Skocz do zawartości

Mgławica Pelikan -odszumianie, prośba o opinię


Rekomendowane odpowiedzi

Z braku pogody sięgam do swoich starszych zdjęć. Przy ponownej obróbce Pelikana zastanawiam się jak jest lepiej. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że oczywiście lepiej po odszumieniu. Ale po dłuższym zastanowieniu i porównaniu widać, że szorstkość fotki nieodszumionej ma swoje zalety, gdyż zawiera więcej subtelnych szczegółów, które w procesie odszumienia się rozmywają. Domyślam się, że większość z Was powie -zrób wersję pośrednią i pewnie ostatecznie tak zrobię. Ale bardzo jestem ciekaw Waszej opinii która z tych wersji bardziej do Was przemawia.

Zdjęcia wykonane poczciwą kamerą CCD KAF 8300,  Ha: 12x900 sek, prezentuję crop 1:1

 

Nie odszumione

pel1.thumb.jpg.c8701276f54f085a5c40c6b2e8333327.jpg

Odszumione

pel2.thumb.jpg.9b51e2d3b2bb9aed4af87e2cfc7708b7.jpg

 

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako fotka galeriowa, bezwzględnie wersja odszumiona, dobrze wyszło i dopiero po zobaczeniu wersji nieodszumionej widać ile tyciej drobnicy zwiało, nieodszumione to raczej wersja dla tropicielu detalu bo jako foto galeriowe w pierwszym odruchu odrzuca :uhm:

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pav1007 napisał:

Może zacznijmy od pytania - jak odszumiałeś?

Astronomy Tools  - Space noise reduction. Ale nie chodzi mi o podejmowanie tematu jak odszumiać i czy dobrze to robię, bo to temat rzeka. Po prostu jestem ciekaw jak odbieracie te zdjęcia. Które zdjęcie bardziej przemawia, to z szumem i detalem czy to gładziutkie, ale troszkę mdłe.

W końcu powyżej zaprezentowałem cropa 1:1 więc szum widać spory. W typowej prezentacji internetowej po resize nawet to nie odszumione wygląda (w/g) mnie znośnie:

pel3.thumb.jpg.d03a44020d2bd9030898f6810d4bfde0.jpg

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

oczywiste ze resize zmniejsza szum.

oczywiste, ze trzeba odszumiac te rejony ktore tego wymagaja a nie cala fotke.

Bardzo dobrze ujęte.

Ile wersji byś nie pokazał ( oczywiście bez jawnego przegięcia) to zawsze któraś coś wniesie w zależności od tego jakiemu celowi ma służyć ( patrz post Hamala)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.