Skocz do zawartości

Sky-Watcher 150/1000


Mateusz15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się nad kupnem teleskopu i znalazłem taki model. https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/1000-EQ3-2-(1501EQ3-2)-teleskopy-1661.html Jest on mniejszy i lżejszy od modelu 150/750. Więc myślę, że na montażu eq 3-2 będzie lepiej się sprawował niż 150/750 do astrofoto. Jednak czy z powodu wbudowanego barlowa obraz będzie gorszy. Czy ktoś miał ten model i może podrzucić opinie lub fotki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dłuższa ogniskowa, więc moim zdaniem będzie bardziej wymagający dla montażu niż 750mm.

Nie wiem jaką kamerą chcesz focić, ale on ma 1.25 wyciąg (150/750 ma 2"), matryca APS-C może mieć już winietę.

Do astrofoto musisz mieć silnik w montażu - tutaj masz montaż manualny.

Wbudowany Barlow w tej cenie budzi moje wątpliwości co do jakości (ale nie używałem go, więc nie wiem).

Wersja 750 ma 2x barlow w zestawie, więc 1500mm możesz z niego zrobić (jak zastosujesz z okularem 10mm to będziesz miał powiększenie 150x, trochę więcej niż 2x rozdzielcze, więc prawie idealnie na granicy jego możliwości).

 

Ja miałem kiedyś 150/750 i to była fajna, lekka tuba. W sam raz na początek. Wersja z wbudowanym barlowem mnie nie przekonuje.

 

Znalazłem jeszcze taką dyskusję na "konkurencyjnym" forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety ten 150/1000 ma wszystkie wady światłosilnego teleskopu i żadnych zalet długoogniskowego

lustro główne o dużej światłosile generuje sporą komę i wymaga dużego lusterka wtórnego. Przy małym winietuje, a przy dużym ma sporą obstrukcję

do tego wyciąg 1.25" nie pozwala na użycie okularów o długiej ogniskowej i dużym polu własnym

wniosek jest jeden. Słabo nadaje się do obserwacji DSO i US

najlepiej sprawdzi się jako ozdoba salonu ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 4 uwagi:

1. aluminiowy statyw nie jest stabilny - po 3 latach używania i tak wymieniłem go na stalowy 1,75''. W międzyczasie próbowałem go lekko modyfikować: lepsze śruby i nakrętki z podkładkami, ściski stolarskie zapobiegające przesuwaniu się nóg i ruchom skrętnym, w efekcie nawet 30'' naświetlania nie miały sensu. Po wymianie statywu zmiana jakościowa.

2. W wyciągu 1,25'' nie zainstalujesz korektora komy (np. GSO Coma corrector 2'' - na którym można bezproblemowo zainstalować filtry 2'' (np. IR cut, księżycowy, żółty planetarny)).  

3. EQ3-2 z napędem w jednej osi ma tendencję do "skokowego" śledzenia - nie ma równomiernego przesuwu, więc długie naświetlania odpadają, Jestem w trakcie drobnego tuningu -wymiana podkładek, smarowanie itp. zobaczymy jak to się przełoży na "lekkość" pracy.

4. Wyciąg przy tej ogniskowej i obiektywach będzie generował silne drgania podczas ustawiania i korekty ostrości - nie wiem czy da się do niego zainstalować napęd (mikrofocuser).

Pozdr.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mateusz15 napisał:

Więc myślę, że na montażu eq 3-2 będzie lepiej się sprawował niż 150/750 do astrofoto.

150/750 będzie lepszy do astrofoto w każdym aspekcie. Co z tego, że ten 150/1000 ma krótszą tubę, skoro wymagania do jakości prowadzenia są większe z powodu dłuższej ogniskowej. A mechanicznie ta tuba to porażka, szczególnie z powodu zabawkowego wyciągu, do którego nie wsadzisz nawet korektora (kto wie, czy w ogóle jest dostęp do ogniska).

Jednakże oba teleskopy są za duże do astrofoto na EQ3-2, choć z tych dwóch znacznie lepszy jest 150/750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.