Skocz do zawartości

Jaki obiektyw do astrofotografii oraz montaż.


Bartex

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! W nie dalekiej przyszłości mam zamiar kupić lepszy obiektyw do astrofoto oraz prowadzenie prawdopodobnie Sky Watcher Star Adventurer.

Pierwsze pytanie: Co sądzicie o prowadzeniu SWSA do obiektywu max. 55mm?

 

Drugie pytanie: Czy kitowy obiektyw Canon'a 18-55mm f/4.0-5.6 nadaje się do astrofoto? A jeśli nie to jaki obiektyw nie drogi polecacie do astrofoto?

Edytowane przez Bartex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitowy jest za ciemny i za kiepski, ale możesz próbować, żeby zobaczyć czym różni się przeciętny ciemny obiektyw od dobrego i jasnego :)

Niedrogi 50mm na sw adventurer: canon 50mm F/1.8 STM (mam go, i polecam zwłaszcza przymknięty do f/4), albo droższy 50 f/1.4 (ostrzejszy, ale i droższy, gdzieś na giełdzie chyba jest dość tanio) Są też ciekawe opcje w mocowaniu m42: pancolar 50/1.8 (ktoś na forum ma fotki), albo jakieś takumary smc (tylko pewnie też przymknięte do f/4). Mniej niż 50mm moim zdaniem to szkoda na montażu stawiać.

Z niedrogich polecanych oczywiście jupiter 37a 135/f3.5 mocowanie m42, polecam (też mam, a na forum ostatnio ktoś też pokazywał super fotki z niego).

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw przymykasz aby zniwelować wady optyki np. aberracje. Tu na forum jest kilka lub kilkanaście osób co uzywa/używali sw np. Tayson. Ponoc z obiektywem do 200mm i bez guidingu można trzaska fajne fotki. 

 

Niedługo będę się pozbywa swoich dwóch obiektywów 135mm i 200mm na M42 to jak będziesz zainteresowany to daj znać to się dogadamy. 

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2018 o 16:51, Bartex napisał:

Cześć! W nie dalekiej przyszłości mam zamiar kupić lepszy obiektyw do astrofoto oraz prowadzenie prawdopodobnie Sky Watcher Star Adventurer.

Pierwsze pytanie: Co sądzicie o prowadzeniu SWSA do obiektywu max. 55mm?

 

Drugie pytanie: Czy kitowy obiektyw Canon'a 18-55mm f/4.0-5.6 nadaje się do astrofoto? A jeśli nie to jaki obiektyw nie drogi polecacie do astrofoto?

Ja uzywam do astrofoto tego 50 mm f 1.8 ale przymykam do f/4

Ostatnio przy słabych warunkach i tylko 64 minuty materialu wyszlo coś takiego prowadzone an Eq5

sadr-deneb.jpg.4ee6a568bd45c332e5ed6d8a7c85e94a.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RomekAstrobaza ja nie mam montażu i statywu nawet jeszcze, lustrzankę postawiam na ręczniku na dachu samochodu xD. Obiektyw przymykam narazie do f2.8 i mi się podobają te gwiazdy nawet. Ostatnio fotografując ISS przypadkowo złapałem Mgławicę Hantle. btw. jakie ISO ustawiłeś robiąc te zdjęcia?

Edytowane przez Bartex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Bartex napisał:

@RomekAstrobaza ja nie mam montażu i statywu nawet jeszcze, lustrzankę postawiam na ręczniku na dachu samochodu xD. Obiektyw przymykam narazie do f2.8 i mi się podobają gwiazdy nawet.

Rozumiem ale samo szkło na pewno już coś tam pokaże - całkiem nieźle - takie szersze kadry. Jest niedrogie więc warto chyba kupić na początek przygody z astrofoto.

 

A weź Ty mi teraz wytłumacz co to jest to SWSA (star adventure?) hehe;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem:)

Też sobie myślę nad takim czymś - nowe trochę drogo cały zestaw 1500 zł a do tego przydałby się jeszcze statyw czyli razem jakieś 1700....

Trochę drogo - ale wszystko można zaladowac w plecak i iść na astrofoto:)

A jeszcze przy moim eosie 200d (najlżejsza lustrzanka na rynku)  - ważącym mniej niż pół kilo - to i coś może ponad 200 by wrzucił....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam EOS 800D. U mnie pewnie wyjdzie z 2000zł caly zestaw bo chciałbym jakiś porządny jak już statyw, więc jeszcze przemyślę to. Statyw napewno kupuje w pierwszej kolejności a potem pomyślę czy zbierać na jakiś montaż czy lepszy telep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bartex napisał:

Statyw napewno kupuje w pierwszej kolejności a potem pomyślę czy zbierać na jakiś montaż czy lepszy telep.

