Skocz do zawartości

Skrzywiona śruba w EQ5


RomekAstrobaza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pytanko skrzywiłem kiedyś (sam nie wiem kiedy ale to raczej aj skrzywiłem) śrubę do ustawiania polarnej tej co widać na zdjęciu. Wykręcić jej nie mogę - macie jakiś mało inwazyjny sposób na jej wykręcenie?

Na szczęście spokojnie mogę ustawiać położenie polarnej dla swojej miejscowość  jak i każdej innej w kraju(dochodzi max do 58 stopni na podziałce) . Ale trochę mnie to denerwuje, że jest wygięta:) - za silny jestem;) - ale chyba nie aż tak żeby ją teraz wykręcić.

sw_eq5_dod_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij te dwie czarne maskownice z podziałką, pod nimi jest śruba którą trzeba wykręcić :P Polecam też wymienić je na coś bardziej praktycznego, np. dźwignia nastawna 

Ja dodatkowo zrobiłem coś takiego : 

R.

Edytowane przez kudi145
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Piotr4d napisał:

Po ściągnięciu głowicy z trójnogu, od spodu też zobaczysz interesującą Cię śrubę. Oceń jak bardzo jest wygięta i czy narzędziem prostym udarowym uda się może ją na tyle wyprostować aby dała się wykręcić.

Kombinuj:original:

tak widziałem ją :)

Jest bardzo wygięta jak próbuję ją kręcić to o ściany tam wewnątrz uderza..:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, astrokarol napisał:

Te czarne dekle są wyciśnięte czy wkręcone ? Chce je zdjąć w moim EQ 3-2.

Są na klej , przynajmniej u mnie były, musisz delikatnie  podważyć, najlepiej nożem do cięcia regipsów, ja po całej operacji wkleiłem je na silikon :) 

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

Na siłę nie warto jej wyciągać, ponieważ może sobie rozwalić gwint w odlewie i będzie większy problem niż wygięta śruba. 

Ja u siebie nawiercilem lizak pod odpowiednim katem. Chyba wiertlem 12mm. Z obu stron. 

20180725_203813.jpg

fajne rozwiązanie.

spokojnie oki co to chyba nie będe ruszał - mogę ustawiać na polarną bez większych problemów więc niech se będzie.

ale już na przyszłość będę wiedział co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej i najprościej tą śrubę wymienić na twardszą. Tak zrobiłem w NEQ6 i bez robienia żadnych modyfikacji "języka" nie ma szans jej wygiąć.

Swoją droga gratuluję siły w łapie :) Myślałem, że EQ5 ten problem nie dotyczy.

19 godzin temu, kudi145 napisał:

Polecam też wymienić je na coś bardziej praktycznego, np. dźwignia nastawna 

Ja dodatkowo zrobiłem coś takiego : 

Szczerze mówiąc nie rozumiem tego zachwytu nad tymi dźwigniami. W adventurerze jest taka i po kilku miesiącach użytkowania ząbki się pourywały i do wywalenia. Oryginalny "wihajster" jest niezniszczalny, a przemieszczanie go na drugą stronę jest maksymalnie szybkie. W tej  dźwigni zajmuje to więcej pracy. W czym taka dźwignia jest lepsza? Może poza tym, że nie mam pojęcia, gdzie kupić "wihajster" podobny do oryginalnego :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MateuszW napisał:

Najlepiej i najprościej tą śrubę wymienić na twardszą. Tak zrobiłem w NEQ6 i bez robienia żadnych modyfikacji "języka" nie ma szans jej wygiąć.

Swoją droga gratuluję siły w łapie :) Myślałem, że EQ5 ten problem nie dotyczy.

Szczerze mówiąc nie rozumiem tego zachwytu nad tymi dźwigniami. W adventurerze jest taka i po kilku miesiącach użytkowania ząbki się pourywały i do wywalenia. Oryginalny "wihajster" jest niezniszczalny, a przemieszczanie go na drugą stronę jest maksymalnie szybkie. W tej  dźwigni zajmuje to więcej pracy. W czym taka dźwignia jest lepsza? Może poza tym, że nie mam pojęcia, gdzie kupić "wihajster" podobny do oryginalnego :)

Mateusz i tak wlasnie zrobie. Rozbiore i utne te srube i reszte wkrece do srodka i wyjme;)

A co do sily w lapie to powiem Ci, ze latwo szlo hehe

Na prawde slaba stal - zaskakujaco bardzo miekka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dzisiaj zabrałem się do reperowania eq5.

Rozkręciłem - bez większego problemu wyprostowalem tak aby dało się ja wykręcić a następnie z powrotem wrkecilem. 

 

Nie musiałem nic ucinać

 

Wszystko działa jak talala ;)

Choć wiem, że trzeba tam sztywniejsza śrubę wkręcić.

 

Ale na szczęście nie stworzyło mi to większego problemu.

 

Przy okazji zjustowalem lunetkę w tym eq5. O dziwo była lepiej ustawiona aniżeli w naszym eq6R - Pro.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.