Skocz do zawartości

Skorygowany achromat 120-150mm


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie ludziska.

 

Czy na świecie istnieje jakiś dobrze skorygowany achromat 120-150mm, żeby nie walił fioletem po oczach.

Potrzebuję coś do wizuala, niestety przy tych aperturach ceny ED/APO są ciut dla mojego budżetu za duże.

Tuba będzie wisieć na HEQ5.

 

PS. Od września chcę pociągnąć kółko astronomiczne w Tarnobrzegu i szukam czegoś za ludzką cenę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy istnieje coś takiego jak dobrze skorygowany achromat?

Im jaśniejszy tym więcej fioletu.

Bywa, że i ED mają z tym problem, choć nie jest on taki wielki. Po prostu od konstrukcji ED zwykle się już czegoś wymaga.  Zwłaszcza starsze konstrukcje ED miewały tendencję do ukazywania aberracji, co było wynikiem stosowania niższej jakości szkła niż jest ono stosowane w obecnych refraktorach.

 

Ja bym się zastanawiał nad tym w podobnej cenie:

https://www.bresser.de/en/Sale/Display-Items/EXPLORE-SCIENTIFIC-ED-APO-127mm-f-7-5-FCD-1-Alu-2-R-P-Focuser.html

Na pewno lepiej wypadnie niż achromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KrzysztofZ napisał:

kurcze, jakby ktoś miał taką używkę

 

 

Ja mam. Nie, nie oddam. Ale moze pytanie najpierw. Przez skorygowany rozumiesz tylko aberracje chromatyczną? Bo jesli nie, to ten teleskop, by ogarnac kawalek matrycy musial dostac flattener. Wiec i w wizualu na slabszych szklach pewnie poplynie. Poszukaj wątku gdzie Łysy pokazywal subiektywne zestawienie sprzętów. Jesli szukasz pod planety, to warto tam looknac. Jak pod DSy to juz inna bajka oczywiscie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem jak to wyglada w wizualu (nie testowalem), ale pod matrycą ta 150tka którą linkowales lepiej robi gwiazdom niz SW ED120/900. Mysle, ze jak ktos wezmie to szklo i w polu zestawi z budżetowymi EDkami klasy 130-140mm moze dojsc do ciekawych wynikow (na korzyść szkla Ohary). 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Jeżeli chcesz mieć dobry Achromat pod względem korekcji AC około 6" to musisz szukać ze światłem F:12-15 lub co najmniej F:10 , Firma "ISTAR" USA , ale mieli ostatnio przestój w produkcji.Wynalazków typu ED Tryplet ES , MEADE i podobnych też nie polecam. Achromaty tylko długoogniskowe a Edki myślę APM lub nawet nasz popularny 120ED  pracuje lepiej.

Posiadałem kilkanaście różnych Refraktorów ED i AC , brał bym pod uwagę jeszcze świetne Refraktory Achro Vixen , ale ceny nie są niskie.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 150tkę Achro F8 i jestem bardzo zadowolony. 

Wcześniej zmieniałem teleskopy szybko jak rękawiczki, tak co kilka miesięcy. Ten jest już ze mną prawie rok i pobędzie jeszcze nie wiem ile bo nie rozważam żadnej wymiany.

Owszem fiolet jest, ale oko uczy się aberracji i po jakimś czasie przestaje przeszkadzać a zaczynasz wyciągać detal z Planet.

Dodatkowo są filtry które przy zastosowaniu z F8 łanie niwelują aberrację na tarczy Planety. Tutaj takie Semi Apo czy filtr żółty dobrze się sprawdzają.

Ale najbardziej jestem zadowolony z obiektów DS, takie 150mm szkła bardzo ładnie pokazuje detal na większości M-ek i łape już sporo NGC-ków.

Dla mnie to najbardziej uniwersalny teleskop.

 

Jeśli nie boisz się gabarytów i ciężaru takiej tuby i montażu to polecam, w tej klasie cenowej nie złapiesz tak dużej apertury i takich obrazów jak w achromacie.

Na małą mobilność też jest sposób, ja sobie zamówiłem plecak do tuby i noszę tubę jak właśnie taki długi plecak na szelkach, statyw w ręce i śmigam "wyważony przód/tył" po okolicy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2018 o 11:37, KrzysztofZ napisał:

Czy na świecie istnieje jakiś dobrze skorygowany achromat 120-150mm, żeby nie walił fioletem po oczach.

Tylko jeden achromat zrobił na mnie wrażenie swoją korekcją; to Ryśkowy TMB 152/1200 na zlocie w Jodłowie kilkanaście lat temu. Z tego co pamiętam nawet bez chromatora miał korekcję na poziomie refraktorów semiapo.