Jeśli myślisz o astro-foto, to ja chyba bym wziął montaż. Za 2k będziesz miał zestaw do fajnego astrofoto.

A za 2k teleskop będzie a reszta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Bartex napisał:

Noo, dlatego chyba będę celował pierw w montaż jak myślę o astro-foto bardziej "mobilnym". Tylko muszę pomyśleć jaki montaż napewno wybrać, do 1,5k.

Niestety za takie pieniadze eq5 nie kupisz;)

Wiec SW bedzie na poczatek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2018 o 18:00, Behlur_Olderys napisał:

Kitowy jest za ciemny i za kiepski, ale możesz próbować, żeby zobaczyć czym różni się przeciętny ciemny obiektyw od dobrego i jasnego :)

Niedrogi 50mm na sw adventurer: canon 50mm F/1.8 STM (mam go, i polecam zwłaszcza przymknięty do f/4), albo droższy 50 f/1.4 (ostrzejszy, ale i droższy, gdzieś na giełdzie chyba jest dość tanio) Są też ciekawe opcje w mocowaniu m42: pancolar 50/1.8 (ktoś na forum ma fotki), albo jakieś takumary smc (tylko pewnie też przymknięte do f/4). Mniej niż 50mm moim zdaniem to szkoda na montażu stawiać.

Z niedrogich polecanych oczywiście jupiter 37a 135/f3.5 mocowanie m42, polecam (też mam, a na forum ostatnio ktoś też pokazywał super fotki z niego).

Zgadza się mam canona 50/1.4 do sprzedania. Chętnych zapraszam na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć wszystkim. Mam trochę sprzętu fotograficznego. Przez wiele lat amatorsko bawiłem się fotografią. Jako odskocznia od dnia codziennego dawało mi to wiele przyjemności. Od jakiegoś czasu mniej się już tym zajmuje, i pomyślałem, że może potrzebuję czegoś nowego, czego jeszcze nie robiłem. Już dawno temu podobały mi się obrazy popełnione przez innych hobbystów i pasjonatów astrofotografii każdego poziomu. Zacząłem się pozytywnie nakręcać na myśl, aby spróbować robić jakieś własne zdjęcia kosmosu. Niewiele wiem o astronomii, tyle co przeciętny widz kanałów Discovery, ale w przypadku tego przedsięwzięcia chodzi raczej o zbiór robienia wszystkich rzeczy, które się na efekt końcowy składają. Wystarczy przecież krok po kroku robić to, czym dzielą się inni, aby zacząć czerpać z tego przyjemność. Oglądam tu i ówdzie zdjęcia ludzi, fotografujących galaktyki, plejady, mgławice i chciałbym również. :) Są ludzie, którzy biorą wędki i idą nad wodę i może i ja kiedyś spróbuję, ale teraz bardzo chcę znowu tkwić gdzieś w nocy na jakiejś łące :) A więc chciałbym na początek wybrać jakiś statyw z prowadzeniem. Patrzyłem na allegro i tam widzę najtańsze po 2,7tyś zł. Zakładam, że dla amatora byłby to sprzęt nadto dobry, ale może ktoś z was może zaproponować coś innego? Tańszego? Parę lat temu chciałem kupić jakiś używany teleskop z elektronicznym prowadzeniem za 1,5 tyś zł i zbyt długo się zastanawiałem i ktoś mnie uprzedził.

Jeśli chodzi o sprzęty to niedawno udało mi się bardzo okazyjnie kupić sony a7sII, na półkach leżą jeszcze a77II, a850 i stara a500 przerobiona do podczerwieni.
Z jasnych obiektywów FF mam dwa samyangi: 24/1.4 i 85/1.4, rokkor 50/1.7 oraz sigmę 400/5.6 APO
z APSC mam sony 16-50/2.8, oraz tamrona 10-24/3.5-4.5 i sigmę 18-200, którą kupiłem 10 lat temu z pierwszym aparatem :)

