Skocz do zawartości

Jaki obiektyw do astrofotografii oraz montaż.


Bartex

Rekomendowane odpowiedzi

Sony A7SII ma bardo dobrą matrycę. Obiektywy 24/1.4 i 85/1.4 będą dobre, ale trzeba będzie je przymknąć do f/2 - f/2.4 inaczej koma da się we znaki. Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w profile LCP do obu obiektywów, do korekty winietowania i aberracji chromatycznej. Co do trackera to polecam to, co mam Fornax LightTrack II - potrafi idealnie poprowadzić obiektyw 300mm przez 8 minut.

 

W astrofotografii średnica efektywna obiektywu (24/1.4 = 17mm; 85/1.4 = 60mm) czas oraz otwarcia migawki przy natywnym ISO (ISO100 w A7SII) to jest wszystko, reszta jest nieistotna. Przy tych dwóch obiektywach i aparacie czasy otwarcia migawki będą oscylować u ciebie w okolicy 4-8 minut @ ISO 100 i f/2 więc trzeba kupić taki tracker, który potrafi poprowadzić obiektyw 85mm przez 8minut dając punktowe gwiazdy. No, parę groszy to będzie kosztował...

 

PS Czy jesteś na forum Minolty / Sony (klubkm.pl)?

 

/WS

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Event Horizon napisał:

Sony A7SII ma bardo dobrą matrycę. Obiektywy 24/1.4 i 85/1.4 będą dobre, ale trzeba będzie je przymknąć do f/2 - f/2.4 inaczej koma da się we znaki. Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w profile LCP do obu obiektywów, do korekty winietowania i aberracji chromatycznej. Co do trackera to polecam to, co mam Fornax LightTrack II - potrafi idealnie poprowadzić obiektyw 300mm przez 8 minut.

 

W astrofotografii średnica efektywna obiektywu (24/1.4 = 17mm; 85/1.4 = 60mm) czas oraz otwarcia migawki przy natywnym ISO (ISO100 w A7SII) to jest wszystko, reszta jest nieistotna. Przy tych dwóch obiektywach i aparacie czasy otwarcia migawki będą oscylować u ciebie w okolicy 4-8 minut @ ISO 100 i f/2 więc trzeba kupić taki tracker, który potrafi poprowadzić obiektyw 85mm przez 8minut dając punktowe gwiazdy. No, parę groszy to będzie kosztował.

Winietę usuniesz flatem a aberracji Samyang 24 nie ma , więc te profile nie są konieczne.

Ten Fornax LightTrack II jest bardzo drogi w dodatku i podobnie  jak Astro Track ma ograniczony czas pracy do niespełna 2 godzin , potem trzeba go przewijać i kadrować na nowo co jest dosyć uciążliwe. Jeśli nie chcesz od razu inwestować dużych pieniędzy raczej pomyśl o Star Adventurerze lub nawet o klasycznym montażu klasy EQ-5 do którego można dołożyć guider. 

Czas naświetlania zależą od tego co fotografujesz oraz również od warunków, Przy tak jasnym obiektywie często wystarcza 3 min naświetlania pojedynczej klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gryf188 napisał:

Ja widziałem Samyanga 24 i ten egzemplarz był bardzo dobry :)

24 jest dobry, tyle, że to jest bardzo szeroko na FF i winieta ogromna. Z miasta / spod miasta tym nie podziała. Trzeba w pole, na wieś jechać. 135mm jest genialne od f/2 (na APS-C), 35/1.2 ED ASPH trzeba przymknąć do f/2.4, podobnie z 16/2 ED ASPH trzeba przymknąć f/2.8 (koma & duża winieta).

 

/WS 

Edytowane przez Event Horizon
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, wszystkie czytam.
Ja wiem, że to co mam ze szkieł jest dostateczne, aby zacząć się bawić, zatem pozostaje czekać na czyste niebo, aby zacząć próbować. Najważniejszą kwestią pozostawał ten montaż. Oprócz szerokich kadrów na pewno chciałbym też spróbować przypiąć do aparatu coś większego, chociażby tą moją Sigmę 400mm APO. Ten SKywatcher Star Adventurer  jak na razie wydaje się najbardziej ciekawy, ale czytając dalej, dochodzę do wniosku, że fajnie byłoby dokupić do niego jakiś sterowanie GoTo, z bazą obiektów, a to kolejny wydatek. W Ogóle czy da się do tego montażu podłączyć takiego pilota? Zakładam, że da się do każdego montażu SKywatcher, ale proszę mnie upewnić. Na allegro znalazłem też mniejszy i tańszy moduł WiFi SynScan GoTo, który jak sądzę, w połączeniu ze smartfonem  ma takie same możliwości?

tu link: https://allegro.pl/oferta/adapter-sky-watcher-synscan-wifi-waw-7758254632

