Skocz do zawartości

Docter Nobilem 8x56,15x60


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem krótko model 15x60. W dzień potworna nieostrość zaczynająca się na maksa od 70% po brzeg. Być może miałem wadliwy egzemplarz bo powinno być lepiej z tego co wcześniej czytałem na temat tej lornetki. W nocy nie testowałem.

Wcześniej miałem Lunta 16x70 i muszę przyznać, że Docter wypadł słabo. Za cenę ponad 4 k chcę się czegoś więcej. Z drugiej strony aktualnie to lornetka prawie kolekcjonerska (zakończona produkcja) więc cena się utrzymuje.  

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się ustalić z pierwszej ręki :

Bardzo dobra ostrość w centrum, transmisja świetna.

Na pewno jest bardzo dobre wykonanie.

AC dużo mniejsza niż w Fuji 16x, która zupełnie odpada do obserwacji za dnia i Księżyca.

Ostrość na brzegu siada, to fakt. 80% powinno być ok.

To tyle co WO 10x50 i inne klony Fuji 16x.

Na pewno bardziej użytkowa z centralnym fokusem.

 

Gdyby była w nienagannym stanie optycznym za tą 1/2 ceny na pewno warta uwagi :-)

Edytowane przez krzysiek.p
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość brzegowa to dobre dla purystów i tak obserwujesz środkiem z wyjątkiem Drogi Mlecznej której jak na lekarstwo 

mnie interesuje transmisja na osi optycznej-podana w "optyczne.pl" , jeśli jest to prawdą to 8x56 spokojnie może konkurować z Leicą zostawiając w tyle Fuji 10x50 .

 

 

 

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ostrość w centrum i transmisję, na pewno nie będzie rozczarowania. To potężne pryzmaty i dobre powłoki. 

Ja gdybym trafił w nienagannym stanie optycznym model 15x60 BG/A ( miałem Fuji 16x70, Deltę 15x70, WO 10x50 )  chętnie bym kupił za te ok. 2k ;-) 

Problem polega na tym, że na rynku wtórnym o ile już się pojawi ( a od 3 lat szukałem ) to głównie jest od myśliwych.

Czyli delikatnie mówiąc w różnym stanie optycznym.

 

Edytowane przez krzysiek.p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem D.N.8x56 i jestem pod silnym wrażeniem...

transmisja na osi optycznej przerosła moje wyobrażenia .

obok były inne lornetki gl.dachówki o podobnych parametrach : Swarovski ,Zeiss,itp. /za 6kzl+/ i wszystkie oddawały ciemniejszy,nie tak kontrastowe obraz jak Docter 8x56...

Docter posiada jeszcze jedna cech ,której nie maja inne lornetki- wzorcowa kolimacja w stosunku do dowolnego rozstawu ocznego.

W Swarowskim musiałem się zdrowo nakręcić okularami zanim złapałem komfort obserwacji ,ostrość zgraniem obrazów w jedność ... w D.Nobile był  to wszystko z marszu,przykładasz lornetkę do oczu i nic nie musisz ustawiać.

lornetka ma świetne muszle oczne,

ergonomiczny kształt

b.duzą glebie ostrości,

mały poziom A/C,

potężne pryzmaty

ostrość pola w granicach - 80%.

 

naprawdę warta jest swoich pieniędzy !!!

nawet mój Fuji 10x50 FMTR-SX2 nie dostarczy takiej transmisji...obraz jest jak by - "podświetlany latarką".

 

Jeśli obrazy nocne są na podobnym poziomi to z przyjemnoscia wymienię Fuji 10x50 z dopłata po mojej stronie :).

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko miał (ma?)  Doctera 15x60,

Może jeszcze znalazły by się jakieś stare posty - a na bierząco musiałbyś podpytać na forumastronomiczne.pl

Lookałem nawet przez nią na jakimś zlocie i taki trochę dysonans - klasowa lorneta z "wypierdkowymi" 4-elementowymi okularami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wypierdkowe okulary nie maja takiej korekty jak 5 czy 6 elemetowy hybrydy w lornetkach po 10kzl ale hybrydy nie maja i nie będę mieć takiej transmisji na osi optycznej.

Czytałem to co napisał Janko i z całym szacunkiem są to stricte inf. z optyczne.pl :)

 

DN- ma 6mm więcej pow.zbiorczej od Fujinona10x50, i 2mm większa źrenice wyjs., 4 soczewkowe okulary ,fuji ma 5,obiektywy w Fuji tez maja chyba dodatkowe soczewki...
dziwi mnie to ,ze myśliwi kupują po 10 tys zł nowoczesne konstrukcje dachowe i te lornetki nie są w stanie nawet się zbliżyć do tego właśnie Doctera Nobile...


