Jump to content

Problemy z AstroEQ


Boiler
 Share

Recommended Posts

Witam 

 

Złożyłem Sheilda AstroEQ pod Arduino Mega 2560. Wszystko powinno być ok zlutowane, diody się świecą. 

 

A wiec do rzeczy 

- czy wystarczy do AstroEQ zasilacz 6V i 4A

- dlaczego w Skychart wyskakuje błąd "Błąd: SyncTo Target() RaDec sync was rejected

- i czy to w ogóle zadziała z silnikami Vixen MT-1?

Link to comment
Share on other sites

Ciężko się czyta posty z tyloma błędami..

Czy robiłeś wszystko zgodnie z wytycznymi z wiki Astroeq? 

Co do Twoich pytań:

1) wszystko zależy jakim prądem wysterujesz silniki. Ja swoje Astroeq zasilam z 12V @ 2A i spokojnie prowadzi mój montaż;

2) musisz przede wszystkim opisać, kiedy Ci się taki błąd pojawia. Jakim montażem chcesz sterować, czy działałeś "w polu" czy na sucho w domu? 

3) jeśli są to silniki krokowe, to po odpowiednim podłączeniu na pewno da się nimi sterować. Jakie drivery do silników masz w swoim shieldzie? 

Link to comment
Share on other sites

Polski trudny język

 

Z błędem poradziłem sobie zmieniłem ustawienia w Skycharts ale teraz mam problem z silnikami bo maja 6 kabli w tym dwa czerwone które mnie nie interesują za bardzo ale podejrzewam ze one są tam nie bez powodu czyżby to było zasilanie same

Link to comment
Share on other sites

kolorami przewodów się nie kieruj bo nie mają one znaczenia. Prawdopodobnie masz silniki unipolarne. Wymagają one innego sterowania niż bipolarne. Jeśli dobrze pamiętam w AstroEQ są drivery do silników bipolarnych więc takie silniki musisz kupić. Silniki bipolarne mają zwykle 4 wyprowadzenia, a unipolarne 5 lub 6

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Trochę kolorami można się kierować - bo w krokowcach są one zwykle znormalizowane. Większość silników unipolarnych da się podłączyć jako bipolarne (odwrotnie nie). Unipolarne mają zwykle 6 wyprowadzeń - środkowe wyprowadzenia cewek się pomija, zostają wtedy 4 przewody do podłączenia. Znalazłem schemat silnika z montażu MT-1 na sieci. Jeśli można im ufać - to powinny zadziałać z Astro EQ. Problemem może być raczej ich duża przekładnia - szybki obrót takiego montażu może trwać dłuuuugo. 

 

A co do błędów - to czy diody się święcą o ile pamiętam, nie jest wyznacznikiem prawidłowego działania tylko tego, że jest napięcie na modułach Ardruino i na zailaniu Shielda, oraz, że jest komunikacja pomiędzy Arduino a PC (ta migająca na Arduino). Mogłeś źle polutować albo źle włożyć moduły kontrolerów silników krokowych. Posprawdzaj najpierw, czy napięcia na poszczególnych nóżkach modułów kontrolera są ok. Jeśli tak to potem posprawdzaj kontakty wejść/wyjść sterujących modułami silników bezpośrednio z pinami Arduino. Zimne luty lub przerwana ścieżka może wygenerować taki błąd. O ile dobrze pamiętam na schemacie AstroEQ było to dosyć łopatologicznie rozrysowane.

gp_wiring_scm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tak sprawdzałem miernikiem wszędzie dopływa prąd, shield się świeci jak choinka w Boże Narodzenie,  nie wiem czy mogę na tych unipolarnych silnikach dać 12v więc pracuje na 6v tu może być problem. Teoretycznie może być też błąd po mojej stronie ze źle z lutowałem przewody (sam robiłem przejście z rj na 8 pin) wiec nie wiem gdzie jest minus a gdzie plus chociaż patrząc na same wskazania miernika to na każdym wyprowadzeniu jest ta sama wartość a porównując z DD1 to tez są wszędzie jakieś wartości i one skaczą a tu nie, dziwne. 

 

kolego może chodzić jak chce ale ważne żeby działało chce mieć silniki MT-1 (taki wewnętrzny Janusz i Cebulak we mnie siedzi) wiem ze sie da tylko ze jest troche pod góre. 

 

Sprawdzę na innym silniku MT bo mam trzy zobaczę czy to jakoś zda egzamin. Pamiętam jak robiłem na tym silniku focuser z mikro krokami na enkoderze to zwarłem te dwa czerwone przewody i on działał ale jak rozwarłem to już nie. 

 

po za tym tym schematem podłączałem przewody i raczej wynik negatywny, szkoda ze nie pokazał gdzie dodatnie przewody a gdzie ujemne podpiąć. 

 

Ale w pierwszej kolejności podłącze dwa silniki mineba 23 może one coś zaczną gadać ze mną, a później pobawię się silnikami vixena wtedy będę miał pewność ze AstroEQ jest sprawne 

Edited by Boiler
Link to comment
Share on other sites

Jednym końcem omomierza dotknij któryś kabel silnika a drugim sprawdź wszystkie inne. Te które nie pokazują oporu odsuń na bok, bo to druga cewka.

Duży opór to cała jedna cewka. Połowa dużego oporu to wyprowadzenie ze środka cewki. Zostaw tylko te co mają duży opór.

 

Jedna cała cewka nazywa się 1A i 1B a druga 2A i 2B. Na sterowniku też wyprowadzenia się tak nazywają, więc łatwo podłączyć. 

Wszystko jedno jak polaryzację jednej cewki podłączysz.  Silnik będzie się obracał, ale może nie w tą stronę co powinien. Wtedy zmieniasz polaryzację jednej cewki i będzie się  obracał w drugą stronę.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... wiem jakie sa pary cewek ale mozliwe ze cos zle podpiolem bo sie nie kreca kurcze moze problem jednak lezy po stronie shielda chociaz wszystko wskazuje na to ze jest dobrze zalutowane no nic sprawdze dzis na mineba 23 co powie mi 

Link to comment
Share on other sites

Twórca AstroEQ pisze że powinno się 12 V używać.  Nie znam się wystarczająco na elektronice żeby sprawdzić czy wszystkie części na shieldzie mogą na 6V pracować.

 

Tu o polularnych driverach jest napisane że od 8V pracują:

This breakout board for Allegro’s A4988 microstepping bipolar stepper motor driver features adjustable current limiting, over-current and over-temperature protection, and five different microstep resolutions (down to 1/16-step). It operates from 8 V to 35 V and can deliver up to approximately 1 A per phase without a heat sink or forced air flow (it is rated for 2 A per coil with sufficient additional cooling). This board ships with 0.1″ male header pins included but not soldered in.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 62 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.