Skocz do zawartości

Obserwacja zmiennej zaćmieniowej typu Algola


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w nocy przeprowadzałem obserwacje obszaru w konstelacji Orła w filtrze fotometrycznym V. W kadrze pojawiła się jasna gwiazda zmienna typu Algola. W momencie rejestracji trafiłem na pierwszą połowę zaćmienia.

 

Wchodząc w bazę danych VSX okazało się, że jest to ASAS J184223+1158.9

https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=112140

 

A więc znany obiekt wykryty przez automat ASAS-3. Z tymi automatami to często jest kiepsko i nieraz parametry są pokazywane błędnie. Sugerowany spadek jasności to 0.15 mag. Z mojej obserwacji wynika, że prawdziwa głębokość to aż 0.46 magnitudo. Z czego to wynika? Może ASAS-3 miał zbyt małą ilość pomiarów, aby to obliczyć. Albo, to głębokość zaćmienia wtórnego, a głównego w ogóle nie wykrył. Ale może być też tak, że okres jest o połowę krótszy niż rzeczywisty - wtedy minima wtórne i główne są nałożone, a więc ASAS-3 wyznaczył średnią. Takie nieścisłości zdarzają się bardzo często i warto je w bazie poprawiać :)

image.png

 

image.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na jakiej referencyjnej leciał automat i porównaj ze swoją. Jeśli macie różne, spróbuj przeanalizować na tej pierwotnej. Mogą mieć kompletnie różne barwy i to jest klucz do problemu. Jesli twoje wyniki na pierwotnej referencji też będa inne, podeślij im to jako kolejną obserwacje / korekte. - taką drogą bym poszedł.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hans napisał:

Sprawdź na jakiej referencyjnej leciał automat i porównaj ze swoją. Jeśli macie różne, spróbuj przeanalizować na tej pierwotnej. Mogą mieć kompletnie różne barwy i to jest klucz do problemu. Jesli twoje wyniki na pierwotnej referencji też będa inne, podeślij im to jako kolejną obserwacje / korekte. - taką drogą bym poszedł.

 

Pozdrawiam.

To znaczy te błędy to jest normalka :D ASAS-3 nie ma wielu pomiarów, a z samego zaćmienia ma zapewne tylko kilka, w dodatku o średniej dokładności pomiarowej. Bywa nawet tak, że automat wykrył gwiazdę typu RR Lyrae, a w rzeczywistości to zmienna typu Algola (@bajastrotakie znalazł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, niepoprawne klasyfikacje nie są rzadkie. Dlatego osobiście unikam zgłaszania jesli mam tylko jedno minimum. To proszenie się o marker uncertain ;) Dwa pelne cykle to takie minimum. Wracając do tego konkretnego przypadku, czy da sie odkopac na jakich filtrach walczył ASAS-3? To raczej nie byla Vka, wiec barwa gwiazdy referencyjnej przy wyliczaniu delty ma znaczenie. Moze sie okazac, ze oba pomiary są poprawne, tyle, że dla różnych zakresów widma :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Grzędziel napisał:

To mi nie wygląda na typ Algola. Krzywa blasku powinna byś bardziej kanciasta. Raczej na EW (typ W UMa) albo faktycznie na RR. Trzeba by pociągnąć krzywa dalej, ale u mnie bez szans na pogodę.

Typ EW ma ciągłe zmiany blasku, a typ EA nagle się załamuje (i jest ono wyraźnie widoczne w ~0.382). W dodatku podany okres jest za długi na EW. A od razu RR można wykluczyć tym, że maksimum trwa zbyt długo w stosunku do postępującego później spadku blasku.

 

34 minuty temu, Hans napisał:

Tak, niepoprawne klasyfikacje nie są rzadkie. Dlatego osobiście unikam zgłaszania jesli mam tylko jedno minimum. To proszenie się o marker uncertain ;) Dwa pelne cykle to takie minimum. Wracając do tego konkretnego przypadku, czy da sie odkopac na jakich filtrach walczył ASAS-3? To raczej nie byla Vka, wiec barwa gwiazdy referencyjnej przy wyliczaniu delty ma znaczenie. Moze sie okazac, ze oba pomiary są poprawne, tyle, że dla różnych zakresów widma :)

 

Pozdrawiam.

Gwiazd poniżej 10 mag nie sprawdzam, bo obiekty te są prześwietlone w danych ASAS-SN i SuperWASP, które wnoszą najwięcej. W tamtych można dokopać się ponad 12 lat wstecz, a NSVS mają prawie 20 lat (tylko tych pomiarów tyle, co ASAS-3 ma). Z takimi pomiarami da się uzyskać okres z dokładnością do ósmej cyfry po przecinku. Ta gwiazda tutaj ma stanowić tylko ciekawostkę :) ASAS-3 obserwował w filtrze V oraz I, a pomiary podane w VSX są dla filtra V.

 

Dane fotometryczne ASAS-3 nie są już dostępne publicznie od kilku miesięcy. Krzywych blasku też już nie ma. Gwiazdy nie ma w katalogu HIPPARCOS, a danych NSVS jest mało (ale widzę z nich, że prawdopodobnie okres jest poprawny (EDIT: niekoniecznie poprawny, ale na pewno nie 2xBLS), bo są dwa minima w fazie 0.0 i 0.5 (ale za mało pomiarów, aby wykazać różnicę głębokości) + płaskie maksimum, a więc potwierdzenie typu EA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.