Nie mam pojęcia jak wygląda jego dostępność i czy cena nie jest przypadkiem porównywalna do współcześnie produkowanych chińskich EDków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2018 o 11:37, KrzysztofZ napisał:

Pomóżcie ludziska.

 

Czy na świecie istnieje jakiś dobrze skorygowany achromat 120-150mm, żeby nie walił fioletem po oczach.

Potrzebuję coś do wizuala, niestety przy tych aperturach ceny ED/APO są ciut dla mojego budżetu za duże.

Tuba będzie wisieć na HEQ5.

 

PS. Od września chcę pociągnąć kółko astronomiczne w Tarnobrzegu i szukam czegoś za ludzką cenę.

 

Gdyby zwykły achromat 150mm na szkle BK7/F2 miał by byc pozbawiony widocznej aberracji chromatycznej to musiałby mieć f/27 czyli 4 metry długości. Stosunkowo mało AC (chociaż jest widoczna) ma achro Bressera 127/1200 i optycznie nie jest zły. Teoretycznie znikomą AC powinien miec Bresser 102/1350, ale jest ponoć z "lekka" niedopracowany optycznie. Obecnie najlepszym achromatem (poza jakąś niszową produkcją) jest chyba ten https://www.altairastro.com/starwave-102mm-f11-achromat-refractor-telescope-with-2-crayford-focuser.html niczego wiecej ze swiatłosiły f/11 sie nie wyciśnie przy klasycznym szkle (klonem jest chyba TS 102/1100), ale to tylko 102mm, a cena zbliza sie do ceny analogicznego Edka (gdyby jednak 100mm achro miało się równać z SW100/900ED musiałoby miec f/18).

Mozna poszukać jeszcze na zagranicznych giełdach starych uzywanych klasycznych "długich rurek", ale to problem ze sprowadzeniem tego (w sumie kwestia opakowania, ale to jednak duzy problem przy duzych teleskopach).

 

Niemniej jednak tak jak Wampum napisał, oko przyzwyczaja sie do AC i i nawet 150mm f/8 jest do przejścia jeśli nie uzywamy granicznych powiększeń (rzędu 2,5xD :) ) . Dodatkowo taki teleskop jest juz w miare uniwersalny do wszelakich obiektów. Wszysko zalezy od osobistych upodobań i tego czy potrzebujemy sprzetu do celów bardzo okreslonych (gwiazdy podwójne, planety), czy zadowolimy sie bardziej "uniwersalnym" sprzętem dajacym nieco gorszy obraz. Zresztą - można go nieco przysłonic, aby dawał mniej AC na określonych obiektach, szczególnie do pokazów.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do wizuala i do DS-ów to achromat TS150/900 jest najlepszym wyborem w tej klasie cenowej.

Generuje mniejsze fioletowe obwódki niż zwykłe achromaty f/5 o podobnej aperturze.

Gromady otwarte, kulki i wiele galaktyk widać dobrze, prawie jak w newtonie 8".

Na planetach możesz być trochę zawiedziony - fiolet widoczny wyraźnie, podobnie z jasnymi gwiazdami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie eksperymentował i wybrał jak najdłuższa ogniskową przy tej aperturze 150mm oraz w miarę dobra firmę (F/8 to i tak jest spora światłosiła). Wyciag tez jest wkurzający jeśli jest "latający" (nawet nie czuję kiedy rymuję ;) ), więc warto i na to zwrócić uwagę.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS 150/900, który podał Bajastro to ten sam co podlinkowałeś na początku. Tak się składa, że mam ten teleskop i razem jeździmy na obserwację. Mieszkasz niedaleko to możemy się gdzieś umówić co byś naocznie zobaczył jak się sprawuje.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do DSow OK. Np w M13 już można coś zdecydowanie więcej zobaczyć, w tej aperturze zaczyna już rozbijać na pojedyncze gwiazdy. Veil, Ameryka, mgławice w Strzelcu szczególnie jak zastosujesz filtr już się ładnie prezentują. Nie mam porównania na co dzień. Mam jeszcze TS ED 100mm i trochę zerkałem przez duże Newtony na zlotach. I to właściwie całe moje doświadczenie. Co do planet to chyba wybrałbym mój ED 100. Ten mały teleskop zrobił na mnie spore wrażenie na ostatnim wyjeździe na Teneryfie, ale o tym napisze osobny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Niemniej jednak tak jak Wampum napisał, oko przyzwyczaja sie do AC i i nawet 150mm f/8 jest do przejścia jeśli nie uzywamy granicznych powiększeń (rzędu 2,5xD :) ) . Dodatkowo taki teleskop jest juz w miare uniwersalny do wszelakich obiektów. Wszysko zalezy od osobistych upodobań i tego czy potrzebujemy sprzetu do celów bardzo okreslonych (gwiazdy podwójne, planety), czy zadowolimy sie bardziej "uniwersalnym" sprzętem dajacym nieco gorszy obraz. Zresztą - można go nieco przysłonic, aby dawał mniej AC na określonych obiektach, szczególnie do pokazów.

