Skocz do zawartości

Jak / gdzie w MaximDL sprawdzić prawidłowość wykonania klatki FLAT dla ASI1600MM-C?


seg

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jak w tytule. Chcę zrobić bibliotekę klatek kalibracyjnych, bo Księżyc już praktycznie uniemożliwia fotografowanie. Czy da się to zrobić z poziomu Maxim'a? Technikę wykonania klatki FLAT oczywiście znam - kwestia dobrania czasu dla tej konkretnej kamery. Gdzie i na jaki parametr zwrócić uwagę oraz czy da się to sprawdzić na FIT'sie, czy trzeba go konwertować itd.?

 

Dzięki,

seg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest zrzut z Twojego programu? Robisz FLAT'y z ADU 25000? Dla jakich ustawień kamery? Napisz proszę coś więcej skoro mamy ten sam sprzęt obrazujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był plug-in ;) W ostatniej wersji jest stand-alone. Dzięki!

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoły SĄ różne ja używam 2/3 :)

Tytuł tego posta jest nieprawidłowy/- nie robimy flata do kamery tylko do setupu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, wessel napisał:

Tytuł tego posta jest nieprawidłowy/- nie robimy flata do kamery tylko do setupu.

Nie napisałem "do" tylko "dla". "Dla" w sensie "przy użyciu", "z wykorzystaniem" - właściwych przy wykonywaniu posiadaną przeze mnie kamerą. No patrz, inni zrozumieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Przepal całkowicie klatkę i sprawdź ile adu pokazuje aperature w maximie. Z tej wartości weź 1/3.

 

@Piotr4d czy na pewno będzie to 25k?

Dzięki.

 

Nie, ten soft tak (25k) ma ustawione zaraz po instalacji. Ponoć dla ASI1600MM-C jest to ~33% z 20000, czyli jakieś 6600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - o ile dobrze rozumiem ustawienia kamery (highest dynamic range, unity gain, lowest read noise, etc.) nie mają żadnego znaczenia, bo piszemy o kwestiach hardware'owych, tak? W sensie ustawiam ADU6600 dla dowolnego gainu i offsetu? A jak to się ma do trybu 8 / 16 bit RAW? Czy to ustawienie ma jakiś wpływ?

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia gain i offset , podobnie głębokość bitowa - mają wpływ jak najbardziej na flaty. Oczywiście poziom flata powinien być taki sam, czyli te Twoje 6600.

Ja też zrozumiałem, chodziło mi raczej o tych co to przeczytają i nie zrozumieją :) tacy też tu są i czytają.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej zrobić jakieś 4 zdjęcia, zmieniając czas i już masz dobrany ten właściwy :) Szczerze mówiąc nie rozumiem, po co tu się bawić w dodatkowy program. Przecież to nie musi być jakaś super dokładna wartość ADU, tylko mniej więcej. Robiąc flaty po zachodzie Słońca jasność nieba i tak zmienia się bardzo szybko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ta wtyczka nie robi nic niezwykłego. I sam jestem ciekaw jak by to wyglądałow szybko zmiennych warunkach oświetlenia. Jednak z prawdziwą flatownicą lub nawet z flatownicą koszulkową można trochę uprościć robiene flatów. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Szczerze mówiąc nie rozumiem, po co tu się bawić w dodatkowy program

Znakomicie ulatwia temat, nie musze mieć zapisanych informacji ile sekund na jaki kanał dać czas naświetlania żeby wypalić 21000 ADU. Klikam i sie nie martwię. Automatyzacja - ostrość też można ręcznie ustawiać tylko po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Ustawienia gain i offset , podobnie głębokość bitowa - mają wpływ jak najbardziej na flaty. Oczywiście poziom flata powinien być taki sam, czyli te Twoje 6600.

Ja też zrozumiałem, chodziło mi raczej o tych co to przeczytają i nie zrozumieją :) tacy też tu są i czytają.

