Skocz do zawartości
Bartex

Jaki obiektyw do astrofotografii oraz montaż.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! W nie dalekiej przyszłości mam zamiar kupić lepszy obiektyw do astrofoto oraz prowadzenie prawdopodobnie Sky Watcher Star Adventurer.

Pierwsze pytanie: Co sądzicie o prowadzeniu SWSA do obiektywu max. 55mm?

Drugie pytanie: Czy kitowy obiektyw Canon'a 18-55mm f/4.0-5.6 nadaje się do astrofoto? A jeśli nie to jaki obiektyw nie drogi polecacie do astrofoto?

Edytowane przez Bartex

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kitowy jest za ciemny i za kiepski, ale możesz próbować, żeby zobaczyć czym różni się przeciętny ciemny obiektyw od dobrego i jasnego :)

Niedrogi 50mm na sw adventurer: canon 50mm F/1.8 STM (mam go, i polecam zwłaszcza przymknięty do f/4), albo droższy 50 f/1.4 (ostrzejszy, ale i droższy, gdzieś na giełdzie chyba jest dość tanio) Są też ciekawe opcje w mocowaniu m42: pancolar 50/1.8 (ktoś na forum ma fotki), albo jakieś takumary smc (tylko pewnie też przymknięte do f/4). Mniej niż 50mm moim zdaniem to szkoda na montażu stawiać.

Z niedrogich polecanych oczywiście jupiter 37a 135/f3.5 mocowanie m42, polecam (też mam, a na forum ostatnio ktoś też pokazywał super fotki z niego).

Edytowane przez Behlur_Olderys

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spoko, właśnie mam w planach kupić Canon 50mm F/1.8 STM już dawno na niego się gapiłem. A czemu przymknięty do f/4? nie lepiej f1.8 żeby najwięcej światła zebrać?

A co powiesz o prowadzeniu SWSA polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obiektyw przymykasz aby zniwelować wady optyki np. aberracje. Tu na forum jest kilka lub kilkanaście osób co uzywa/używali sw np. Tayson. Ponoc z obiektywem do 200mm i bez guidingu można trzaska fajne fotki. 

Niedługo będę się pozbywa swoich dwóch obiektywów 135mm i 200mm na M42 to jak będziesz zainteresowany to daj znać to się dogadamy. 

Edytowane przez xinu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można na f/1.8 robić fotki tylko będą gwiazdy dosyć śmiesznie wyglądały, szczególnie po rogach kadru :) Oczywiście dużo więcej światła wpada, większy zasięg gwiazdowy - to fakt. Wszystko zależy od tego, jaki masz gust co do gwiazd :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla SWSA 200mm to już za dużo, ze względu na sztywność i PE które jest dalekie od tego co podaje ulotka, chyba że, trafisz wybitny egzemplarz. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Przemek W ja jak kupię jakiś montaż to i tak pewnie max. 50mm będę używał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.07.2018 o 16:51, Bartex napisał:

Cześć! W nie dalekiej przyszłości mam zamiar kupić lepszy obiektyw do astrofoto oraz prowadzenie prawdopodobnie Sky Watcher Star Adventurer.

Pierwsze pytanie: Co sądzicie o prowadzeniu SWSA do obiektywu max. 55mm?

Drugie pytanie: Czy kitowy obiektyw Canon'a 18-55mm f/4.0-5.6 nadaje się do astrofoto? A jeśli nie to jaki obiektyw nie drogi polecacie do astrofoto?

Ja uzywam do astrofoto tego 50 mm f 1.8 ale przymykam do f/4

Ostatnio przy słabych warunkach i tylko 64 minuty materialu wyszlo coś takiego prowadzone an Eq5

sadr-deneb.jpg.4ee6a568bd45c332e5ed6d8a7c85e94a.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@RomekAstrobaza ja nie mam montażu i statywu nawet jeszcze, lustrzankę postawiam na ręczniku na dachu samochodu xD. Obiektyw przymykam narazie do f2.8 i mi się podobają te gwiazdy nawet. Ostatnio fotografując ISS przypadkowo złapałem Mgławicę Hantle. btw. jakie ISO ustawiłeś robiąc te zdjęcia?

Edytowane przez Bartex

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Bartex napisał:

@RomekAstrobaza ja nie mam montażu i statywu nawet jeszcze, lustrzankę postawiam na ręczniku na dachu samochodu xD. Obiektyw przymykam narazie do f2.8 i mi się podobają gwiazdy nawet.

Rozumiem ale samo szkło na pewno już coś tam pokaże - całkiem nieźle - takie szersze kadry. Jest niedrogie więc warto chyba kupić na początek przygody z astrofoto.

A weź Ty mi teraz wytłumacz co to jest to SWSA (star adventure?) hehe;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja już kupiłem ten obiektyw 50mm f/1.8 STM, i używam je także do portretów itp. i jest mega.

SWSA? Sky Watcher Star Adventurer?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak myślałem:)

Też sobie myślę nad takim czymś - nowe trochę drogo cały zestaw 1500 zł a do tego przydałby się jeszcze statyw czyli razem jakieś 1700....

