancja 17,5Ω
    • przekładnia prawie metalowa, jedno kółko plastikowe, przełożenie rzekomo 1:120 (znalezione w internecie, nie sprawdzałem)
  • Opinia:
    • Za 270zł spodziewałem się czegoś lepszego, lub przynajmniej mniej niechlujnego
    • wyprowadzenia diod i tranzystorów są zaśniedziałe, płytki brudne, pojedyncze zimne luty, co wróży raczej rychłe problemy
    • elektroniką zajmuję się amatorsko, ale nawet dla mnie to rozwiązanie jest prostackie - mostek H na tranzystorach i słaby silnik krokowy z przekładnią z baaaaardzo dużą redukcją, żeby to jako tako działało, sterowany sygnałami prostoknątnymi. Przed otwarciem obudowy sam zmontowałem na stykówce na szybko mostek H żeby podłączyć silnik i sprawdzić jego możlwości, i jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem identyczny układ w środku
    • sama przekładnia ma niewielkie luzy, co przy "cofaniu" teleskopem jest trochę denerwujące
    • najbardziej denerwujący jest brak większych prędkości niż 8X
    • dokładność całego napędu budzi moje wątpliwości, a przypominam, że kosztuje 270zł
    • szacunkowy koszt całości to jakieś 60zł najwyżej (1zł płytki, półprzewodniki 8zł, pozostała drobnica 1zł, silnik u chińczyka to kilka dolarów, przekładnia również - niech będzie 40zł w sumie, chociaż znalazłem oferty za dolara; do tego obudowa i elementy metalowe - 10zł), jakim cudem to kosztuje 270zł i za co?
    • czy coś mi się w tym podoba? tak - sprzęgło do łączenia wału silnika i montażu
    • czy polecam? NIE, odradzam
  • Czy można coś z tym zrobić/poprawić?
    • można wykorzystać silnik i dorobić sterowanie + powerbank + przetwornica 5 - 12V, ale dorzucając 80zł za porządny silnik krokowy i 10 za sprzęgło można mieć sensowne sterowanie bezpośrednie (bez przekładni, pasków, zębatek itd). Za niedługo opublikuję schemat napędu DIY.
Edytowane przez lkosz
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób zarabia się pieniądze. Gdyby układ był przemyślany, elegancki i nowoczesny z dobrych materiałów kosztowałby 4x tyle. Trzeba pamiętać, że za te pieniądze kupuje się nie tylko funkcjonalność teleskopu, ale też oszczędza się ludziom czas i pieniądze potrzebne do zamontowania układu samemu, nie mówiąc o znajomości elektroniki, którą nie każdy ma. 

Ile czasu trzeba by to montować? Godzinę ? Dwie? Praca też kosztuje. Marketing i sprzedaż też nie są za darmo. 270 zł to normalna cena moim zdaniem, jeśli ktoś chce na tym zarobić, a nie pracować charytatywnie.

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt tego napędu powstał pewnie ponad 20 lat temu więc trudno się dziwić temu, że dziś wygląda archaicznie

na cenę składa się wiele czynników. Oprócz zysków sprzedawcy i pośredników są jeszcze podatki i cła

zrobiłem kiedyś napęd do swojego wyciągu, który różni się tylko tym, że nie podaje impulsów cały czas, a tylko po wciśnięciu przycisku. Dokładnie nie pamiętam kosztu ale było to około 50 zł czyli da się

gdybym policzył czas spędzony na projektowaniu, programowaniu i poskładaniu tego w całość pewnie koszt wyszedłby ponad 1000 zł :)

projektowanie takiego napędu od zera dzisiaj wydaje się bez sensu gdy istnieje AstroEQ, posiadający znacznie większe możliwości

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologicznie to bardziej takie lata 80, tylko układy czasowe zastąpili mikrokontrolerem żeby było jeszcze łatwiej, i jeszcze taniej. I tylko to każe myśleć raczej o późnych latach 90 :)

Prawdę mówiąc trochę mnie zdziwiły wasze odpowiedzi. Pamiętajcie, że to jest "no-name made in China", nie ma żadnego marketingu, nikt nad tym nie siedzi 2h, tylko góra kilka minut, lutowane jest automatycznie, a małe chińskie rączki na taśmie tylko wsadzają elementy w płytkę w pośpiechu i skręcają, o czym świadczą te ślady po topniku lub diabli wiedzą czym (to nie są ślady moich palców na płytkach, ani nie odbija się w nich światło, one na prawdę są takie brudne). Tragiczna warstwa śniedzi i patyny na wszystkim, nawet śrubach każe myśleć, że to powstało lata temu, tylko teraz sprzedają. Dlatego też sporo ludzi narzeka na awaryjność. Zaletę ma to jedną - koszt naprawy jest równie niewielki :)

O ile z zewnątrz wygląda to na prawdę nieźle (może poza koszykiem na baterie), o tyle w środku jest wytanione na maksa, byle tylko zarobić - na płytce powinny być przynajmniej diody schottky'ego, żeby zabezpieczyć tranzystory, a reszty efektu nie powinien dopełniać choćby kabel wlutowany chamsko do goldpinów, tylko mieć zarobione końcówki. I powinno to kosztować przynajmniej ze trzy razy mniej... Tam nie ma ani jednej rzeczy uzasadniającej tak absurdalną cenę. Nawet program który ktoś raz musiał napisać, co zajęło mu z 30-60 minut. Patrząc po jakości optyki którą kupiłem w teleskopy.pl nie sądziłem że takie g... tam sprzedają... Piszę to wszystko bo mi szkoda ludzi, którzy niczego nieświadomi, płacą krocie za takie coś (sam się z resztą początkowo dałem nabrać). Jeszcze są dodatkowo przekonani, że to tyle przecież musi kosztować bo teleskopy też są drogie...

 

Odnośnie kosztów i czasu muszę kilka rzeczy sprostować: to nieprawda, że trzeba się bardzo znać na elektronice, żeby złożyć napęd z gotowego schematu i gotowych układów. Nieprawda, że to jest trudne, i nie kosztuje to 1000zł. Nie trwa to też bardzo długo - najbardziej pracochłonne jest staranne przygotowanie obudowy, nawiercenie otworów itp. Reszta to kwestia przekonania się do tego, że elektronika w swojej podstawowej formie jest łatwa i przyjemna, naprawdę :D

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lkosz napisał:

Tam nie ma ani jednej rzeczy uzasadniającej tak absurdalną cenę.

Jest i nazywa się to astro. Wszystko, co sprzedaje się w niewielkiej liczbie sztuk, czyli zazwyczaj ma zastosowanie hobbystyczne, jest wielokrotnie droższe niż koszt produkcji. Dlatego, że nie ma konkurencji i można taką cenę narzucić. Możesz samemu zaprojektować i sprzedawać za 1/2 ceny, ale zrobisz to tylko na łamach forum, a ludzie szukający po sklepach i tak wezmą to droższe, bo nie będę wiedzieć, że istnieje alternatywa.

Z drugiej strony, jak możesz coś zrobić ładnie i schludnie za 30$ i mieć 10$ zysku lub za 10$ przy 30$ zysku byle jak, ale funkcjonalnie i ładnie z zewnątrz, to korporacja prawie zawsze wybierze to, gdzie zysk jest większy.

Niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.