No właśnie zapomniałem dodać że swojego F8 przysłaniam do średnicy 113mm co daje mi F10,6. Aberracja jest mniejsza, ale nie jest to jakiś duży skok.

Kilka razy czytałem jakieś wspominki użytkowników, że taki fabryczny Achromat warto jest ponownie skorygować poprzez ekperymantalne ustawienie odległości pomiędzy soczewkami cron/flint, odpowienie obrócenie ich wzgędem siebie, wyczernienie tego co jest słabo fabrycznie wykonane. Powiedzcie czy takie rzeczy warto i da się zrobić samemu?. Zastanawiam się skąd różnica w wielkości aberracji pomiędzy wspomnianym TSem 150/900 a np. SW 150/1200?, tam są rożne gatunki szkła?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

2,5D z Achro 150/1200mm to śmiech ma sali.:-) JSC nie szybuj w obłokach.:-) To chiński obiektyw z przeciętną dokładnością wykonania , więc nawet nie ma o czym mówić.

Achro TS 152/900 mm F6 ma lepiej skorygowany chromatyzm od SW , Celestrona , itp. 6" F-8 , obiektyw jest na szkle OK4.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wampum napisał:

(...)fabryczny Achromat warto jest ponownie skorygować poprzez ekperymantalne ustawienie odległości pomiędzy soczewkami cron/flint, odpowienie obrócenie ich wzgędem siebie, wyczernienie tego co jest słabo fabrycznie wykonane. Powiedzcie czy takie rzeczy warto i da się zrobić samemu? (...)

Zalecam wstrzemięźliwość przy gmeraniu w celi obiektywu. Nie łatwo jest poprawić fabrykę na ukladzie szkła. Kolimacja, mechanika czy wyczernianie to zupełnie inna liga ATMu niż manipulacja geometrią obiektywu. Osobiście metody poprawiania obrazu za pomocą obracania soczewek czy modyfikacją dystansu wkladam między bajki... takie co to kończą się płaczem ;)

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę namieszam.

Tak, zgadza się, achromat jak sama nazwa wskazuje, ze swojej natury pokazuje aberację chromatyczną. 

Jednak jest ona widoczna na jasnych obiektach. Na DSach nie widać aberki. 

Na Wenus czy Księżycu widać.

Miałem achromat SW 150/750 i pokazywał on ładnie DSy. Uważam, że to całkiem porządny sprzęt za stosunkowo niewielkie pieniądze pod ciemne niebo na mgiełki, kulki i inne takie. 

Księżyc też się da, zwłaszcza przy jasnym niebie, podobnie obserwowałem Jowisza. 

Na ciemnym niebie planety wyglądają słabo, może z wyjątkiem Saturna. 

W przeciwieństwie do sprzętów F8 i wyżej, to lekka i krótka tuba. F5 ma po prostu swój obszar zastosowania. Długa tuba oprócz niewątpliwych walorów optycznych ma trochę wad. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Długa tuba oprócz niewątpliwych walorów optycznych ma trochę wad

A główną wadą długich achromatów jest ...długość

1. Już nie każda wejdzie do auta bez ściągania odrośnika jeśli jest taka możliwość, a i to nie zawsze

2. Większa podatność na wiatr.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hans napisał:

Zalecam wstrzemięźliwość przy gmeraniu w celi obiektywu. Nie łatwo jest poprawić fabrykę na ukladzie szkła. Kolimacja, mechanika czy wyczernianie to zupełnie inna liga ATMu niż manipulacja geometrią obiektywu. Osobiście metody poprawiania obrazu za pomocą obracania soczewek czy modyfikacją dystansu wkladam między bajki... takie co to kończą się płaczem ;)

 

Pozdrawiam

Poproszę o sprecyzowanie słowa kolimacja.

Myślałem, że kolimacja polega właśnie na wzajemnym kątowym ustawieniu soczewek względem siebie?, a jeśli już kątowo je ustawiamy to i odległość między nimi się jakoś zmienia?.

Proszę o poprawkę jeśli błędnie głośno myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.