Edytowane przez wrzosu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Maro21 napisał:

ma napęd w jednej osi , więc goto odpada

Faktycznie. Nie wziąłem tego pod uwagę. W alternatywie jest zatem montaż EQ3-2 ze sterowaniem w dwóch osiach, dostępny na allegro. Jest droższy, ale w zestawie z GoTo. Może też uda mi się trafić coś używanego. Wracając do pytania - jeśli trafię jakiś używany montaż SKwatcher posiadający sterowanie w 2 osiach to będzie można do niego podłączyć pilota na kablu, lub ten WiFi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem zarówno Was i trochę w necie o sprzętach itp. Nie chcę sobie zbytnio komplikować - chcę popróbować - najwyżej potem odsprzedam sprzęt. Dla aparatu A7SII z zestawem wymienionych wcześniej obiektywów, wraz z posiadaną Sigmą 400mm APO (mam też do niej konwerter x2) zastanawiam się ostatecznie nad zakupem montażu EQ3-2 + upgrade o system GoTo, który laikowi zaoszczędzi nieco czasu na zgłębianiu sztuki manualnego odnajdowania się na niebie. Będę mógł się bardziej skoncentrować na naświetlaniu, stackowaniu itp. Nad techniczną stroną tego rodzaju fotografii.
Znalazłem montaż + osobno upgrade.
tu montaż: https://www.teleskopy.pl/Montaż-paralaktyczny-Sky-Watcher-EQ3-2-/-CG4---głowica-+-przeciwwaga-+-statyw-aluminiowy-teleskopy-1401.html

a tu upgrade: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1939&gclid=EAIaIQobChMIuovFrJj63wIVj-iaCh2SjgVDEAYYAiABEgKBsPD_BwE

Co o tym myślicie?

Spróbuję też poszukać czegoś używanego na forum. Ew jak ktoś z szanownych kolegów wie o kimś, kto już teraz coś chce sprzedać o podobnych parametrach to chętnie przyjmę link do oferty. Nastawiłem się wstępnie na zakup wymienionych wyżej sprzętów nowych, bo łatwo je znaleźć i jeśli po roku mi się znudzi, to odsprzedam za cenę pomniejszoną koszty przygody :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ok, więc coś tam kupiłem. Po internetach krążyła oferta sprzedaży nieużywanego, powystawowego Celestrona NexStar 130 SLT, o ten: https://www.olx.pl/oferta/a508-teleskop-celestron-nexstar-130-slt-CID767-IDykNaM.html

Wynegocjowałem go za 1200zł z wysyłką i uznałem, że mimo, iż jest to montaż azymutalny to za taką cenę na początek do zabawy wystarczy, tym bardziej, że nie jest ciężki i nie obciąży i tak już obciążonego kampera :) Choć to nie był warunek konieczny :)

Ten teleskop nie ostrzy z typową lustrzanką na odległość gwiazd. Lepiej to się ma z aparatem E-mount, który ma bliżej matrycę. Przesunąłem zatem lustro na śrubach regulacyjnych zamieniając je na nieco dłuższe i 15mm przesunięcia lustra do przodu załatwiło sprawę. Dodatkowo wykonałem sobie na drukarce 3D zestaw dopasowanych mocowań do swoich aparatów dla E-mount i Sony A. Mogę podłączać same body, lub body poprzez telekonwerter x2.

Mało było w ostatnich dniach odkrytego nieba i jak się pojawiło, to postanowiłem go przetestować. Montaż jest giętki i chwile zajmuje mu wygaszenie drgań a mechanizm czasem podąża za obiektem zygzakiem, jednak połowa zdjęć wychodzi nieporuszona. GoTo nieprecyzyjnie trafia w niektóre obiekty, ale to może kwestia dodatkowej kalibracji? Znalazłem taką opcję w menu ustawień, ale nie ruszałem. Wykonałem kilka zdjęć, z pojedynczych klatek. Warunki słabe, temperatura -10 st.,  zdjęcia robiłem z własnego podwórka, ogromne zabrudzenie światłem, co chwilę z pobliskiego pola przepływała nade mną mgła, ciemność nieba była widoczna jedynie w zenicie, ale coś tam wyszło :)

Sfotografowałem Nebulę, Batelgezę i Plejady, i było za zimno na dłużej :)Zdjęcia robiłem aparatem Sony a7s2 z telekonwerterem x2, pojedyncze klatki 30 sek. 1600iso
Plejady 12800iso, 4sek.
Pełne kadry. Obrobione i odszumione później w LightRoomie

 

a7sii-06045.jpg

a7sii-06047.jpg

a7sii-06063.jpg

a7sii-06080.jpg

a7sii-9962.jpg

a7sii-9969.jpg

Edytowane przez wrzosu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, szału nie ma, ale coś tam widać. Moje pierwsze astrofotki były dużo gorsze.

Technicznie rzecz ujmując: problemy - koma, pojechane klatki , winieta, LP. rady - wywal telekonwerter i zapomnij o nim, za to zainwestuj w korektor komy, rób krótsze subekspozycje, klatki flat, filtr anty LP np. CLS. 

Ćwicz obróbkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Czesc wszystkim ,mam takie pytanie dla was,czy kupujac teleskop z prowadzeniem do wizuala ,moge podpiac lustrzanke na picky bag(na barana)do robienia zdjec szerokiego kadru z dluzszym czsem ekspozycji?W moim rozumowaniu a jestem na etapie 0 ;)) wydaje mi sie ze sa to dwie pieczenie na jednym ogniu .Jestem w posiadaniu SW 90/900 AZ-3 ale w niedalekiej przyszlosci mam zamiar go zmienic.Prosze o oswiecenie i dzieki z gory za dop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, gozdzik napisał:

Czesc wszystkim ,mam takie pytanie dla was,czy kupujac teleskop z prowadzeniem do wizuala ,moge podpiac lustrzanke na picky bag(na barana)do robienia zdjec szerokiego kadru z dluzszym czsem ekspozycji?W moim rozumowaniu a jestem na etapie 0 ;)) wydaje mi sie ze sa to dwie pieczenie na jednym ogniu .Jestem w posiadaniu SW 90/900 AZ-3 ale w niedalekiej przyszlosci mam zamiar go zmienic.Prosze o oswiecenie i dzieki z gory za dop.

Oczywiście, nie ma przeciwskazań.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.