Nad tą lornetka musiał pracować sztab ludzi znających się na swojej pracy ...  każdy element zarówno optyczny jak i mechaniczny został opracowany i zrealizowany !! z nieprawdopodobna perfekcją .

Nigdy nie widziałem lornetki tak wygodnej w użyciu, o takim stopniu ostrości,jasności ... :)

 

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla tej lornetki, ale Nikon action EX ma lepsze okulary - jako kompromis pomiędzy korekcją, ER, polem i transmisją. 

Chociaż Docterowe okulary mają na pewno lepszą transmisję (to był pewnie priorytet), pewnie rozdzielczość na osi optycznej jest też lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, YOKER napisał:

ciekawe tylko dlaczego te Doctery są/były tak drogie ?

nie spotkałem jeszcze żadnego Nikona A.Ex ,który by miał na dobrym poziomie optykę...

ale każdy lubi co lubi :)

Bo mają ~2x większe pryzmaty, aluminiową obudowę i były robione w Niemczech?

Czytam teraz recenzję na optycznych, zamiast deklarowanych 15x jest x13.6 - trochę duża różnica jak na ten pułap cenowy - 4000PLN.

 

Nie mówię że Nikony EXy mają "lepszą optykę" tylko że dla mnie mają lepiej skonstruowane okulary - jako kompromis pomiędzy sprzecznymi wymaganiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo niemieckich lornetek ma potezne pryzmaty zamontowane w aluminiowych korpusach, nawet polskie stare pzo 7x50 nie pozostaje tu w tyle.

Optyczne podaly tez jako wade -za duze min.  ogniskowani? co spowodowalo niezła dyskusje    ... zawsze mozna jeszcze dodac ze jest za ciężka- bo ma potężne szklane pryzmaty i za duza bo nie wejdzie do kieszeni ...i trudno sie tu nie zgodzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Docter Nobilem 8x56 B /GA

Powiększenie

8x

 

Średnica obiektywu

56 mm

 

Pole widzenia (m)

110/1000 m

 

Pole widzenia kątowe

6.3

 

Źrenica wyjściowa

7 mm

 

Odstęp źrenicy

17.5 mm

 

Sprawność optyczna  98 %

 

 

 

Fujinon FMTR-SX 10x50

Powiększenie

10x

Średnica obiektywu

50 mm

Pole widzenia (m)

114/1000 m

Pole widzenia kątowe

6.5

Źrenica wyjściowa

5 mm

Odstęp źrenicy

17.0 mm

Sprawność optyczna    95%

 

B- Brillentrger – LER

GA- Gummi Armierung – ogumowanie lorentki

W 1991 po przejęciu przez firme  Docter fabryki Zeiss zaczęto produkować lornetki  linii : Nobilem i Classical o standardowych pramatkach 8x50 i 12x50  które szybko  zostały zamienione  na 8x56 i 15x60 W 1993r. dodano do lornetek GA i poprawiono LER .Docter Nobilem uważane jest za lornetkę wolna od światła postronnego .

Aberracja chromatyczna – na tym samym poziomie .

AC wokoło  Księżyca wykazała taki sam poziom wizualny ale trzeba pamiętać ,ze Docter Nobilem to 6mm więcej szkła .

Kolimacja:

Fujinon- perfekcyjnie

Docter Nobilem- b. dobry - czegoś brakuje

Koma b. mała w obu lornetkach

Ostrość brzegowa :

Fujinon : 90-95%

Docter Nobilem :70-75%

 

Wyczernienie tubusów:

Fuji- widoczna szara farba na  elementach mocujących pryzmaty, widoczne śruby  co powoduje odbicia światła, pojedyncze refleksy, itd.

Docter N.- zabudowanie mocowania pryzmatów przez co powstaje efekt max. wyczernienia perfekcyjnie !!!

Odblaski:

Fujinon – słaba flara ale widoczna w silnym oświetleniu

Docter Nobilem- prawie niezauważalna flara w tym samym oświetleniu

Ostrość na osi optycznej:

Lepsze skupienie gwiazd  na osi optycznej po stronie Fujinona.

Odwzorowanie bieli:

Lepsze po stronie Docter N.

Najprawdopodobniej jest to związane z mniejsza ilością szklą na osi optycznej jak i również większej źrenicy wyjściowej? Ale być może zastosowana inny gatunek szkła ?

