Jump to content

H-Alfa długość fali


Hall9000
 Share

Recommended Posts

Witam. W oferowanych filtrach H-Alfa widziałem kilka długości fali 6, 12, i 35 nm, jakie są efekty obserwacji takimi filtrami ? 

Czy różnice w długości fali dają inne efekty przy obserwacji ? Zauważyłem że opisy sprzedawców są zawsze takie same. 

 

--

Temat przeniesiony z działu Testy i Recenzje. Bardzo proszę o poprawny wybór działu do zakładania tematów.

Moderator

Link to comment
Share on other sites

tu nie chodzi o długość fali ale szerokość przepuszczanego pasma wokół linii H-alfa

im większa szerokość tym więcej światła oprócz linii H-alfa przepuszcza dany filtr

do wizuala stosuje się raczej szersze filtry niż do astrofotografii, choć są odstępstwa od tej regóły

 

pozdrawiam

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Hall9000 napisał:

Witam. W oferowanych filtrach H-Alfa widziałem kilka długości fali 6, 12, i 35 nm, jakie są efekty obserwacji takimi filtrami ? 

Czy różnice w długości fali dają inne efekty przy obserwacji ? Zauważyłem że opisy sprzedawców są zawsze takie same. 

Filtry H-Alfa o długości fali paśmie szerokości 6, 12, i 35 nm są używane do astrofotografii obiektów głębokiego nieba jak napisał Lemarc.

Większość ludzi nie widzi w paśmie H-alfa chociaż są filtry jak DGM npb, które mają okno w tym obszarze (+głęboka czerwień) i dzięki temu mają dawać lepszy obraz obiektów mgławicowych.

Do obserwacji słońca pasmo filtra ma szerokość rzędu ~0.05 nm.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, bartolini napisał:

Większość ludzi nie widzi w paśmie H-alfa

raczej większość ludzi widzi w H-alfa natomiast oko ludzkie jest już mało czułe w tym paśmie

za to gwiazdy słabo świecą w H-alfa dzięki czemu są słabiej widoczne i przez to jest mniejszy kontrast między nimi, a mgławicą

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Właśnie o to mi chodziło. Na amerykańskich forach były dyskusje, że niektórzy ludzie widzą różnicę  na obiektach świecących w H-alfa, natomiast większość nie - ze względu na niską czułość oka.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Tayson napisał:

Im wezszy filtr tym większy stosunek szugnalu do szumu. Najpopularniejszy to baader 7nm. Z 35 słabo fotografuje się z ksiezycem. 

Zależy co ten szum generuje. Jak kamera to szerokość filtra nie pomoże.

 

Dla obiektów emitujących wyłącznie w paśmie wodoru węższy filtr da lepszy kontrast, pozwoli wyciągnąć słabiej widoczne fragmenty mgławicy (prześwietlone przez blask pobliskich gwiazd, światło rozproszone w naszej atmosferze - np. Księżyc i zaświetlenie). Natomiast dla wielu mgławic planetarnych i temu podobnych obiektów filtry węższe niż jakieś 6-7nm dadzą mniejszy sygnał - jako że wytną emisję azotu - która czasami nawet przewyższa H-alpha. Astrodon nawet chyba ma dwa wąskie filtry pozwalające fotograwować azot i wodór oddzielnie.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wodoru jest tyle samo i w 7nm i w 12nm, szum w 7nm wydaje się być większy bo w 12 pixele które by w 7 zostały niezaspokojone niczym i by szumiały, w 12 karmione są tłem nieba pobocznym przy Ha dając ostatecznie gładsze tło :)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.