Jasne, rozumiem, że mają wpływ, ale na powiedzmy "szybkość" osiągnięcia zadanego poziomu 6600ADU w sensie nie trzeba robić FLAT'ów dla różnych ustawień kamery. Dziękuję.

 

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Najprościej zrobić jakieś 4 zdjęcia, zmieniając czas i już masz dobrany ten właściwy :) Szczerze mówiąc nie rozumiem, po co tu się bawić w dodatkowy program. Przecież to nie musi być jakaś super dokładna wartość ADU, tylko mniej więcej. Robiąc flaty po zachodzie Słońca jasność nieba i tak zmienia się bardzo szybko.

Niby tak, ale w głowie zawsze pozostanie pytanie "czy można było lepiej?" lub "co by było gdybym zrobił tak jak inni zalecają?".

 

1 godzinę temu, Piotr4d napisał:

Oczywiście ta wtyczka nie robi nic niezwykłego. I sam jestem ciekaw jak by to wyglądałow szybko zmiennych warunkach oświetlenia. Jednak z prawdziwą flatownicą lub nawet z flatownicą koszulkową można trochę uprościć robiene flatów. I tyle.

Flatownica będzie. Zwyczajnie teraz nie mam czasu jej robić, a chciałem mieć kompletne klatki kalibracyjne.

 

Godzinę temu, dziki napisał:

Znakomicie ulatwia temat, nie musze mieć zapisanych informacji ile sekund na jaki kanał dać czas naświetlania żeby wypalić 21000 ADU. Klikam i sie nie martwię. Automatyzacja - ostrość też można ręcznie ustawiać tylko po co.

Dokładnie. Raz jest zbyt jasno, a po chwili na fotach zaczynają wychodzić gwiazdy. Tak źle i tak niedobrze. A gdy masz mało czasu i doświadczenia wolisz to powierzyć automatyce. A z tą automatyzacją ostrości to rozumiem, że chodziło Ci o Mateusza DreamFocuser ;)

Edytowane przez seg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seg napisał:

Niby tak, ale w głowie zawsze pozostanie pytanie "czy można było lepiej?" lub "co by było gdybym zrobił tak jak inni zalecają?".

Jak wspomniałem, wartości ADU na niebie potrafią się zmieniać nawet dwukrotnie w czasie kilku minut, jakie kamera CCD potrzebuje na zrobienie flatów. Tak więc nie ma znaczenia dokładność, z jaką ustawisz jakąś tam "świętą" wartość ADU. Programom do stackowania jest to zupełnie obojętne - w sensownych granicach. A co do "inni zalecają", to każdy zaleca inaczej, więc która wartość jest dobra? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że wartość jest święta. Stosuję się do zaleceń twórcy programu i tyle. Każdy robi tak, jak uważa za stosowne.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem testy roznej jasności flatow dla swojej KAF 8300 (troszkę odbiegamy od głównego wątku), wartościami average dla całej klatki 10k, 15k, 20k, 25k, 30k, 35k, 40k, 45k, 50k. Użyta flatownica aurora. 

MasterFlat i MasterBias zrobiłem z ok 60szt.

Niekorygujacy prawidłowo flaty to 10k, 15k - czyli niedoswietlony oraz 40-50k - przepalony. Idealna wartość dla mojej matrycy to ok 21k.

W przedziale 20-35k nie bylo praktycznie żadnej różnicy w kalibracji pojedynczej klatki. 

Edytowane przez Tayson
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wracając do tematu : dla mojego setupu z ASI 1600 MM-C robię flaty z ADU ok.40.000. Jest super. Korzystam z flatownicy Aurora

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Tak wracając do tematu : dla mojego setupu z ASI 1600 MM-C robię flaty z ADU ok.40.000. Jest super. Korzystam z flatownicy Aurora

Poczekaj, ta kamera z tego co czytałem ma full well przy 20ke, chyba, że mylę pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a skąd wziął się tam tryb 16bit? Kamera ma przetwornik "hardware'owy" 12bit. 8bit rozumiem, zawsze można zmniejszyć rozdzielczość, a 16bit? Oversampling, czy co?

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.