 

Obie lornetki są „zalane” w gumie ale sztywność i wytrzymałość lepsza jest po str. Fujinona, klapki od obiektywów częściej się otwierały samoczynnie w Docter N.

 

Ustawienie ostrość w Docter N. jest centralne- pracuje dość płynnie i bez mlasków ,potrzeba niezłego nacisku by mostek ugiął się znacząco.

Fuji- ostrość indywidualna – pancernik !!!

Potężne pryzmaty Bak4 w obu przypadkach

 

Okulary :

Fuji – 5 element. o polu własnym w granicach 65st o olbrzymich soczewkach ocznych.

Docter N.- 4 elementowe o polu własnym w granicach 50st dużo mniejsze soczewki oczne.

Fujinon jest mniejszy, bardziej energomiczny , lepiej go się trzyma w ręku.

Kiepskie wejście na statyw w Docter N. - śruba f5 lub 6mm?

Dostrzegalność słabych gwiazd na osi optycznej na tym samym poziomie za to dostrzegalności mało kontrastowych obrazów /np. zwierząt zlewające się z otoczeniem:  lasy ,igły drzew, itp./ znacznie lepsze po stronie Doctera.

Być może jest to spowodowane7mm zren. wyjściowej ale ta lornetka jest typowo przeznaczona do szybkiego rozpoznawania mało kontrastowych obiektów.

B. dużo głębia ostrości po stronie Doctera N.- raz ustawiasz i masz to z główki

Delikatne warstwy w Doctera N.

Długość tubusów świadczy o innej ogniskowej obiektywów ,pamiętajmy ze to również dłuższa droga optyczna, która wymaga b .starannego wyczernienia tubusów.

Podsumowanie

B dobra lornetka o  lepszej transmisji na osi optycznej niż Fujinon ,ale te parę procent zwłaszcza  w obserwacjach nocnych nie stanowi jakieś przepaści…

Winietowanie w D.N jest zerowe ,Fujinon ma je w obu torach optycznych na poziomie1,5%.

Fujinon posiada warstwy EBC /wtapiane w szkło/

D.N - MC ale system wyczernienia tubusów i zabezpieczenia pryzmatów od światła postronnego jest dużo lepszy w D.N.

W obrazach dziennych Docter jest lornetką nie do pobicia !!! a jej sprawność uwidacznia się głównie o zmroku w czasie szybkiej penetracji terenu/np. zwierzyny gdzie występują elementy o zbieżnych kontrastach .

Być może pod ciemnym niebem byłby w stanie szybciej „wyłowić” słabe gwiazdy ale tego nie bylem w stanie wizualnie stwierdzić.

Myślę ,ze Fujinon 10x50 FMTRX jest jedna z lepszych   jeśli nie najlepszych lornetek achromatycznych w zastosowaniach astronomicznych, poprawiając wyczernienie mocowań pryzmatów nie dała by się zbliżyć do siebie żadnej lornetce w przedziale do 10kzl.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Posiadany przeze mnie Carl Zeiss Jena Nobilem 15x60B (i jego bezpośredni następca: Docter Nobilem 15x60B) to lornetka wręcz wybitna! Świetna jakość obrazu niemal w całym polu, wysoka transmisja światła, choć oddanie kolorów nie jest na współczesnym poziomie. Bardzo komfortowe odsunięcie źrenicy oka, wygodne muszle oczne. Jak równy z równym walczy z modelem ZEISS 15x60 GA T* (czyli ze swoim zachodnioniemieckim odpowiednikiem)

Dla miłośnika nieba ceniącego jakość sprzętu optycznego - pozycja w zasadzie obowiązkowa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w temacie nazewnictwa "jeniaczy". W klasie premium było to tak:

- lata 81-85 Nobilem Super i Nobilem Extra (dwie niezwykłe lornetki 8x50B i 12x50B z wiekimi polami widzenia i pomarańczowym odcieniem obrazu)

- lata 85-90 --> powyższe modele zastąpiono zupełnie innymi: Octarem 8x50B i Dodecarem 12x50B - pola widzenia uległy zmniejszeniu, transmisja światła, oddanie kolorów i odsunięcie źrenicy uległy poprawie. Octarem i Dodecarem mają zupełnie inny kształt niż poprzednie Nobilemy

- po roku 1990 --> już jako Docter powrócono do nazwy Nobilem, rozszerzając serię o modele 7x50, 10x50, 8x56 i 15x60 (+ wcześniejsze 8x50 i 12x50 przemianowane na Nobilem)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.