Skocz do zawartości

Skorygowany achromat 120-150mm


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Kolimacja w normalnych refraktorach polega generalnie na osiowym ustawieniu calej celi wzgledem reszty teleskopu lub regulacji elementow optycznych wzgledem siebie w samej celi tak, by przywrocic osiowosc toru optycznego. Np. jesli z jakiegos powodu system kompensacji termicznej dostal zbyt duzych luzow. Cela daje do tego mechanizmy. To generalnie przywracanie stanu fabrycznego. Da sie to zrobic majac tylko ławe optyczna i srubokret (albo niebo i kawalek matrycy zamiast ławy)

 

Ingerencja w kolejnosc soczewek w ukladzie, kierunku ich pracy, dystansow pomiedzy nimi w skali zmieniajacej geometrie ukladu by poprawic korekcje chromatyczna to juz bajki. Wymagalo by najczesciej modyfikacji celi tak by nie utracic mechanizmow kompensacji termicznej, w wielu przypadkach tez pojemnika ze sprezonym odpowiednim gazem (najczesciej azotem) lub chemia ktora powinna trafic jako separator olejowy pomiedzy elementy ukladu, sensownej tokarki itd. itd. No i wiedzy, co i jak chcemy osiagnac.

 

Ktos moze powiedziec, ale czasem male rączki spieprzą robote i trzeba poprawic. To ja powiem tak. Jak kupilismy telep z poprzestawianymi soczewami to nalezy go u dostawcy wymienic ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Petzwal ponoć sie nie sprawdza - nie wiem - nie miałem - powtarzam to co pisali na tym i sąsiednim forum. Utkwiła mi w pamieci sensowna argumentacja termiką - soczewki przednie wychładzają sie szybciej niż tylne, długość tuby zwiększa sie lub zmniejsza i...zawsze mamy nieostro.

 

Co do kolimacji, justowania soczewek - w zasadzie mozna to zrobić metoda chałupniczą, ale na prostych budżetowych konstrukcjach, odradzałbym w drogim sprzęcie. W teorii to wygląda nawet dosyć prosto - bo obraca sie przednią soczewke i co chwile obserwuje wynik. Kiedys nawet bawiłem sie w stosowanie różnej odległości pomiędzy soczewkami poprzez różnicowanie grubości przekładek - w takim układzie trzeba oczywiście wyjmować soczewki z celi. Stosowałem różną siłę zacisku pierścienia itd... Zawsze mozna jednak coś schrzanic, soczewki sa sliskie, cięzkie i wyślizguja się z rąk.  Łatwo je uciapać lub nałapać pyłków przed zmontowaniem w całość. Niedoświadczeni często mylą kolejnośc soczewek i ich strony. Po pewnym czasie moze sie okazać, ze mamy dość ustawiania i montujemy jak leci, czyli zwykle źle. Na obrzeżu soczewek są znaki ich ustawienia, czesto jednak sa starte lub jest ich po kilka (szczególnie jeśli ktoś juz wcześniej bawił się w te klocki).

Mozna dla zabawy kupic sobie za stówę SkyLuxa i zobaczyc jak to jest, ale przestrzegam przed porywaniem sie na drogie refraktory (o ustawianiu tripletów - to już w ogóle można sobie zapomnieć ;) ), no chyba, że ktoś juz na prawde czuje sie mocny, ma sztuczna gwiazdę, odpowiednie narzedzia i pomieszczenie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ruską optykę TAŁ 100mm ogniskowa 1000 fajnie się sprawdzał, bardzo dobrą miał korekcje aberracji chromatycznej, jak na achromat, tylko chyba nie ma większych jak 100mm chociaż muszę sprawdzić, bo mimo ze mój egzemplarz był z rynku wtórnego, to podobno firma dalej produkuje te achromaty i sprzedaje, widziałem je w ofercie jakiegoś sklepu astro w UK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ura napisał:

Ja miałem ruską optykę TAŁ 100mm ogniskowa 1000 fajnie się sprawdzał, bardzo dobrą miał korekcje aberracji chromatycznej, jak na achromat, tylko chyba nie ma większych jak 100mm chociaż muszę sprawdzić, bo mimo ze mój egzemplarz był z rynku wtórnego, to podobno firma dalej produkuje te achromaty i sprzedaje, widziałem je w ofercie jakiegoś sklepu astro w UK.

Jest Talowska 125tka zarówno achromat jak i APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wampum napisał:

Jest Talowska 125tka zarówno achromat jak i APO.

dzięki za informację, pewnie cena też niezła :) ale jakość jest całkiem dobra, nie miałem nigdy jakiegoś szkła od TSa ale mam porównanie do tanich refraktorów bressera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kiedyś szukałem informacji o Explore Scientific AC 152. Mało jest opinii, a w Polsce w ogóle. Chyba nie jest u nas popularny. 

Co mi się w nim podoba? Że ma kompletne wyposażenie. Wyciąg z mikroruchami  - wartość ok 450zł, kątówkę dielektryczną 2'' - kolejne 450zł.

Tylko nie wiem jak się sprawuje optycznie.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zdzichu napisał:

A ja kiedyś szukałem informacji o Explore Scientific AC 152. Mało jest opinii, a w Polsce w ogóle. Chyba nie jest u nas popularny. 

Co mi się w nim podoba? Że ma kompletne wyposażenie. Wyciąg z mikroruchami  - wartość ok 450zł, kątówkę dielektryczną 2'' - kolejne 450zł.

Tylko nie wiem jak się sprawuje optycznie.

Ogólnie teleskopy ES-a mają bardzo słabe opinie w Polsce. Zawsze mnie to dziwiło, bo w USA wg opisów i recenzji na Cloudy Nights przytoczony przez CIebie achromat ma bardzo bobre opinie i grono zadowolonych użytkowników. Mi się cały czas wydaje , że jesteśmy skazani na pewną grupę produktów i producentów preferowanych przez dystrybutorów, i pewnych marek i teleskopów praktycznie nigdy nie zaznamy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zdzichu napisał:

???
Tylko czy nie lepiej wtedy od razu kulić wersję AR-152L (long)

Jak nowy,to może i lepiej,ale używkę trudno trafic.Pozatym,do transportu,jest dłuższy ~200mm.

 

 

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.