Skocz do zawartości

Jak uzyskać normalny obraz w PS


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, jak zrobić, aby PS pokazywał normalnie zdjęcia czarnobiałe. Otóż, gdy wyświetlę zdjęcie w przeglądarce windowsa, czy PixInsight, to wygląda tak samo i chyba prawidłowo. Ale w PS jest inne. Przy domyślnych ustawieniach było znacznie rozjaśnione. Znalazłem, że odpowiadają za to ustawienia koloru w menu edycja. Domyślnie przy szarym było chyba Dot Gray 20%. Zmieniłem na 25% i jest nieco lepiej, ale wciąż trochę inaczej niż w oryginale. 30% jest już za ciemne. Żadna z opcji nie daje normalnego obrazu.

image.png.b51dbda446a986433d44496ebd12afc4.png

Zrobiłem gifa, który obrazuje różnice:

profile.gif.90b57aa79d91537403a352e796e6b3b0.gif

Jak zrobić, żeby mieć normalny obraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma żadnego, bo z profilem jest jeszcze gorzej. Konkretnie, zdjęcie najpierw edytuję w Pix LE, gdzie stosuję takie opcje zapisu:

image.png.054b50848fe86ee3cc5b4445d39de798.png

Jeśli zaznaczę embed ICC Profile, to PS twierdzi, że profil jest uszkodzony i wyświetla tak samo, jak bez profilu. A przeglądarka Windowsa wyświetla zdjęcie wtedy nieco inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz poczytać o zarządzaniu kolorem (choć Windows nie jest tu mistrzem świata ;)). W tym wypadku akurat łatwo sobie z tym poradzić. Podstawowa sprawa to przed zapisaniem jpg, czy PNG, koniecznie zamień na RGB i zapisuj przez Export > Export as (bardzo ważne), następnie kliknij opcję dołączenia profilu sRGB do pliku. Wtedy masz gwarancję, że plik będzie taki sam na maksymalnej ilości urządzeń (systemy operacyjne używają dzisiaj gammuta sRGB, a także same przeglądarki internetowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

A obrazek ma przypisany jakiś profil? Jeśli nie ma to zawsze są problemy. Do obróbki stosuję Adobe RGB a finalnie sRGB

A masz monitor o rozszerzonym gammucie (chociaż 98% AdobeRGB)? 
PS. Rozumiem, że później konwertujesz taki plik do sRGB, a nie po prostu dołączasz mu profil sRGB? To ważne (i bardzo częsty błąd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście że konwertuję. Co do mojego monitora - nie wiem jaki procent gamuta Adobe pokrywa, ale prezentacja nie jest moim nadrzędnym celem dla którego stosuję Adobe RGB na przejściu z Pix do PS. Raczej chodzi mi o to, żeby PS nie podmieniał profilu obrazka otwieranego na jakiś mu pasujący. W taki sposób mam w Pixie i PS taki sam wyglądobrazka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.