Skocz do zawartości

160 vs 140 (Cygnus Wall)


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe porównanie sprzętu z najwyższej półki. Zgadza się, praktycznie nie ma różnicy. Pierwsze zdjęcie troszkę ciemniejsze w cieniach, ale obstawiam, że to kwestia obróbki. Poza tym zasięg gwiazdowy i oddanie detalu wodorowych chmur identyczne.

Niech zgadnę -obstawiam, że pierwsze z TEC-a a drugie z CFF i bym zaryzykował stwierdzenie, że to pierwsze jest o 1% lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, HAMAL napisał:

Nie ma pewności jakie były warunki tak długich sesji :uhm: dodatkowo przy tak krótkich nocach a seeing ostatnio potrafi być bardzo zmienny.

To prawda seeng zagra tu ważną rolę ale i współpraca z reduktorem też ma znaczenie. Może być, że TEC lepiej z nim się dogaduje.

 

Godzinę temu, Antoni napisał:

Pierwsze zdjecie ma lepsze gwiazdy w porównaniu do drugiego widać różnice w jakości refraktora.Czyli TEC górą.

Dzięki Antek za opinię. Na pewno dla 160mm i nieco dłuższej ogniskowej mały piksel jest bardziej wymagający. Myślę, że przy pikselu 6-9 mikronów nie było by żadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Antoni napisał:

Pierwsze zdjecie ma lepsze gwiazdy w porównaniu do drugiego widać różnice w jakości refraktora.Czyli TEC górą.

Mam dokładnie odwrotny wniosek. Otwórz sobie oba zdjęcia w zakładkach i powiększ na kolejnych rogach. Widać wyraźnie (znaczy subtelnie, ale w oczywisty sposób), że gwiazdy w TEC140 są w rogach nieco mniej okrągłe i nieco większe, niż w CFF. Na środku również CFF ma nieco drobniejsze gwiazdki.

 

Zastanawiam się, czy przy tak subtelnych różnicach, masz Bogdanie pewność, że TEC nie miał ciut gorzej ustawionej ostrości? Nieokrągłości to nie zmieni, ale być może środek byłby identyczny.

 

1 godzinę temu, Jarzyna B. napisał:

To prawda seeng zagra tu ważną rolę ale i współpraca z reduktorem też ma znaczenie.

A jaki to reduktor? Taki sam w obu tubach? To jest też korektor, czy tuby gołe też dają idealne pole?

 

Moje zdanie jest takie, że TEC daje super obraz, a CFF obraz idealny :) Obraz z TECa byłby dla mnie spokojnie wystarczający, a nawet 2x lepszy niż trzeba :) A CFF daje obraz nieskazitelny. Cena obu tub jest daleko powyżej krytyki i nigdy nawet nie będę myślał o zakupie czegoś takiego :P Chińskie TSy są niewiele gorsze, a tańsze kilka razy.

15 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Według mnie nie ma wielkiej różnicy w rozdzielczości w przeciwieństwie do ceny jaka różni te dwa instrumenty :-)

Jeśli myślisz o rozdzielczości w sensie różnicy wynikającej w średnicy, to nie ma prawa jej być. Mniejsza rura ma zdolność rozdzielczą ok 1", a Twoja skala to ok 1,3", czyli jest jeszcze spory zapas. Większa rura ma ten zapas jeszcze większy.

 

Czy zdjęcia przeskalowałeś, żeby się idealnie zgadzały? Bo ogniskowe wychodzą podobne, ale chyba nie identyczne?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MateuszW napisał:

Mam dokładnie odwrotny wniosek. Otwórz sobie oba zdjęcia w zakładkach i powiększ na kolejnych rogach. Widać wyraźnie (znaczy subtelnie, ale w oczywisty sposób), że gwiazdy w TEC140 są w rogach nieco mniej okrągłe i nieco większe, niż w CFF. Na środku również CFF ma nieco drobniejsze gwiazdki.

 

Zastanawiam się, czy przy tak subtelnych różnicach, masz Bogdanie pewność, że TEC nie miał ciut gorzej ustawionej ostrości? Nieokrągłości to nie zmieni, ale być może środek byłby identyczny.

 

A jaki to reduktor? Taki sam w obu tubach? To jest też korektor, czy tuby gołe też dają idealne pole?

