Skocz do zawartości

Delos czy Ethos bla.. bla.. cd.


seg

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja wygląda następująco:

 

- miałem wszystkie ES'y 1.25" 82' - ER dla mnie nieakceptowalny w okularach poniżej 20mm - oczy zdrowe, co rok badane - (czyli podszedł mi tylko 20mm i 24mm), najkrótszy użyteczny okular to 6.7mm.. , poza tym g.... się znam, ale aberrację na jasnych obiektach widziałem i bolało..

- mam Ethosa 21mm - takiej czerni tła i punktowości gwiazd (testowany na N12" Dobs) nigdy nie widziałem, ER na granicy akceptowalności,

- oprócz Ethos 21mm potrzebuję jeszcze dwóch okularów - and the question is.. Ethos 6mm 1,25"/2" + Ethos 13mm 1,25"/2", czy lepiej Delos 6mm 1,25" + Delos 14mm 1,25" ??

- pobożne życzenie - chciałbym, aby w temacie wypowiedział się Łysy - coś tam kiedyś pisał o wyższości D nad E, ale nie pamiętam w jakim zastosowaniu ;)

- sugestie?

 

Pozdrawiam,

 

SebaG

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Delosa 14, przez Ethosa 13 patrzyłem nieraz, bo ma go kumpel z którym często jeździmy na obserwacje. Delos jest mega-mega wygodny, sprawia wrażenie "płaskości pola widzenia" - świetnie się w niego patrzy, bez zmęczenia. Ethos 13 ma mniejszy ER, trzeba się bardziej do niego przykleić, więc jest mniej wygodny - ale za to obraz powala. Jest wrażenie zatopienia się w kosmosie, diafragma znika i są tylko gwiazdy i my. Mam też wrażenie, że Ethos 13 ma trochę lepszy kontrast i transmisję niż Delos 14, ale to, po pierwsze, może być wynik po pierwsze ciut większego powiększenia, a po drugie - nie robiłem dokładnych porównań. Jakbym miał nadmiar hajsu, to bym kupił i Delosy, i Ethosy, żeby móc przeprowadzić długotrwałe porównania na różnych obiektach :) Ale myślę, że wynik by był łeb w łeb - Delos to wygoda, a Ethos to zanurzenie w kosmosie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zdecydowałem się na zakup okularu prawie 2 miesiące czytałem wszystkie informacje wyboru najlepszego do 16ki. Ostatecznie po rozważeniu wszystkich ocen kupiłem Ethosa 13 mm i zaoszczędziłem na szukaczu. Telerad wystarczy przy polu 100 stopni.  Informacji w języku polskim jest bardzo mało więc szukaj na angielskojęzycznych forach. 

P.S. Przy pow. 138x Księżyc widać tak:

2B083F7F-F02F-4B0A-8652-FCFF80F04723.jpeg

Edytowane przez numerobis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2018 o 21:20, seg napisał:

Sytuacja wygląda następująco:

 

- miałem wszystkie ES'y 1.25" 82' - ER dla mnie nieakceptowalny w okularach poniżej 20mm - oczy zdrowe, co rok badane - (czyli podszedł mi tylko 20mm i 24mm), najkrótszy użyteczny okular to 6.7mm.. , poza tym g.... się znam, ale aberrację na jasnych obiektach widziałem i bolało..

- mam Ethosa 21mm - takiej czerni tła i punktowości gwiazd (testowany na N12" Dobs) nigdy nie widziałem, ER na granicy akceptowalności,

- oprócz Ethos 21mm potrzebuję jeszcze dwóch okularów - and the question is.. Ethos 6mm 1,25"/2" + Ethos 13mm 1,25"/2", czy lepiej Delos 6mm 1,25" + Delos 14mm 1,25" ??

- pobożne życzenie - chciałbym, aby w temacie wypowiedział się Łysy - coś tam kiedyś pisał o wyższości D nad E, ale nie pamiętam w jakim zastosowaniu ;)

- sugestie?

 

Pozdrawiam,

 

SebaG

Ale do jakiego teleskopu? Newton 12" f/5?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale do jakiego teleskopu? Newton 12" f/5?

Nie, ten już sprzedałem. Generalnie mają to być trzy docelowe okulary. Do każdego teleskopu teraz i w przyszłości. Nie chcę więcej, ponieważ ich wymiana w czasie obserwacji mnie wkurza. Poza tym jak pisałem wystarczą mi trzy po doświadczeniach z ES'ami. 21 mm, coś około 14 mm i coś w granicach 6-8 mm. ER jest dla mnie bardzo ważny. Brak aberracji chromatycznej także.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.