Skocz do zawartości

problem z fotografią księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Mili forumowicze może mi podpowiecie

 

zobaczcie na te zdjęcia księżyca

 

na pierwszym widać kratery itd rewelacji nie ma ale coś jest.

 

tym samym aparatem robiłem teraz zdjęcia i rezultat mimo kolejnych zmian ustawienia aparatu jest dużo gorszy 

wybrałem najlepsze ujęcie z kilkunastu a jest rozmazane nieładne ...

 

to wpływ tego że jest teraz dużo jaśniejszy księżyc  ?

 

aparat przetestowałem i działa normalnie  

 

nie pamiętam niestety dokładnych ustawień ze zdjęcia pierwszego ...

 

ksiezyc.JPG

IMG_0814.JPG

Edytowane przez piosza@tlen.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że drugie zdjęcie robiłeś o innej porze dnia niż pierwsze - wcześniej. Wszystko było jaśniejsze, łącznie z Księżycem - to jest przepalone zdjęcie.

Przydałaby się garść info - jaki aparat, jaki tryb, jak wyzwalasz migawkę.

 

Kolejnym razem jak wyjdzie Ci takie jasne zdjęcie, to skróć czas ekspozycji. Robi się to albo wprowadzając korektę EV na minus (ale to może nie wystarczyć) albo wybierając ustawienia ręczne i tam skracasz czas naświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi obiektyw to teleobiektyw.

 

Niestety zdjęcia nie mają EXIFów (nie wiem czy forum nie wycina), więc nie sprawdzę jakie były parametry pierwszego. Jak masz oryginał to możesz sprawdzić sam we właściwościach zdjęcia.

 

Drugie zdjęcie, jak juz napisano nie ma ostrości i jest przepalone. Moja rada jest taka: jeśli nie zadziała auto-focus to ustaw manualnie, ekspozycję na manual (tryb M), ISO na 200-400, przysłonę otwórz najszerzej (najmniejsze dostępne f/ - przy teleobiektywie i tak będzie to pewnie z f/5.6) i kręć czasem ekspozycji dopóki nie uzyskasz oczekiwanego rezultatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Sebo_b napisał:

 

Założyłem, że masz 18MP sensor APS-C (jednen z EOSów). Ze zdjęcia wynika, że jest robione obiektywem 320mm.... nie znalazłem takiego do Canona.

napiszę z domu pełną konfigurację niestety jestem w pracy a nie pamiętam szczegółów ...

obiektyw to Tamron 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że bez wnikania w szczegóły dotyczące sprzętu widać, że drugie zdjęcie jest prześwietlone i nieostre. Jaki sprzęt by nie był te dwa parametry muszą być ustawione właściwie. Skróć czas naświetlenia o dwa "oczka", popraw ostrość i będzie ok. Przy tym nie zapominaj, że im bliżej pełni tym czasy naświetlania Księżyca należy skracać.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.