Nazbierało się tego w szufladach przez lata. Czytając wasze posty myślę, że aby zacząć brakuje mi tylko tego statywu z montażem :)
Bedę wdzięczny za rady!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek Ioptron SKytracker, SKywatcher Star Adventurer albo Mini STar Adventurer i masz co potrzeba. Do tego zakładasz do lustrzanki Samyanga 24/1.4 albo Rokkora 50/1.7 i robisz szerokie kadry nieba. Uczysz się obróbki i innych pojęć związanych z astrofotografią, pełno tu tego na forach.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Poczytałem i już wiem, że niektóre teleskopy z prowadzeniem, np Celestron, mimo, ze mają przystępną cenę to jednak nie nadają się na przymocowanie aparatu, gdyż powstaje w nich rotacja pola, nieprzeszkadzająca w oglądaniu przez teleskop, ale wykluczająca fotografowanie. Ten SKywatcher Star Adventurer wydaje mi się ciekawy, ale przeczytałem o nim, że: "Testy polowe wykazały, że montaż ten jest w stanie wykonywać praktycznie bezbłędne ekspozycje do 5 minut przy użyciu obiektywu o standardowej ogniskowej 50 mm. Przy użyciu opcjonalnego autogiodera, bez przeszkód można używać obiektywów o ogniskowych od 300 do 500 mm." A więc czym jest ten autogioder? Czy to faktycznie konieczne dla dłuższych ogniskowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych wszystkich obiektywów to do astrofotografii wg. mnie nadają się Samyangi i  możliwe że ten Rokkor i Tamron , ale od tego ostatniego na pewno lepszy jest Samyang 24 więc jego bym używał do szerokich kadrów Drogi Mlecznej, na pozostałe bym nie liczył . W astrofotografii , przysłonę często trzeba  przymknąć z 2 podziałki ,żeby zminimalizować wady optyczne obiektywów .

Teoretycznie z tym Samyangiem 24/1,4 możesz robić zdjęcia Drogi Mlecznej , nawet ze statywu . Przy FF 30 sek z tym obiektywem gwiazdy będą wyglądały na nieporuszone. Musisz oczywiście zrobić tych klatek przynajmniej kilkanaście i poskładać je w programie do składania zdjęć. Jeśli jednak chciałbyś robić zdjęcia z dłuższymi czasami ekspozycji to musisz mieć montaż.

Do napędu tak jak napisał Wessel poszukaj czegoś z wymienionych montaży , jeśli nie masz obiekcji przed używanym sprzętem ,przejrzyj giełdę na Astropolis lub  Astromaniaku na pewno jest to pewniejszy zakup sprzętu niż przez allegro . Nie musisz się spieszyć bo jeśli chcesz zacząć od fotografowania Drogi Mlecznej , to dobre warunki zaczynają się gdzieś od połowy marca :) 

Zapoznaj się również z programami do składania zdjęć np . Deep Sky Stacker i do obróbki czyli darmowym Gimpem lub Photoshopem. , bez tego nie masz co myśleć o astrofotografii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autoguider to druga mniejsza optyka i kamera , które służą do precyzyjnego prowadzenia teleskopu. Przy małych ognskowych, szerokim polu i ujęciach do 3-5 minut z wymienionymi wyżej napędami - można pominąć.

poczytaj tutaj:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o płynność ruchu, aby np gwiazdy nie zamieniły się w kreseczki. Na szerokim ujęciu będzie to niewidoczne, ale na długiej ogniskowej może już być.
Czyli po prostu jest to jakiś system elektroniczny (kamera) zwiększający bardziej precyzje prowadzenia. Podłączana kabelkiem do wejścia w montażu. Kumam coraz bardziej. Pytam, bo chcę wiedzieć jakie elementy w całości składają się na dobre prowadzenie. Wolałbym kupić to razem z prowadzeniem, aby będąc gdzieś kiedyś na weekendowym wypadzie, czy urlopie (jeżdżę z żona kamperem) nie okazało się, że czegoś nie mogę zrobić bo czegoś mi brakuję.

O fotografii ogólnej wiem dość jak na ambitnego amatora :) Drogę mleczną na długiej migawce fotografowałem już pierwszym aparatem lata temu :) A Sigmą 400 podpiętą do APSC, na tanim statywie sfotografowałem Jowisza gdy był kilka lat temu w opozycji i potem Saturna :) Były to małe kropki na środku kadru, ale po cropie i powiększeniu widać, co to jest :) Były to wieczorne eksperymenty, siedząc na tarasie z winem. Od tej pory zdarzało mi się myśleć o jakimś prowadzeniu dla aparatu. Czas więc się zaopatrzyć i porobić coś nowego :)

Dodam jeszcze, że owszem, sprzęt używany uważam za jak najbardziej właściwy. Sam dbam o rzeczy i często trafiam na podobne używki, z których potem długo jeszcze korzystam. Dzięki za sugestie.

Edytowane przez wrzosu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.