Skocz do zawartości

Planety z sond kosmicznych.


Bartex

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Chciałbym się pochwalić zdjęciami które obrobiłem z nie-obrobionych zdjęć sond kosmicznych (np.Cassini, Voyager itp.), wy też tu możecie się pochwalić zdjęciami obrobionymi przez was z sond kosmicznych. Nie wiem czy był już taki temat i czy to jest dobra kategoria na taki temat.

 

Jowisz i Ganimedes z sondy Cassini:

Spoiler

2101902489_2000-10-2018_12.png.0fe870dc0e014d322e2b5d98c3bca8f2.png

Jowisz z widoczną na tarczy Wielką Czerwoną Plamą:

Spoiler

2000-10-23.png.7d3d94a55e537ef8c15e03b3c3c609ee.png

Edytowane przez Bartex
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to łatwo to się obrabia, ale zabawa jest hehe.  Próbowałem jeszcze z surowkami z Hubble'a galaktyk, mgławic i według poradnika obrabiałem M51 ale nie wyszło jakoś nie wiadomo jak fajnie, trudno się obrabia dane z Hubble'a.

Edytowane przez Bartex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bartex napisał:

Szczerze to łatwo to się obrabia, ale zabawa jest hehe.  Próbowałem jeszcze z surowkami z Hubble'a galaktyk, mgławic i według poradnika obrabiałem M51 ale nie wyszło jakoś nie wiadomo jak fajnie, trudno się obrabia dane z Hubble'a.

Dsy tez na tej stronie sa? Bo jeszcze nie zerkkalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś gdzieś na forum wrzucałem poskładane do koloru zdjęcia z Cassiniego.

 

Zaintetesuj się programem Cassini Viewer. Usuwa on poziome linie i czarne kropy ze zdjęć IMG.

 

A tak wogóle to zarejestruj się na stronie JMars pobierz aplikację i hulaj do woli z mnóstwem zdjęć z wielu obiektów Układu Słonecznego!

 

Gorąco polecam ten program.

 

W ogóle jest kilka ciekawych stron skąd można pobrać do obróbki zdjęcia. Może zrobię ich spis ???

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Limax7 Możesz zrobić spis, do góry ja podałem do tych własnie gdzie są dane z Cassini, Voyager itp. z teleskopu Hubble'a.

 

@edit 

podasz link do tego Cassini Viewer bo nie mogę znaleźć, ale JMars już się pobiera.

Edytowane przez Bartex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej pewna część powierzchni Ceres (pod kraterem Haulani) w kolorze.

Skorzystałem ze strony https://sbib.psi.edu/data/PDS-Ceres/pds-ceres.html z kolorowych filtrów kamery FC. Zdjęcie wykonano 18 sierpnia 2015 r. z odległości 1942 km od powierzchni Ceres.

 

Próbujcie, fajna zabawa ;)

FC21B0039466_15230101347F1G-L-ver2.thumb.jpg.3929e8773c565a84252637800d872820.jpg

 

 

 

i zaznaczone miejsce na Ceres

 

000.thumb.jpg.3f6d60c76a074a1f4b6d258d9c8663bb.jpg

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bartex napisał:

Jak ty to robisz? 

Tu akurat skorzystałem z tej strony: https://sbib.psi.edu/data/PDS-Ceres/pds-ceres.html

i pobrałem 4 zdjęcia z filtrów F1 (clear), F2, F7, F8

F7 (red), F2 (green) and F8 (blue) filters

Następnie w Photoshopie wyrównałem zdjęcia i złożyłem do koloru (LRGB)

 

By uzyskać obiekt 3D potrzebna jest mapa głębi (depth map) inaczej model DEM lub DTM w astro.

O taki jak ten:

depth.thumb.jpg.dd970b6929c8f466d6c131e57132a477.jpg

 

 

Z tego pliku w Photoshopie łatwo zrobić model 3D i dodać teksturę, ja dodałem tę którą zrobiłem a więc kolorową

 

color-jpg.thumb.jpg.5ce86ef60359850ce61fdc4955b42e94.jpg

 

 

To wszystko.

 

Jest kilka stron skąd można wyłuskać pliki DEM, DTM.

 

Dla Marsa np. tu: https://www.uahirise.org/dtm/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tytan czyli największy księżyc Saturna oraz jedyny księżyc w Układzie Słonecznym który posiada tak gęstą atmosferę.

Obserwacje powierzchni Tytana są bardzo utrudnione przez gęstą atmosferę, na tym zdjęciu akurat nie widać powierzchni, ale na niektórych zdjęciach z Cassini trochę widać powierzchnię.

2010-06-28.png

Edytowane przez Bartex
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.