Jump to content

Sky-Watcher 150/1000


Mateusz15
 Share

Recommended Posts

Witam zastanawiam się nad kupnem teleskopu i znalazłem taki model. https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/1000-EQ3-2-(1501EQ3-2)-teleskopy-1661.html Jest on mniejszy i lżejszy od modelu 150/750. Więc myślę, że na montażu eq 3-2 będzie lepiej się sprawował niż 150/750 do astrofoto. Jednak czy z powodu wbudowanego barlowa obraz będzie gorszy. Czy ktoś miał ten model i może podrzucić opinie lub fotki? 

Link to comment
Share on other sites

 

Dłuższa ogniskowa, więc moim zdaniem będzie bardziej wymagający dla montażu niż 750mm.

Nie wiem jaką kamerą chcesz focić, ale on ma 1.25 wyciąg (150/750 ma 2"), matryca APS-C może mieć już winietę.

Do astrofoto musisz mieć silnik w montażu - tutaj masz montaż manualny.

Wbudowany Barlow w tej cenie budzi moje wątpliwości co do jakości (ale nie używałem go, więc nie wiem).

Wersja 750 ma 2x barlow w zestawie, więc 1500mm możesz z niego zrobić (jak zastosujesz z okularem 10mm to będziesz miał powiększenie 150x, trochę więcej niż 2x rozdzielcze, więc prawie idealnie na granicy jego możliwości).

 

Ja miałem kiedyś 150/750 i to była fajna, lekka tuba. W sam raz na początek. Wersja z wbudowanym barlowem mnie nie przekonuje.

 

Znalazłem jeszcze taką dyskusję na "konkurencyjnym" forum.

 

Link to comment
Share on other sites

niestety ten 150/1000 ma wszystkie wady światłosilnego teleskopu i żadnych zalet długoogniskowego

lustro główne o dużej światłosile generuje sporą komę i wymaga dużego lusterka wtórnego. Przy małym winietuje, a przy dużym ma sporą obstrukcję

do tego wyciąg 1.25" nie pozwala na użycie okularów o długiej ogniskowej i dużym polu własnym

wniosek jest jeden. Słabo nadaje się do obserwacji DSO i US

najlepiej sprawdzi się jako ozdoba salonu ;)

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Cześć, 4 uwagi:

1. aluminiowy statyw nie jest stabilny - po 3 latach używania i tak wymieniłem go na stalowy 1,75''. W międzyczasie próbowałem go lekko modyfikować: lepsze śruby i nakrętki z podkładkami, ściski stolarskie zapobiegające przesuwaniu się nóg i ruchom skrętnym, w efekcie nawet 30'' naświetlania nie miały sensu. Po wymianie statywu zmiana jakościowa.

2. W wyciągu 1,25'' nie zainstalujesz korektora komy (np. GSO Coma corrector 2'' - na którym można bezproblemowo zainstalować filtry 2'' (np. IR cut, księżycowy, żółty planetarny)).  

3. EQ3-2 z napędem w jednej osi ma tendencję do "skokowego" śledzenia - nie ma równomiernego przesuwu, więc długie naświetlania odpadają, Jestem w trakcie drobnego tuningu -wymiana podkładek, smarowanie itp. zobaczymy jak to się przełoży na "lekkość" pracy.

4. Wyciąg przy tej ogniskowej i obiektywach będzie generował silne drgania podczas ustawiania i korekty ostrości - nie wiem czy da się do niego zainstalować napęd (mikrofocuser).

Pozdr.

M.

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, Mateusz15 napisał:

Więc myślę, że na montażu eq 3-2 będzie lepiej się sprawował niż 150/750 do astrofoto.

150/750 będzie lepszy do astrofoto w każdym aspekcie. Co z tego, że ten 150/1000 ma krótszą tubę, skoro wymagania do jakości prowadzenia są większe z powodu dłuższej ogniskowej. A mechanicznie ta tuba to porażka, szczególnie z powodu zabawkowego wyciągu, do którego nie wsadzisz nawet korektora (kto wie, czy w ogóle jest dostęp do ogniska).

Jednakże oba teleskopy są za duże do astrofoto na EQ3-2, choć z tych dwóch znacznie lepszy jest 150/750.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.