 

Moje zdanie jest takie, że TEC daje super obraz, a CFF obraz idealny :) Obraz z TECa byłby dla mnie spokojnie wystarczający, a nawet 2x lepszy niż trzeba :) A CFF daje obraz nieskazitelny. Cena obu tub jest daleko powyżej krytyki i nigdy nawet nie będę myślał o zakupie czegoś takiego :P Chińskie TSy są niewiele gorsze, a tańsze kilka razy.

Jeśli myślisz o rozdzielczości w sensie różnicy wynikającej w średnicy, to nie ma prawa jej być. Mniejsza rura ma zdolność rozdzielczą ok 1", a Twoja skala to ok 1,3", czyli jest jeszcze spory zapas. Większa rura ma ten zapas jeszcze większy.

 

Czy zdjęcia przeskalowałeś, żeby się idealnie zgadzały? Bo ogniskowe wychodzą podobne, ale chyba nie identyczne?

Nieco mniej okrągłe gwiazdy spowodowane są tym, że parę ekspozycji zestackowanych do porównań z TECa było minimalnie poruszonych. Musiałem je wykorzystać aby móc zaprezentować porównanie a pogody wystarczyło na tyle aby to wykonać i na nic więcej :-(

Przy tej ogniskowej i pikselu 4.54 szarpnięcie montażem powyżej 1 piksela potrafi je lekko poruszyć. W warunkach gorszego seeingu po prostu robię kolor albo zamykam obserwatorium.

Z CFFa faktycznie gwiazdy są nieco ciaśniejsze ale to spowodowane jest lepszym prowadzeniem i seeingiem.

Reduktor jest ten sam w obu teleskopach a zdjęcia są zalignowane do tej samej skali gdzie referencyjną jest klatka z CFFa160.

Bardzie zależało mi na porównaniu zasięgu i rozdzielczości spowodowanych dwu centymetrową różnicą apertury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odrobinę więcej wodoru zarejestrowało się na zdjęciu z CFF-a, co raczej nie jest dziwne biorąc pod uwagę nieco większą aperturę

poza tym zdjęcia bardzo podobne. Główną rolę odegrał chyba seeing więc doszukiwanie się różnic w kształcie i wielkości gwiazdek mało mówi o samej optyce

podobnie jak koledzy chciałbym zobaczyć zdjęcia w pełnym paśmie bo sama H-alfa niewiele mówi o korekcji barwnej obiektywu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Szkoda ze nie ma jak w tym momencie porownac z refraktorem jakiegoś newtona za co najmniej 1/3 ceny powyższego sprzętu. 

Takie rurki mają inne zalety niż lustrzane tuby i doceniają je wizualowcy z całego świata płacąc za nie krocie. Obrazy planet, Księżyca i układów gwiazd nie mają sobie równych.

Nik nigdy nie dokręca do nich żadnej kamery :neat:

Wiadomo, że lustro o dużo większej średnicy pokona kilkanaście centymetrów soczewki ale za astrografy odpowiednio usztywnione i trzymające kolimację nie zapłacisz już niższej ceny.

ASA czy Orion Optics wiedzą jak należy to wycenić.

Do tego dochodzi jeszcze sprawa odsprzedaży gdzie ja z moim TEC-em pożegnał bym się bardzo szybko.

hej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jarzyna B. napisał:

Takie rurki mają inne zalety niż lustrzane tuby i doceniają je wizualowcy z całego świata płacąc za nie krocie. Obrazy planet, Księżyca i układów gwiazd nie mają sobie równych.

Nik nigdy nie dokręca do nich żadnej kamery :neat:

Wiadomo, że lustro o dużo większej średnicy pokona kilkanaście centymetrów soczewki ale za astrografy odpowiednio usztywnione i trzymające kolimację nie zapłacisz już niższej ceny.

ASA czy Orion Optics wiedzą jak należy to wycenić.

Do tego dochodzi jeszcze sprawa odsprzedaży gdzie ja z moim TEC-em pożegnał bym się bardzo szybko.

hej,

Dokładnie - są dziedziny astronomii obserwacyjnej, gdzie jakość optyki nie ma znaczenia (rozległe mgławice), ale są i dziedziny gdzie jakość optyki ma kluczowe znaczenie (gwiazdy podwójne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.