Trochę drogo - ale wszystko można zaladowac w plecak i iść na astrofoto:)

A jeszcze przy moim eosie 200d (najlżejsza lustrzanka na rynku)  - ważącym mniej niż pół kilo - to i coś może ponad 200 by wrzucił....?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam EOS 800D. U mnie pewnie wyjdzie z 2000zł caly zestaw bo chciałbym jakiś porządny jak już statyw, więc jeszcze przemyślę to. Statyw napewno kupuje w pierwszej kolejności a potem pomyślę czy zbierać na jakiś montaż czy lepszy telep.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

za 200 zł myślę, że już jakiś galanty statyw się kupi:) - z rynku wtórnego ma się rozumieć:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja jak już planuję do max. 600zł kupić jakiś statyw ale z sklepu nowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Bartex napisał:

Statyw napewno kupuje w pierwszej kolejności a potem pomyślę czy zbierać na jakiś montaż czy lepszy telep.

Jeśli myślisz o astro-foto, to ja chyba bym wziął montaż. Za 2k będziesz miał zestaw do fajnego astrofoto.

A za 2k teleskop będzie a reszta?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Noo, dlatego chyba będę celował pierw w montaż jak myślę o astro-foto bardziej "mobilnym". Tylko muszę pomyśleć jaki montaż napewno wybrać, do 1,5k.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Bartex napisał:

Noo, dlatego chyba będę celował pierw w montaż jak myślę o astro-foto bardziej "mobilnym". Tylko muszę pomyśleć jaki montaż napewno wybrać, do 1,5k.

Niestety za takie pieniadze eq5 nie kupisz;)

Wiec SW bedzie na poczatek.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.07.2018 o 18:00, Behlur_Olderys napisał:

Kitowy jest za ciemny i za kiepski, ale możesz próbować, żeby zobaczyć czym różni się przeciętny ciemny obiektyw od dobrego i jasnego :)

Niedrogi 50mm na sw adventurer: canon 50mm F/1.8 STM (mam go, i polecam zwłaszcza przymknięty do f/4), albo droższy 50 f/1.4 (ostrzejszy, ale i droższy, gdzieś na giełdzie chyba jest dość tanio) Są też ciekawe opcje w mocowaniu m42: pancolar 50/1.8 (ktoś na forum ma fotki), albo jakieś takumary smc (tylko pewnie też przymknięte do f/4). Mniej niż 50mm moim zdaniem to szkoda na montażu stawiać.

Z niedrogich polecanych oczywiście jupiter 37a 135/f3.5 mocowanie m42, polecam (też mam, a na forum ostatnio ktoś też pokazywał super fotki z niego).

Zgadza się mam canona 50/1.4 do sprzedania. Chętnych zapraszam na pw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć wszystkim. Mam trochę sprzętu fotograficznego. Przez wiele lat amatorsko bawiłem się fotografią. Jako odskocznia od dnia codziennego dawało mi to wiele przyjemności. Od jakiegoś czasu mniej się już tym zajmuje, i pomyślałem, że może potrzebuję czegoś nowego, czego jeszcze nie robiłem. Już dawno temu podobały mi się obrazy popełnione przez innych hobbystów i pasjonatów astrofotografii każdego poziomu. Zacząłem się pozytywnie nakręcać na myśl, aby spróbować robić jakieś własne zdjęcia kosmosu. Niewiele wiem o astronomii, tyle co przeciętny widz kanałów Discovery, ale w przypadku tego przedsięwzięcia chodzi raczej o zbiór robienia wszystkich rzeczy, które się na efekt końcowy składają. Wystarczy przecież krok po kroku robić to, czym dzielą się inni, aby zacząć czerpać z tego przyjemność. Oglądam tu i ówdzie zdjęcia ludzi, fotografujących galaktyki, plejady, mgławice i chciałbym również. :) Są ludzie, którzy biorą wędki i idą nad wodę i może i ja kiedyś spróbuję, ale teraz bardzo chcę znowu tkwić gdzieś w nocy na jakiejś łące :) A więc chciałbym na początek wybrać jakiś statyw z prowadzeniem. Patrzyłem na allegro i tam widzę najtańsze po 2,7tyś zł. Zakładam, że dla amatora byłby to sprzęt nadto dobry, ale może ktoś z was może zaproponować coś innego? Tańszego? Parę lat temu chciałem kupić jakiś używany teleskop z elektronicznym prowadzeniem za 1,5 tyś zł i zbyt długo się zastanawiałem i ktoś mnie uprzedził.

Jeśli chodzi o sprzęty to niedawno udało mi się bardzo okazyjnie kupić sony a7sII, na półkach leżą jeszcze a77II, a850 i stara a500 przerobiona do podczerwieni.
Z jasnych obiektywów FF mam dwa samyangi: 24/1.4 i 85/1.4, rokkor 50/1.7 oraz sigmę 400/5.6 APO
z APSC mam sony 16-50/2.8, oraz tamrona 10-24/3.5-4.5 i sigmę 18-200, którą kupiłem 10 lat temu z pierwszym aparatem :)

Nazbierało się tego w szufladach przez lata. Czytając wasze posty myślę, że aby zacząć brakuje mi tylko tego statywu z montażem :)
Bedę wdzięczny za rady!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi